Stumfilmtitler S

 

 

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U VW XYZÆØÅ

 
1920 Samson Hun fik ham ikke    
1910 Samvittighedens stemme      
1913 Samvittighedsnag Hvem var forbryderen    
1920 Samvittighedskvaler Moderen    
1916 Sancte Lucie nat Spejlets spaadom    
1910 Sangerindens diamanter Sherlock Holmes IV    
1915 Satanita Kvinden han mødte    
1914 Savoyardpigen Dyden sejrer Gud Raader  
1913 Scenen og livet      
1913 Scenens børn      
1920 Scenens børn      
1915 Selma fra øen      
1916 Selskabsdamen En kvindes offer Sonofferet  
1915 Selvmorderne De nygifte    
1915 Sexton Blake Gengældelsens stund    
1914 Sfinxen Lykken svunden og genfunden    
1918 Sfinxens hemmelighed      
1918 Sfinxens søn Gar el Hama V Doktor Gar el Hama V  
1912 Shanghaiet Mænd som ofre for slavehandel    
1911 Sherlock Holmes Den forklædte barnepige Den forklædte guvernante  
1908 Sherlock Holmes I Sherlock Holmes i livsfare    
1908 Sherlock Holmes II Raffles flugt fra fængslet    
1908 Sherlock Holmes III Det hemmelige dokument    
1909 Sherlock Holmes VI Den graa dame Af Sherlock Holmes oplevelser  
1910 Sherlock Holmes bondefangerklør Den stjaalne tegnebog    
1908 Sherlock Holmes i livsfare Sherlock Holmes I    
1911 Sherlock Holmes sidste bedrift Hotelmysterierne Hotelrotterne  
1919 Sicilianerrøverens bryllup Bjergenes dronning    
1921 Silkstrumpan Reserve-ægtemanden    
1910 Similigreven Kuffertens hemmelighed    
1911 Singaree Jagten paa gentlemanrøveren Singaree    
1921 Sjælens spejl Kan disse øjne lyve ? Der er trolddom i dit øje  
1916 Sjæletyven Sjælens ven    
1921 Skaf mig en kæreste Bare man er udholdende Kærlighed og konditorkager  
1919 Skandalemageren En sød plante    
1920 Skandalen i pigeinstituttet Evas forlovelse    
1916 Skandalen paa provinshotellet Hønseministerens besøg Ministerens besøg / Billardkongen  
1913 Skandalen paa Sørupgaard Den rette Ud over graven  
1915 Skandalen i løvhytten En vandgang    
1910 Skarpretterens søn Gudmoderbilledets dom    
1915 Skelethaanden Juvelerernes skræk Skelethaandens sidste bedrift  
1915 Skelethaandens sidste bedrift Juvelerernes skræk Skelethaanden  
1912 Skibsrotten      
1915 Skildpadden      
1916 Skinsygedigteren Skinsygens psykologi Det bankende hjerte  
1911 Skinsygen Dødsflugten Nihilisternes Dødsflugt  
1912 Skinsygens dæmon Konfetti    
1917 Skinsygens dæmon Skriget fra Djævlekløften    
1911 Skinsygens kval Bagtalelsens gift    
1916 Skinsygens psykologi Skinsygedigteren Det bankende hjerte  
1907 Skipperens datter Lodsens datter Sørøverens datter  
1914 Skipperens genfærd Den sømand han maa lide    
1915 Skoleinspektørens datter I de unge aar Lille Anny og hendes moder  
1912 Skolerytterskens roman Manegens stjerne Kærlighed  
1911 Skomager Løjdi Carl Alstrup ved skomagerlæsten Den glade skomager  
1908 Skomagerdrengens drøm Havkongens datter I havkongens skatkammer  
1920 Skomakarprinsen      
1914 Skorstensfejeren kommer i morgen      
1912 Skovsøens datter      
1917 Skriget fra Djævlekløften Skinsygens dæmon    
1919 Skruebrækkeren Nok er arbejdsløs    
1915 Skuddet fra Toldstationen      
1913 Skuespilleren      
1914 Skuespilleren som soldat Carl Alstrup som soldat    
1910 Skuespilleren og prinsessen Kean    
1909 Skyldig - ikke skyldig Fortidens skygge    
1914 Skyldig - ikke skyldig Dietrich Stobäus    
1915 Skyldig - ikke skyldig      
1913 Skæbnebæltet      
1915 Skæbnens dom      
1911 Skæbnens hjul      
1913 Skæbnens veje (Nordisk Film) Kærlighedens flammer Under lidenskabens aag  
1913 Skæbnens veje      
1918 Skæbnesvangre vildfarelser      
1919 Skørtejægeren Den forbyttede kone    
1913 Sladder      
1912 Slægten      
1913 Slægtens sidste      
1918 Slægternes kamp      
1910 Slavehandlerens flugt Den hvide slavehandel II    
1915 Slørdanserinden      
1923 Smil og taare      
1914 Smuglerens datter Det gamle fyrtaarn Smuglerskibets dødsfart  
1914 Smuglerskibets dødsfart Det gamle fyrtaarn Smuglerens datter  
1916 Smykkeskrinet En nobel fødselsdagsgave    
1908 Smæklaasen      
1911 Smæklaasen      
1920 Smaa konflikter En sølvbryllupsdag    
1915 Snobberne Hovmod staar for fald    
1914 Snustobakdaasen      
1915 Sognefogedsøn og husmandsdatter Britta fra Bakken    
1922 Sol, sommer, studiner      
1910 Soldatens glade liv Chr. Schrøder som soldat    
1912 Soldatens glade liv Pigernes Jenser    
1918 Solen der dræbte      
