Elith Foss
________________________________________________
Elith Foss Skuespiller og instruktør
Født 8. August 1911
Død 19. April 1972
     
Søn af Aage Foss
 
 
________________________________________________

Filmroller:

1932 Kirke og orgel
1933 De blå drenge Adjunkt Møller
1933 Så til søs
1934 København - Kalundborg og ? Lytter
1935 Provinsen kalder Student
1935 Min kone er husar Fætter Anton
1937 Flådens blå matroser Aage
1938 Blåvand melder storm Kokkedreng på Frida
1940 Sommerglæder Jens, bydreng
1940 I de gode gamle dage Frederik, Mikkels søn
1941 Niels Pind og hans dreng Gal mand med trillebør
1942 Alle mand på dæk Sivert, skibedreng
1949 Kampen mod uretten Kleinsmed, drukkammerat
1957 Der var engang en gade Dittes far
1960 Skibet er ladet med Krigsminister
1961 Flemming på kostskole Lektor Rung
1961 Gøngehøvdingen Smeden i Bårse
1961 Løgn og løvebrøl Lucillas far
1963 Støv for alle pengene Gårdejer
1964 Sommer i Tyrol Borgmester
1966 Min søsters børn Sofus, spritter i detention
1966 Soyas Tagsten Brolægger
   
Animationer:
   
1946 Fyrtøjet Stjernetyder
1951 Alice i eventyrland Peter Kanin
1953 Peter Pan Smisk
1955 Lady og Vagabonden Skot
1961 Hund og hund imellen Harry
   
Novelle- og kortfilm:
   
1943 Ungdommens rus
1949 Berlingske Tidende
   

Teaterroller:

 
Arte:
   
1957 Kærlighed uden strømper Mads, Grethes ulykkelige elsker
   
Danmarks Friluftsteater:
   
1945 Elverhøj Bjørn Olufsen, hushovmester
1946 En skærsommernatsdrøm Fløjte
1949 Elverhøj Bjørn Olufsen, hushovmester
1950 Røverne Pietro, røver
   
Dansk Skolescene:
   
1959 Gulddåsen Falsdmål, lommeprokurator
   
Det Kongelige Teater:
   
1930 Den nye barselstue Sekretær
1930 Trold kan tæmmes Jæger
1935 Brød Gromoff, økonom
1935 Et vintereventyr Tjenestekarl
1936 Barselstuen Claus, Jeronimus' karl
1937 Hamlet Osric
1938 Der var engang Byvagt
1938 Aprilsnarrene Hans Mortensen, skoledreng
1938 En skærsommernatsdrøm Snip, tømmermand
1940 Aladdin Apoteker
1940 En skærsommernatsdrøm Skrinkelben, skrædder
1941 Don Ranudo de Colibrados Hofnar
1941 Recensenten og dyret Herre
1941 Knock Karl
1942 Ullabella Valdemar, Jensens søn
1943 Baaden Thorkel, fisker
1943 Den politiske kandestøber Richard Børstenbinder
1944 Knock Karl
1944 Peer Gynt Mads Moen, Ingrids brudgom
1945 Knock Karl
1946 Den stundesløse Bonde
1946 Eurydike Regissør
1946 St. Markus aften Cy
1947 Barselstuen Troels, Corfitz' tjener
1947 Fruentimmerskolen Alain, bondeknøs
1947 Genboerne Lars, svend
1948 Den stundesløse Bonde
1949 Eventyr paa fodrejsen Bonde
1951 Der var engang Kasper Røghat
1951 Som man behager Touchstone
1953 Kong Midas datter Hjælper
1953 Mutter Courage og hendes børn Kok
1954 Den blå pekingeser Cafegæst
1954 Jeanne d'Arc på bålet Møllefatter
1955 Fruentimmerskolen Alain, bondedreng
1956 Cyrano de Bergerac Besværlig mand
1956 Eventyr paa fodrejsen Per, en bonde
1956 Maskerade Arv
1956 Topaze Muche, skolebestyrer
1957 De unges forbund Bastian Monsen
1957 En skærsommernatsdrøm Bælgetræder
1957 Henrik og Pernille Arv, gaardskarl
1957 Julestuen Skolemester
1958 Den skønne Helene Menelaos, konge af Sparta
1958 Drømmen om Orfeus Dog
1959 Aladdin Apoteker
1959 Barselstuen Troels, Corfitz' tjener
1959 Den gamle dame besøger byen Koby
1959 Som man behager Prøvesten, nar
1960 Tolv vrede mand Nævning
1960 En sjæl efter døden Sjælen
1961 Maskerade Arv
1961 J.B. Zophar
1962 Becket eller Guds ære Biskoppen af York
1963 Gustav III Holmberg, boghandler
1963 Henrik og Pernille Arv, gaardskarl
1963 Siegfried Pietri
1963 Stor ståhej for ingenting Stikkelsbær, vagtmester
1964 Erasmus Montanus Jeppe Berg
1964 Dona Rosita Professor
1964 Kongen skal dø Vagt
1965 Erasmus Montanus Jeppe Berg
1966 Elverhøj Bjørn Olufson
1966 Hekseri Leonard
1966 Tag dig lidt af Amélie Kommissær
1967 Hvad en mand har brug for Tjener
1968 Svejk i anden verdenskrig Vojta
1969 Det skøre hus Indbrudstyv
1970 Svejk i anden verdenskrig Vojta
   
Det Ny Teater:
   
1959 Gulddåsen Faldsmål, lommeprokurator
   
Friluftsteatret i Dyrehaven:
   
1944 En skærsommernatsdrøm Snap, snedkermester
   
Helsingør Sommerteater:
   
1941 Helsingørrevyen
   
Københavns Kommunes Parkteater, Fælledparken:
   
1955 De usynlige Harlekin
     
Vigen Hotel, Ebeltoft:
   
1969 Molborevyen
   

Teaterinstruktioner:

Arte:
   
1957 Kærlighed uden strømper
   
Andelsteatret:
   
1954 Jeppe på Bjerget
1955 Erasmus Montanus
1955 Nej
1956 Munken går i enge
1956 Skærmydsler
1957 Født i går
1957 Kærlighed uden strømper
1957 Ungdom og galskab
   
Danmarks Friluftsteater:
   
1948 Champagnegaloppen Køster, musiker
   
Københavns Kommunes Parkteater:
   
1955 De usynlige
   
Studenterforeningen:
   
1946 Nytårskomedien
   
________________________________________________