________________________________________________

Knud Hallest

Skuespiller
Født 12. Maj 1909
Død 4. September 1991
                 
________________________________________________

Filmroller:

1935 Min kone er husar Carl Johan Holst
1935 Provinsen kalder Student
1940 Sommerglæder Hr. Oscar
1950 De røde heste Landsretssagfører
1951 Bag de røde porte Wilmers kompagnon
1951 Det sande ansigt Kriminalassistent
1952 Vejrhanen Betjent
1953 Fløjtespilleren Toldbetjent
1954 Arvingen Kaptajn
1954 Himlen er blå Fabrikant
1957 Lån mig din kone Kjær, afdelingschef
1957 Natlogi betalt Afdelingschef i stormagasin
1958 Styrmand Karlsen Kaptajn
1959 Helle for Helene  
1959 Pigen i søgelyset Filmproducent
1960 Det skete på Møllegaarden Gårdejer Kjeldsen
1960 Eventyrrejsen Bertelsen
1961 Eventyr på Mallorca Bertelsen
1961 Komtessen Adolf Rytting
1961 Landsbylægen Doktor Kjærgaard
1961 Reptilicus Alex, brovagt
1962 Der brænder en ild Sagfører Holm
1962 Drømmen om det hvide slot Advokat
1962 Rikki og mændene Mand i danserestaurant
1963 April Overlæge
1964 Slottet Præst
1965 En ven i bolignøden Kontormedarbejder
1965 Hold da helt ferie Campist
1966 Min søsters børn Doktor Larsen
1967 Min søsters børn på bryllupsrejse Konsul Bjørn
1968 Lille mand, pas på ! Dommer
1968 Min søsters børn vælter byen Museumsdirektør
1969 Ta' lidt solskin Ejendomsmægler
1970 Den røde rubin Professor
1974 Pigen og drømmeslottet Lund, læge
   
Udenlandske film:
   
1954 Skarpe skud i Nyhavn  
1963 Affæren Christine Keeler  
   

Teaterroller:

 
Alléscenen / Ungdommens Teater:
   
1955 Lasede engle Juste Trochard
1959 Den gode soldat Svejks eventyr Wendler
1960 Harvey Omar Gaffney, advokat
1960 Folk og røvere i Kardemommeby Bager
1961 Næsehornet Hr. Papillon
1963 Sergent Musgraves dans Walsh, minearbejder
1966 Alfie Joe
1970 Alle mine mennesker Patt Quinn
1971 God bedring Mackie, patient 70 år
1972 Balladen om den bedrøvelige Café Henry Macy
1976 Bunbury Merriman, butler
1976 Stormvarsel Doc
   
Bellahøj Friluftsteater:
   
1949 Fuglekræmmeren Kurfyrst Henrik af Parma og Modena
   
Dagmarteatret:
   
1934 Lige for lige Claudio
1936 Folk som vi Dickie Mills, Ivys forlovede
1936 Oscar Wilde Processen Piccolo
   
Dansk Skolescene:
   
1939 Helligtrekongersaften Sebastian
1946 Helligtrekongersaften Feste, nar
1949 Axel og Valborg Sigurd af Reine
1953 Helligtrekongersaften Antonio
1957 Jeg vil være en anden Aksels far
1958 Anne Franks dagbog Dussel, tandlæge
1959 Seks kammerater Oberst
1962 Anne Franks dagbog Dussel, tandlæge
   
Det Kongelige Teater:
   
1932 Faust Student (debut)
   
Det Ny Teater:
   
1937 Den mandlige husassistent Jørgen, stud. med.
1937 Manden fra gaden Værkfører
1958 Anne Franks dagbog Dussel, tandlæge
1964 Arturo Ui Gaffles, mand fra kommunalforvaltningen
1969 Igenboerne  
1973 Medea Huslærer
1979 Cyrano de Bergerac  
   
Folketeatret:
   
1957 Jeg vil være en anden Aksels far
1959 Seks kammerater Oberst
1979 Galileis liv  
   
Frederiksberg Teater:
   
1952 Millionøsen Adrian Blenderbland
1953 Mord paa bestilling Kaptajn Lesgate
1954 Den glade enke Raoul de st. Brioche
1954 Oh, min Papa Herbert Oberholzer, bankier
1954 Trold kan tæmmes Hortensio
1955 Jeppe på Bjerget Sekretær
1955 Jepperød Bank Linder, bankprokurist
1955 Wien, kvinder og sang Fyrst Borloffsky
1956 Barn i kirke Galle, prokurator
1956 Markurell Karl Magnus de Lorche, herredshøvding
   
Grønnegårds Teatret:
   
1982 Henrik og Pernille Notar
   
Helsingør Sommerteater:
   
1943 Helsingørrevyen  
   
Jysk Skolescene:
   
1934 Købmanden i Venedig Bassanio, Antonios ven
1948 En skærsommernatsdrøm Oberon
   
Københavns Kommunes Parkteater, Fælledparken:
   
1958 Landgang på Otahiti Matamua, indfødt
   
Landsskolescenen:
   
1957 Jeg vil være en anden Aksels far
   
Nørrebros Teater / Scala:
   
1951 Kys mig Kate ! Harrison Howell
1952 For aabent tæppe Nielsen, kriminalassistent
1971 Livsens ondskab Konsul Mørch
1973 Bygmester Solness Doktor Herdal
1973 Som man behager Hertug i landflygtighed
   
Odense Teater:
   
1940 Egelykke Grundtvig
1940 Elverhøj Albert Ebbesen
1941 Flagermusen Doktor Falke
1941 En spurv i tranedans Halling
1941 Min kone fra Paris Eric Carrington
1942 Brudstykke af et mønster Soldat
1942 Aladdin Aladdin
1942 Swedenhielms Bo Swedenhielm, løjtnant
1942 Gulddaasen Vandby
1943 Sommer i Tyrol Erik Siedler
1943 Mod fremmed kyst Schrubby
1944 En tosset familie Claude
1944 Farmor og Vorherre Nathan
1944 Genboerne Klint
1944 Helligtrekongersaften Feste, nar
1944 Peer Gynt Knappestøber
1945 Bagtalelsens skole Charles Surface
1945 Fuglekræmmeren Kurfyrst Henrik
1945 Manden der kom til middag Bert Jefferson
     
Aalborg Teater:
   
1937 Manden fra gaden Værkfører
   
Aarhus Teater:
   
1934 Købmanden i Venedig Bassanio, Antonios ven
1937 Manden fra gaden Værkfører
1948 En skærsommernatsdrøm Oberon
   

Teaterinstruktioner:

 
Frederiksberg Teater:
   
1955 Jepperød Bank  
   
Herman Gellins Teaterselskab:
   
1959 Jepperød Bank  
   
Inger Birchs Teaterselskab:
   
1955 Oh, mein Papa  
     
________________________________________________