1906 Solo af troubaduren og sylfiden      
1919 Solskinsbørnene      
1925 Solskinsdalen      
1916 Som man reder Sommerkærlighed    
1916 Sommerkærlighed Som man reder    
1900 Sommerliv      
1923 Sommerspøg og rævestreger      
1914 Sonia Den røde klub    
1916 Sonofferet Selskabsdamen En kvindes offer  
1911 Sparekassebogen Fra fald til frelse    
1912 Spejderen      
1918 Spejderpigen Pigespejderen    
1916 Spejlets spaadom Sancte Lucie nat    
1911 Spilopmagerne      
1915 Spionen Mit fædreland min kærlighed    
1912 Spionen fra Kronstadt      
1910 Spionen fra Tokyo I det røde lys    
1916 Spiritisten      
1915 Sporet i sneen      
1912 Springdykkeren      
1925 Spritsmugleren Polis Paulus Paskamall    
1915 Spøgelsestyven      
1910 Spøgelset i gravkælderen      
1911 Spaakonens datter Den blaa viol    
1913 Stabsergentens søn Fader og søn    
1911 Stadig uheldig      
1919 Stakkels Karin      
1916 Stakkels Meta      
1917 Stakkels Thorvald Gentleman for en time    
1925 Stamherren      
1915 Statens kurer Et barn røves som gidsel    
1908 Stativerne paa morgenkommers Paa morgenkommers    
1915 Statue paa eventyr Den gæve ridder    
1914 Stemmeretskvinden Kvinderegimentet    
1913 Stemmeretskvinder Suffragetter Foreningen mod mandfolk  
1916 Stereoskobets hemmelighed En Londoners roman Blandt samfundets fjender  
1916 Stjaalen elskov En nattetragedie / Det unge blod Notitsen i morgenavisen  
1916 Stoddergrevinden Grevinde hjerteløs Glemt for gods og guld  
1920 Stodderprinsessen      
1914 Stop Tyven Perlehalsbaandet    
1916 Store bror og lille søster Barnehjertes heltemod Den lille helt  
1922 Store forventninger      
1913 Stormløbet paa Grenville Bank Pressens magt Et bankrun  
1912 Storstadens hyæne Nana    
1912 Storstadsvildt      
1912 Strandingen i Vesterhavet Pigen fra redningsstationen    
1916 Strandvaskeren      
1913 Strejken paa den gamle fabrik Den gamle fabrik Den gamle historie  
1920 Stribolts arving Det levende hittegods    
1915 Stribolt paa kærlighedsstien Klæder skaber folk    
1916 Stri paa skovtur Herr och Fru Mommesens skogsytflugt Stribolt paa skovtur  
1916 Stribolt paa skovtur Herr och Fru Mommesens skogsytflugt Stri paa skovtur med sin ægte halvdel  
1918 Struben Manden med arret Kriminalgaaden i de nygiftes hjem  
1917 Støbæks debut En uheldig debut    
1917 Straalemesteren Visitkortet    
1913 Studenten skifter skilte      
1916 Studentens glade liv      
1917 Studenterkammeraterne Kai Frank    
1919 Studentmagersvenden Den laante kjole    
1913 Styrmandens sidste fart Ved rattet    
1913 Stævnemødet De nygifte    
1916 Stævnemødet i Eremithytten Syndig kærlighed Eremitten  
1911 Stævnemødet i Frederiksberg Have      
1913 Staalkongens sidste ønske Staalkongens vilje Det mørke punkt  
1913 Staalkongens vilje Staalkongens sidste ønske Det mørke punkt  
1917 Sufflørens stedfortræder      
1913 Suffragetter Stemmeretskvinder Foreningen mod mandfolk  
1915 Susanne i badet      
1915 Susanne paa eventyr Partikulier Tyksens genvordigheder    
1908 Svend Dyhrings hus Stedmoderen    
1910 Svendsen holder systue Da Alstrup holdt systue Da Svendsen holdt systue  
1917 Svigerinden fra Amerika Min svigerinde fra Amerika    
1914 Svindlere      
1913 Svømmeren      
1903 Sylfiden      
1917 Synd skal sones      
1914 Syndebukken Jens Daglykke    
1911 Syndens børn Dyrekøbt glimmer Hulda Rasmussen  
1916 Syndens datter Den der sejrer Pigen fra baggaarden  
1909 Syndens sold      
  Syndens tærskel Paa syndens tærskel Over afgrunden  
1920 Synderinden Lavinen Maria Magdalene  
1916 Syndig kærlighed Stævnemødet i Eremithytten Eremitten  
1914 Synes og være Man skal ikke skue hunden paa haaret    
1912 Sypigens hemmelighed Et hjerte af guld Hjertets guld  
1910 Søhelten Tordenskjold Peder Tordenskjold Tordenskjold i Dynekilden  
1910 Sølvdaasen Sølvdaasen med juvelerne    
1910 Sølvdaasen med juvelerne Sølvdaasen    
1907 Sømandsliv      
1914 Søndagsjægerens jagtæventyr Nikke    
1916 Sønnen      
1911 Sønnen fra rullekælderen Adoptivsønnen    
1917 Søster Cecilies offer Ave Marie Hvor sorgerne glemmes  
1917 Søster Karin      
1914 Søstrene Corodi      
1917 Søstrene Morelli      
1909 Søvngængeren Museumsmysteriet    
1914 Søvngængersken      
1916 Søvngængersken Ene i verden / Under søvnens tvang Forbryderske mod sin vilje / Den forældreløse  
1912 Saadan skal de ha' det De uheldige friere