Stumfilmtitler D

 

 

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U VW XYZÆØÅ

 
1915 Da skomager Fischer gik paa Maskerade      
1910 Da Alstrup holdt systue Da Svendsen holdt systue Svendsen holder systue  
1913 Da Chr. Schrøder blev dukket En skipperløgn    
1910 Da Svendsen holdt systue Da Alstrup holdt systue Svendsen holder systue  
1918 Da svigermor kom      
1918 Da tøffelhelten generalstrejkede Gummes fiasko som barnepige    
1912 Dagen før dagen      
1903 Dagmar Hansen    
1917 Damen i motordragt Den megen kærlighed  
1912 Damernes blad    
1918 Damernes ridder      
1921 Damernes ven Kärlek och hypnotism Den store maler  
1917 Dansegalskab En uheldig danser    
1908 Dansen paa Koldinghus Dødsdansen    
1911 Danserinden Balletdanserinden / Brændende begær Brændende kærlighed  
1913 Danserinden Ballettens datter    
1916 Danserindens hævn      
1916 Danserindens kærlighedsdrøm Den dødsdømte Fange nr. 19
1923 Dårskab, dyd og driverter      
1922 David Copperfield      
1916 David og Jonathan Gammel ost og blomsterduft Nemesis  
1914 De ægtemænd Husassistenten    
1914 De besejrede pebersvende Hvem staar imod ?    
1916 De blodige fingeraftryk Det Bertillonske systen    
1913 De dødes ø      
1919 De er splittergale      
1916 De evige flammer      
1911 De fire      
1911 De fire djævle      
1921 De forheksede statuer De livlige statuer De levende statuer  
1917 De forheksede støvler Nattens stævnemøde    
1914 De kære nevøer Den store arv    
1920 De keder sig paa landet Et sommereventyr    
1899 De kongelige skal fotograferes      
1921 De levende statuer De livlige statuer De forheksede statuer  
1913 De listige friere      
1921 De livlige statuer De forheksede statuer De levende statuer
1918 De mystiske fodspor Mesalliance Marion
1916 De mystiske z-straaler Dødedansen Skeletdansen
1915 De nye lysegraa Kong Bukseløs  
1913 De nygifte Stævnemødet  
1915 De nygifte Selvmorderne  
1920 De nygifte Paa bryllupsrejse  
1909 De onde veje    
1914 De røvede kanontegninger De stjaalne kanontegninger  
1918 De skrå brædder Premiere  
1914 De stjaalne kanontegninger De røvede kanontegninger  
1912 De to brødre    
1909 De to guldgravere    
1911 De to hjem paa Nørrebro Brændevinens forbud / To skæbner Brændevinsdjævlen
1910 De to medbejlere    
1917 De tossede kvindfolk En festdag  
1913 De tossede mandfolk    
1912 De tre kammerater    
1915 De tre skrin Godsforvalteren Hans sidste vilje
1912 De uheldige friere Saadan skal de have det  
1916 De unævnelige    
1911 De virkningsfulde tabletter Kvindelist  
1913 Dekoratør søges Frederik Buch som dekoratør  
1911 Den afbrudte bryllupsnat    
1908 Den blinde Blind  
1913 Den bortførte brud Florys bryllup  
1914 Den døde, der dræber    
1910 Den døde rotte    
1914 Den dødes forbandelse    
1910 Den dødes halsbaand Den skindøde  
1915 Den dovne dreng i den fine verden Den dovne dreng paa karneval  
1915 Den dovne dreng paa karneval Den dovne dreng i den fine verden  
1916 Den dovne i bad    
1918 Den dovnes himmerige    
1915 Den dræbende gift Doktor Cartones forunderlige død  
