________________________________________________

Aage Hertel

Skuespiller
Født 17. oktober 1873
Død 3. Oktober 1944
               
               
               
________________________________________________

Filmroller:

1910 Dobbeltgængeren Harry Taxon, opdager
1910 Elskovsbarnet Vicomte, d'Esternay
1910 Mellem pligt og kærlighed
1911 De fire djævle Grev Taube
1911 Den farlige alder Italiensk sanger
1911 Doktor Gar el Hama Doktor Gar el Hama
1911 Hamlet Claudius, konge af Danmark
1911 Ungdommens ret
1912 Bagtalelsens gift Pierre, klovn
1912 Det farlige spil Willy, skuespiller
1912 Doktor Gar el Hamas flugt Doktor Gar el Hama
1912 Dødens brud Otto Beckert, læge
1912 Dødsspring til hest fra cirkuskuplen Cirkusdirektør
1912 Hjærternes kamp
1912 Jeg vil ha' en søn
1912 Kærlighed og venskab Russisk fyrste
1912 Livets løgn
1912 Montmartrepigen Jack, James' ven
1912 Tropisk kærlighed
1913 Den tredie magt Miller, spion
1913 En farlig forbryderske
1913 Et drama i Kystbanetoget
1913 Gøglerens datter
1913 Højt spil Wroblevsky, politiagent
1913 Kærlighed og penge
1913 Pressens magt Peppe Porillo, redaktør
1913 Staalkongens vilje
1914 Amors krogveje
1914 Doktor Gar el Hama III Gar el Hama
1914 Eventyrersken Baron Otto Gyldenkrantz
1914 Opiumsdrømmen
1914 Søvngængersken
1914 Tugthusfange nr. 97 Frederich Blaske, fange
1915 Barnets magt Milot, forbryder
1915 Brandmandens datter Wendel, balletmester
1915 En skæbne William Sullivan, eventyrer
1915 Et haremsæventyr Sheik Achmed Bey
1915 Juvelerernes skræk John Vermiel
1915 Manden med de ni fingre I John Smith, "Manden med de ni Fingre"
1915 Manden med de ni fingre II John Smith, "Manden med de ni Fingre"
1915 Når hævngløden slukkes Fyrst Albert
1916 De evige flammer Shir-ben-Hadack, nomadehøvding
1916 Det gaadefulde væsen Jan Velour, kunstmaler
1916 Gar el Hama IV Gar el Hama
1916 Gentlemansekretæren Lord Cecil Roadburn
1916 Hendes ungdomsforelskelse Ægyptisk fyrste
1916 Hvo som elsker sin fader Grev Hilmer
1916 Manden med de ni fingre III John Smith, "Manden med de ni Fingre"
1916 Manden med de ni fingre IV John Smith, "Manden med de ni Fingre"
1916 Penge Daigremont, rigmand
1916 Prinsessens hjerte Storfyrst Mikael
1916 Pro Patria Løjtnant Rudolph Swaiz
1916 Proletardrengen Blank, forbryder
1917 Fiskerlejets datter Martens, kunstmaler
1917 Fjeldpigen Sorte Jack
1917 Klovnen Tjener hos Grev Henri
1917 Kvinden med de smukke øjne Grimbert, pengeudlåner
1917 Kærlighedsvæddemaalet Baron von Feldthausen
1917 Manden med de ni fingre V John Smith, "Manden med de 9 Fingre"
1917 Pax Æterna
1918 Ansigtet i floden Philip Roberts
1918 Den firbenede barnepige
1918 Gar el Hama V Gar el Hama
1918 Dommens dag Luigi d'Aostra, bankier
1918 En kunstners kærlighed Professor Raymond
1918 I opiumets magt Collin, bankier
1918 Kammerpigen Edmund Glob, inspektør
1918 Lykkens budbringer Otto Kern, ingeniør
1918 Manden med arret Guido, kanonfotograf
1918 Pigen fra klubben Lord Ernest Blackville
1918 Tidens barn Hans Helmers, værkfører
1919 Grevindens ære Friherre Emmerich von Saza
1919 Gøglerbandens adoptivdatter Percival Ramsay, generaldirektør
1919 Konkurrencen Doktor Otto
1919 Kærlighedens almagt Baron Liegundt
1919 Maharadjahens yndlingshustru II Tumai
1920 Har jeg ret til at tage mit eget liv ? Steiner, vekselerer
1920 Kærlighedsvalsen Hushovmester
1920 Via Crucis Fristeren
1921 Helgeninderne
1921 Prometheus I-II Iwan Vorontzzoff, forretningsfører
1922 Heksen Heksedommer
1923 Den sidste dans Ludvigsen
1924 En kæreste for meget Slotsfoged
1926 Maharadjaens yndlingshustru III Randhi
1928 Jokeren Borwicks tjener
1936 Millionærdrengen Ansat hos Tante Fanny
 

