Stumfilmtitler G

 

 

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U VW XYZÆØÅ

 
1911 Gadeoriginalen      
1909 Gammel kærlighed ruster ikke      
1919 Gammel ost og blomsterduft David og Jonathan Nemesis  
1911 Gar el Hama I Bedraget i døden    
1912 Gar el Hama II Doktor Gar el Hamas flugt    
1914 Gar el Hama III Doktor Gar el Hama III Giftslanger  
1916 Gar el Hama IV Doktor Gar el Hama IV Den orientalske giftblander  
1918 Gar el Hama V Doktor Gar el Hama V Sfinxens søn  
1910 Gebisset    
1916 Gengangeren En kærlighedsprøve  
1919 Gengældelsen For sin dreng  
1917 Gengældelsens ret    
1911 Gennem de mange til en Kærlighedens styrke Kærlighedens magt
1915 Gennem flammerne til lykken    
1910 Gennem kamp til sejr Fra kamp til Sejr En livsroman
1911 Gennem kamp til sejr    
1917 Gentleman for en time Stakkels Thorvald    
1916 Gentlemansekretæren Manden der kom for at stjæle En sød lille søster  
1908 Generaldirektøren Den falske generaldirektør    
1914 Gidslet      
1912 Gift dig - gift dig ikke      
1916 Giftpilen      
1913 Giftslangen      
1919 Gillekop    
1919 Gina Gavalotti Fattigdrengen    
1915 Gissemand maa ikke gifte sig      
1917 Gissemand paa kærlighedsstien    
1914 Gissemands kærlighedshistorie Herr Petersens kærlighedshistorie Petersens uheldige kærlighedseventyr  
1916 Glemt for gods og guld Grevinde Hjerteløs Stoddergrevinden  
1916 Gloria Kvinden der sveg    
1918 Glædens dag Miskendt    
1919 Godsejeren Tusindkunstneren    
1915 Godsforvalteren De tre skrin Hans sidste vilje  
1911 Godt klaret      
19?? Gorki Bankrøverne    
1927 Grænsefolket      
1914 Grev Dahlborgs hemmelighed Psilanderfilmen    
1914 Grev Zarka Grev Zarkas bande    
1914 Grev Zarkas bande Grev Zarka    
1910 Greven af Luxembourg      
1916 Grevinde Clara      
1916 Grevinde Hjerteløs Stoddergrevinden Glemt for gods og guld  
1909 Grevinde X Den røde Domino    
1919 Grevindens ære Kniplinger    
1913 Grossererens overordnede Prøvemobiliseringen Mobiliseringen  
1916 Grubeejerens død Fædrenes synd    
1925 Grønkøbings glade gavtyve      
1912 Gud råder Savoyardpigen Dyden sejrer  
1920 Gudernes yndling Digterkongen    
1914 Guld der hævner      
1914 Guldet og vort hjerte Et vanskeligt valg    
1916 Guldets gift Lerhjertet    
1913 Guldfuglen Kongens foged En moderne forlovelse
1914 Guldhornene    
1915 Guldkalven    
1913 Guldmønten    
1916 Gullashgrosserens vogter Boxer udlejes  
1918 Gummes fiasko som barnepige Da tøffelhelten generalstrejkede  
1912 Guvernørens datter    
1914 Gyldne lænker    
1913 Gæstespillet    
1913 Gøgler og greve    
1919 Gøglerbandens adoptivdatter Potifars hustru  
1911 Gøglerblod    
1913 Gøgleren Elskovs magt  
1912 Gøglerens elskov    
1913 Gøglerens datter Gøglerteltets datter Bag kulisserne
1913 Gøglerteltets datter Gøglerens datter Bag kulisserne
1909 Gøngehøvdingen Stormen paa København 11. Februar 1659  
1912 Gaardmandsdatteren Kampen for lykken  
1916 Gaardsangersken Et liv En livshistorie