1917 Den døde automobilist Favoriten  
1916 Den dødsdømte Danserindens kærlighedsdrøm Fange nr. 19
1908 Den falske generaldirektør Generaldirektøren  
1915 Den falske Valdemar Carl Alstrup og hans tvillingebror  
1911 Den farlige alder En moders skændsel  
1913 Den farlige alder Amor paa spil  
1915 Den farlige haand    
1911 Den farlige leg    
1920 Den fattige millionær    
1917 Den filmende baron    
1918 Den firbenede barnepige Lux og Baby  
1918 Den firbenede sherlock Holmes Ras og Lux som detektiver  
1914 Den fjerde dame    
1912 Den flyvende cirkus    
1912 Den flyvende cirkus Bjørnetæmmeren  
1920 Den flyvende hollænder I-IV Dødssejleren  
1916 Den flyvende kuffert Dragkisten  
1917 Den forelskede gullachbaron Betleren  
1917 Den forfulgte brudgom    
1911 Den forklædte barnepige Den forklædte guvernante Sherlock Holmes
1911 Den forklædte guvernante Den forklædte barnepige Sherlock Holmes
1916 Den forlorne tante Arvetanten  
1916 Den forrykte komponist    
1911 Den forsvundne Mona Lisa Mona Lisa  
1920 Den forvandlede Don Juan Hendes veninde  
1916 Den forældreløse Ene i verden / Forbryderske mod sin vilje Under søvnens tvang / Søvngængersken
1916 Den frelsende film    
1914 Den fremmede    
1913 Den fremmede tjener Carl Alstrup som indianer Den nye tjener
1906 Den fulde mand En foræring til min kone  
1915 Den gale digter    
1913 Den gamle majors ungdomskærlighed Afblomstret  
1913 Den gamle mølle Dramaet i den gamle mølle Møllen
1907 Den glade enke    
1912 Den glade løjtnant Fabrikantens hævn  
1917 Den glade løjtnant    
1911 Den glade skomager Carl Alstrup ved skomagerlæsten Skomager Løjdi
1913 Den glemsomme hypnotisør Axel Breidahl som hypnotisør Hypnosens kunst
1917 Den glemsomme professor    
1910 Den gode broder Den onde broder Den sorte Domino
1909 Den graa dame Sherlock Holmes oplevelser Sherlock Holmes VI
1914 Den grimme ælling    
1918 Den grønne bille    
1910 Den gule djævel    
1913 Den gyldne rose Af en opdagers dagbog  
1915 Den gæve ridder Statuen paa eventyr  
1914 Den gaadefulde dobbeltgænger Ansigtstyven  
1910 Den heldige bananmand En heldig bananmand  
1908 Den heldige frier (Reklame for herretøj)  
1911 Den hemmelige minegang Eksplosionen i den store kulgrube Arbejderens hustru og ingeniøren
1903 Den hemmelige traktat    
1917 Den hemmelighedsfulde skønhed Den ny Rocambole  
1913 Den hvide dame    
1916 Den hvide djævel Djævelens protege  
1915 Den hvide hest Den hvide rytterske  
1912 Den hvide klovn    
1915 Den hvide rytterske Den hvide hest  
1910 Den hvide slavehandel (fotorama)    
1910 Den hvide slavehandel    
1911 Den hvide slavehandel II Den hvide slavehandels sidste offer  
1911 Den hvide slavehandels sidste offer Den hvide slavehandel II  
1907 Den hvide slavinde    
1911 Den hvide tulipan    
1912 Den kære afdøde    
1913 Den kære familie    
1921 Den kære husfred Villa Pax  
1914 Den kulørte slavehandler Kærlighed og diplomati  
1913 Den kvindelige dæmon En dæmon  
1912 Den kvindelige spion fra Balkan    
1915 Den lille chauffør    
1918 Den lille danserinde    