Teaterroller:

Dagmarteatret:
 
1894 Tabarinis hustru Theodomas, hofmand
1894 Vasantasena Stavaraka, Samsthanukas tjener
1895 Den store maskerade Tyrk
1895 Et oprør Per Kat, fhv natmand
1895 Gabrielle de Belle-Isle Baptiste, lakaj hos marquisen
1895 Kampen for tilværelsen Ridende jæger
1895 Tordenskjold Student
1895 Ungt bal Dybvad, godsejer
1895 Vasantasena Stavaraka, Samsthanukas tjener
1897 Den indbildt syge Cleante, Angeliques tilbeder
1897 Kongesønner Den gamle konge
1897 Rabourdins arvinger Lerdroux
1898 Et sølvbryllup Engelsøe, student
1898 Familien Jensen Lindsøe, grosserer
1898 Gurli Faklen, maler
1898 Skinsygens kvaler Muscadet
1898 Sommerfugleliv Fridolin
1898 Vandrefalken En herre
1899 Afsked med regimentet Vilhelm von Prandau, premierløjtnant
1899 Gurli Faklen, maler
1899 Cyrano de Bergerac Christian de Neuvilette
1899 Johannes den Døber Gebalos, mand ved Herodes hof
1899 Karons baad Alfred
1899 Lindelin Herre
1899 Min svigerdatter Honore Tenard
1899 Naar klostermuren brydes Morten Top, junker
1899 Sommerfugleliv Fridolin
1899 Zaza Le Cannie
1900 Agnes Jordan Dr. Spitta, huslærer
1900 Dydens belønning Digter
1900 En dag ved Hoffet von Hellmuth, hofjagtjunker
1900 Fætter Georg Hans Halling, student
1900 Kastor og Pollux Klang, musikdirektør
1900 Paa prøve Eberhard, rektor
1900 Romeo og Julie Paris, ung adelsmand
1900 Røverne Kozinsky, røver
1901 Et piskesmæld Theodore
1901 Harlekins omvendelse Brighello, Harlekins ven
1901 Kameliadamen Gaston Rieux
1901 Kong Harlekin Prins Ezzo, Bohemunds fætter
1901 Lad os skilles Adhemar de Gratignan, Cypriennes fætter
1901 Renæssance Andrea Balbi
1902 Bryllupsmorgen Max, Anatols ven
1902 Et piskesmæld Theodore
1902 Hamlet Lucanius
1902 Kameliadamen Gaston Rieux
1902 Lille Hanne Landsbyskrædder
1902 Varulven Iver, bogfører
1902 Zaza Le Cannie
1903 Tusind og een nat Kafur, Ibu Ajas søn
1903 Doktor Jojo Adrien, Cacharels skriver
1903 Et sølvbryllup Engelsøe, student
1903 Fromont Jun. & Risler Sen. Fromont Jun.
1903 Kameliadamen Gaston Rieux
1904 Cyrano de Bergerac Christian de Neuvilette
1904 En munter sygdom Julien
1904 Hr. Skaarup og hans venner Geheimraad
1904 Lad os skilles Adhemar de Gratignan, Cypriennes fætter
1904 Tappenstreg Ritmester von Bannewitz
1904 Vasantasena Hofmand i Samsthanukas følge
1905 Den kærlighed! Den kærlighed! Asp, sagfører
1905 Kameliadamen Gaston Rieux
1905 Uriel Acosta Rabbi Ben Abika
1906 Ambrosius Junker Claus
1906 Axel og Valborg Endrid hiin Unge
1906 Den kære Célimare Pitois
1906 Hallfred Vandraadeskjald Kalv Hirdmand
1906 Morbus Tellermann Doktor Bert
1906 Niels Nielsen Doktor Eriksen
1906 Triplepatte! Grev d'Avron
1907 Bellmann Fredmann
1907 Romeo og Julie Apoteker
1907 Standens ære Simon Levin, prof. dr. med
1908 Cyrano de Bergerac Christian de Neuvillette
1908 Tove Hr. Hennings, dronningens ridder
1908 Zaza Le Cannis
1909 Kameliadamen Gaston Rieux
1909 Lad os skilles Adhemar de Gratignan, Cypriennes fætter
1910 Et sølvbryllup Engelsøe, student
     

Friluftsteatret i Dyrehaven:

1911 En skærsommernatsdrøm Theseus
1923 Helligtrekongersaften Antonio
Odense Teater:
 
1923 Fader og søn Cand. Jur Bremer
1923 Helligtrekongersaften Orsino
1923 Jorden rundt i 80 dage Phileas Fogg
     
 _______________________________________________