1920 Den lille Don Juan Lille Buchs støvler  
1913 Den lille garnison    
1916 Den lille helt Barnehjertets heltemod Store bror og lille søster
1909 Den lille hornblæser    
1917 Den lille kommis Diskenspringeren  
1918 Den lille virtuos Vidunderbarnet  
1910 Den livegne    
1916 Den livstrætte Theodor Dødelig forelsket  
1913 Den lurende død    
1914 Den lyse dame Detektivens barnepige  
1917 Den megen kærlighed Damen i motordragt  
1914 Den moderne Messaline    
1916 Den morsomme klinik En munter klinik  
1914 Den mystiske fremmede    
1917 Den mystiske selskabsdame Legationens gidsel  
1917 Den mystiske tjener    
1909 Den nærsynede guvernante    
1910 Den ny huslærer Fabian som huslærer  
1917 Den ny husassistent En tro og villig pige  
1917 Den ny kokkepige    
1917 Den ny Rocambole Den hemmelighedsfulde skønhed  
1914 Den nye huslærer    
1913 Den nye tjener Carl Alstrup som indianer Den fremmede tjener
1916 Den omstridte jord Jordens hævn  
1910 Den onde broder Den gode broder Den sorte Domino
1916 Den orientalske giftblander Doktor Gar el Hama IV Gar el Hama IV
1916 Den pukkelryggede I rosernes duft Kærlighedslængsel
1917 Den retfærdiges hustru    
1913 Den rette    
1912 Den röde hanen Helvetesmaskinen  
1913 Den røde hertug    
1914 Den røde klub Sonia  
1908 Den romerske model Modellen  
1909 Den røde Domino Grevinde X  
1913 Den sande kærlighed Flugten gennem luften Flugten gennem skyerne
1915 Den sejrende vilje Doktor Voluntas Doktor X
1922 Den sidste af slægten    
1923 Den sidste dans En lektion Lige børn
1912 Den sidste hurdle    
1915 Den sidste nat    
1913 Den sidste rose    
1917 Den sjette sans    
1910 Den skindøde Den dødes halsbaand  
1909 Den skjulte skat Doktor Nikola I  
1910 Den skæbnesvangre opfindelse Dr. Jekyll og Mr. Hyde  
1916 Den skønne evelyn    
1914 Den skønne ubekendte En lektion  
1915 Den skønne ubekendte    
1919 Den skønne ubekendte Det er det hjerte  
1914 Den snedige skrædder Det svage punkt  
1927 Den sorgmuntre barber    
1913 Den sorte bande Overfaldet på Texasbanen  
1910 Den sorte Domino Den onde broder Den gode broder
1911 Den sorte drøm    
1914 Den sorte familie    
1911 Den sorte haand Mordet i Bakerstreet  
1911 Den sorte hætte    
1912 Den sorte kansler    
1917 Den sorte kugle    
1907 Den sorte maske    
1913 Den sorte Pierette    
1913 Den sorte Variete    
1918 Den stakkels tyv En uheldig tyveknægt  
1920 Den standhaftige spillemand Korsettet  
1910 Den stjaalne betjent Den stjaalne politibetjent  
1911 Den stjaalne millionobligation Milliontestamentet Sherlock Holmes
1910 Den stjaalne politibetjent Den stjaalne betjent  
1914 Den store arv    
1912 Den store attraktion Dødsspring til hest fra cirkuskuplen Det store clou
1913 Den store cirkusbrand    
1930 Den store dag    
1911 Den store flyver Ædel dåd  
1909 Den store gevinst Den store lotterigevinst  
1911 Den store gevinst    
1919 Den store gevinst    
1909 Den store lotterigevinst Den store gevinst  
1925 Den store magt    
1921 Den store maler Kärlek och hypnotism Damernes ven
1914 Den store middag    
1913 Den store operation Kornspekulantens datter Kornspekulanten
1912 Den stærke magt    
1912 Den stærkeste En stærkere magt  
1915 Den stærkeste    
1916 Den største kærlighed En moders kærlighed Et moderhjerte
1912 Den sultne Jens Chr. Schrøder som Don Juan  
1911 Den svarte doktorn Den sorte doktor  
1911 Den sorte doktor Den svarta doktorn  
1912 Den svundne lykke    
1919 Den sømand han maa lide En sømand han maa døje  
1915 Den søvnige brudgom En søvnig brudgom  
1920 Den tapre bjørnejæger Kärlek och björnjakt  
1912 Den tapre Jacob Jakob er storartet  
1920 Den tapre skrædder    
1915 Den tapre svigermor    
1913 Den tredie magt    
1913 Den troløse hustru Tro aldrig ondt om din kone  
1915 Den trætte Frederik    
1912 Den udbrudte slave Eventyr paa fodrejsen  
1912 Den undvegne Tugthusfangerne 10 og 13 Politimesteren
1916 Den udødelige svigermor En dejlig dag  
1911 Den uundgaaelige Jensen    
1909 Den vanartede søn    
1915 Den vanærede    
1916 Den værdifulde husassistent Hatten  
1915 Den ædle skrædder    
1919 Den æreløse    
1921 Der er trolddom i dit øje Kan disse øjne lyve ? Sjælens spejl
1907 Der var engang    
1922 Der var engang    
1913 Derbyløbet Det store Derbyløb  
1912 Desdemona For aabent tæppe  
1916 Det bertolinske system De blodige fingeraftryk  
1912 Det berygtede hus Den hvide slavehandel III Pigehandleren Nina / Nina
1912 Det blaa blod    
1915 Det blaa vidunder    
1911 Det bødes der for Hævnet  
1920 Det døde skib    
1916 Det elektriske hotel    
1919 Det er det hjerte Den skønne ubekendte  
1915 Det evige had Hadet dræber Hjertesvindlere
1912 Det falske spil Dæmonen  
1912 Det farlige spil Et farligt spil Kanefarten
1916 Det firbenede plejebarn    
1911 Det gale pensionat Damerne fra Maxim  
1913 Det gamle chatol Chatollets hemmelighed  
1914 Det gamle fyrtaarn Smuglerskibets dødsfart Smuglerens datter
1912 Det gamle Købmandshus Midsommer  
1915 Det graa slots hemmelighed    
1923 Det gyldne horn    
1916 Det gaadefulde væsen    
1914 Det hemmelighedsfulde X    
1916 Det hvide spor En skindød ægtemand  
1915 Det indiske gudebillede    
1920 Det levende hittegods Stribolts arving  
1919 Det lille pus    
1911 Det mørke punkt Mamie Rose  
1916 Det røde alfabet    
1912 Det røde Rusland Nihilisten og det hemmelige politi  
1914 Det sidste møde    
1913 Det sorte skib    
1926 Det sovende hus    
1918 Det spøger i villaen En bevæget festaften Paa gale veje
1916 Det stjaalne ansigt Ansigtet  
1916 Det stjaalne navn Hendes kamp  
1912 Det store clou Dødsspring til hest fra cirkuskuplen Den store attraktion
1913 Det store Derbyløb Derbyløbet  
1911 Det store fald Malmstrømmen  
1925 Det store hjerte    
1914 Det svage punkt Den snedige skrædder  
1913 Det syndens barn    
1915 Det tabte Paradis Beate En død i skønhed
1916 Det unge blod En nattetragedie / Stjaalen elskov Notitsen i Morgenbladet
1914 Detektivens barnepige Den lyse dame  
1910 Diamantbedrageren    
1915 Diamantkongens død Cowboymillionæren  
1927 Die Weisse Geisha    
1916 Digteren og basunblæseren    
1916 Digterens drøm    
1920 Digterkongen Gudernes yndling  
1914 Diligencekusken fra San-Hilo    
1912 Direktørens datter    
1910 Dirkens mester    
1917 Diskenspringeren Den lille kommis  
1919 Divantæppets hemmelighed En forfløjen ægtemand  
1912 Dixi som pudsemand    
1913 Djævelens datter Satans datter  
1916 Djævelens protege Den hvide djævel  
1910 Djævlesonaten    
1913 Dobbeltgængeren Amerikaneren  
1910 Dobbeltgængeren    
1915 Doktor Cartones forunderlige død Den dræbende gift  
1910 Doktor Crippen og Miss Le Neve Flugten over Atlanterhavet  
1911 Doktor Gar el Hama I Bedraget i døden  
1912 Doktor Gar el Hama II Doktor Gar el Hamas flugt  
1914 Doktor Gar el Hama III Slangeøen  
1916 Doktor Gar el Hama IV Den orientalske giftblander Gar el Hama
1912 Doktor Gar el Hamas flugt Doktor Gar el Hama II  
1915 Doktor Lucas Kampen om Faraos ring  
1916 Doktor Mors    
1913 Doktor Nicholson og den blaa diamant    
1909 Doktor Nikola I Den skjulte skat  
1909 Doktor Nikola II Hvorledes Doktor Nikola erhvervede den kinesiske stok  
1909 Doktor Nikola III Lamaklosterets hemmelighed  
1913 Doktor Thurmers motionskur    
1915 Doktor Voluntas Doktor X Den sejrende vilje
1915 Doktor X Doktor Voluntas Den sejrende vilje
1912 Dollarprinsessen    
1918 Dommens dag Tigeren  
1911 Dommeren    
1918 Dommerens hjerte Blomsterpigen Blomsterpigens hævn
1916 Dommerens hustru    
1916 Don Juans overmand    
1926 Don Quixote    
1910 Dorian Grays portræt    
1915 Dorotheas gave En virklige helt En helt
1910 Dr. Jekyll og Mr. Hyde Den skæbnesvangre opfindelse  
1916 Dragkisten Den flyvende hollænder  
1913 Dramaet i den gamle mølle Den gamle mølle Møllen
1915 Drankersken    
1907 Drengen med den sjette sans    
1909 Droske 519 Sherlock Holmes V  
1916 Druknet i flammehavet    
1911 Drømmen i Panoptikon Chr. Schrøder i Panoptikon En nat i Panoptikon
1915 Drømmen om stenalderen Oltid og nutid  
1914 Du skal angre    
1916 Du skal elske din næste For de andre  
1912 Du skal ikke solde    
1918 Du skal ære    
1925 Du skal ære din hustru    
1910 Duellen En duel  
1912 Dyden sejrer Savoyardpigen Gud raader
1916 Dydige Mie En landlig uskyldighed  
1918 Dydsdragonen Privatlivets ufred  
1927 Dydsdragonen    
1918 Dykkerklokkens hemmelighed Kong Alariks gravkammer  
1918 Dynastiet Harrison Ansigtet i floden  
1911 Dyrekøbt glimmer Hulda Rasmussen Syndens børn
1913 Dyrekøbt venskab Tavshedseden  
1911 Dyrekøbt ære    
1913 Dyretæmmerens hustru    
1912 Dæmonen Det falske spil  
1916 Dødedansen De mystiske Z-straaler Skeletdansen
1916 Dødelig forelsket Den livstrætte Theodor  
1910 Døden    
1912 Dødens brud    
1912 Dødsangstens maskespil Et drama paa havet  
1926 Dødsbokseren    
1908 Dødsdansen Dansen paa Koldinghus  
1912 Dødsdrømmen    
1911 Dødsflugten Nihilisternes dødsflugt Skinsygen
1913 Dødsklippen    
1914 Dødsklokken    
1915 Dødskysset    
1912 Dødsridtet    
1915 Dødssejleren    
1920 Dødssejleren Den flyvende hollænder  
1912 Dødsspring til hest fra Cirkuskuplen Den store attraktion Det store clou
1910 Dødsspringet Konflikter  
1912 Dødsvarslet Memento Mori  
1920 Dømmer ikke    
1913 Døvstummelegatet Jeg er en tvilling