________________________________________________
 

Clara Wieth Pontoppidan

Skuespiller
Født 23. April 1883
Død 22. Januar 1975
               
               
               
________________________________________________

Filmroller:

1902 Pas De Deux Balletdanser
1910 Djævlesonaten Renee
1910 Dorian Grays portræt  
1910 Elskovsleg  
1910 Kærlighed og selvmord  
1911 Anna fra Æbeltoft Frk. Anna
1911 Ekspeditricen Ebba
1911 Den farlige alder Lisa, Elsies datter
1911 Den hvide slavehandels sidste offer Edith von Felsen
1911 Kærlighedens styrke Tove, ansat på Saxilds kontor
1911 Mormonens offer Nina, Olafs søster
1911 Nøddebo Præstegaard Andrea Margrethe
1911 Røveriet på Væddeløbsbanen Ung pige
1911 Ved fængslets port Anna, Hansens datter
1911 Vildledt elskov Bankdirektørens datter
1912 En opfinders skæbne Opfinderens kone
1912 Et hjerte af guld Lise, syerske
1912 Kommandørens døtre Marthe, kommandørens datter
1912 Kærlighed og venskab Edith Brun
1912 Onkel og nevø Irma Tarm
1912 Pro forma Evelyn, Wildes niece
1912 Shanghai'et Lily, konsulens datter
1912 Vampyrdanserinden Sylvia Lafont, vampyrdanserinde
1912 Vor tids dame Anny, Stevensons datter
1913 Elskovs magt Wilda, etatrådindens datter
1913 En farlig forbryderske Beate Powel
1913 Miraklet Estelle
1913 Pressens magt Ellinor, kreolerinde
1913 Scenen og livet Frida, skuespiller
1913 Skandalen på Sørupgaard Inger, pastorens datter
1913 Skæbnens veje Rose, selskabsdame
1913 Stålkongens vilje Evelyn, værkførerens datter
1913 Vennerne fra Officersskolen Rose, krigsministerens datter
1915 Den dræbende gift Professorens kone
1915 Flyverspionen Mirzi, danserinde
1916 Ene i verden Ellen Melchior
1916 En kærlighedsprøve Merete, Egils hustru
1916 Hjertestorme Eva Vange
1916 Kærlighedslængsel Olga, blomsterhandlerskens datter
1916 Malkepigekomtessen Komtesse Adda
1916 Manden uden fremtid Grace, Dremonts datter
1917 Gengældelsens ret Marija, Jans søster
1917 Lægen Annie Ralins
1917 Midnatsjælen Aline, Marlows datter
1917 Troen der frelser Sir Johns hustru
1917 Tropernes datter Dora, Claudes datter
1919 Kærlighedens almagt Nina
1920 Kærlighedsvalsen Ninon, Eriks hustru
1920 Stodderprinsessen Komtesse Evelyn
1921 Blade af Satans bog Siri
1921 Prometheus I-II Feodora, Tatjanas datter
1922 Der var engang Prinsessen af Illyrien
1922 Heksen Nonne
1924 Hadda Padda Hrafnhildur, Hadda Padda
1932 Kirke og orgel Herremandens elskerinde
1938 Kongen bød Frederikke Stolberg, grevinde
1942 Regnen holdt op Frøken Meta
1948 Mens porten var lukket Cora Anker
1955 Bruden fra Dragstrup Margrethe Dragstrup
1957 En kvinde er overflødig Enkefru Tang
1957 Jeg elsker dig Fru Nanna, brevkasseredaktør
1959 De sjove år Tante
1960 Frihedens pris Jødisk kvinde
1963 Støvsugerbanden Camilla
1964 Alt for kvinden Faster Sofie
1966 Slap af Frede Mamma
1969 Ta' lidt solskin Bedste
1972 Takt og tone i himmelsengen Enkegrevinde von Hasteen
   
Animationer:
   
1937 Snehvide og de syv små dværge Dronningen
     
Udenlandske film:
   
1913 På livets ödesvägar Eleonora Renskióld
1913 Smuglerne  
1914 Prästen Maria
1914 Bröderna MyLady
1914 Kammarjunkaren Jægermesterens datter
1914 Bra flicka reder sig sjálv Ruth Landén
1915 En förvillelse Hedvig Rehmer
1922 Häxen Nonne
   

Teaterroller:

 
Alexandra Teatret:
   
1915 Lægen paa skillevejen Jenneifer Dubedat
     
Dagmarteatret:
   
1905 Gamle Jacqueline
1906 Elskerinden Anne, Grupps kone
1906 En hemmelighed som alle ved Suzanne
1906 Hallfred Vandraadeskjald Ingride, Olafs søsterdatter
1906 Klokken der sank Skovmærkelil, et nymfevæsen
1906 Triplepatte! Yvonne, Herbeliers datter
1907 Bellmann Hedvig Ulrikka Munck
1907 De umyndiges røst Marie Willer, Magnas veninde
1907 Pastor Petersen Emilie, Kristians datter
1908 Brødrene Hansen Alvilde, Hansens datter
1908 Cyrano de Bergerac Søster Clara
1908 Elskerinden Anne, Grupps kone
1911 En bryllupsaften Klara
1917 Bryllupsmarschen Grace de Plessans
1917 Faust Margarete
1917 Hendes kjole Anne / Nina / Anette / Antje / Annie / Anita
1918 En spurv i tranedans Tokkerups datter
1918 Stormløbet Renee de Rould
1919 Det store Vi Jenny Lund, ekspeditrice
1920 De evige glæder Agnes Birkved
1921 Eventyret Helene de Trevillac
1921 Florian Adda, Doras søster
1922 Hamlet Ophelia
1924 Kobberbryllup Mette, Pers kone
     
Det Kongelige Teater:
   
1899 En skærsommernatsdrøm Alf
1900 Richard III York
1904 Opstandelse En skønhed
1925 Samson og Dalila Dagmar Krumbak
1926 En dag paa Hirschholm Slot Caroline Mathilde
1926 Kongsemnerne Sigrid
1926 Stormen Ariel / Ceres
1928 Som man behager Celia
1930 Den nye barselstue Christine, Jespersens søster
1930 Som man behager Celia, Hertug Frederiks datter
1931 Stor staahej for ingenting Beatrice
1935 Et vintereventyr Pauline
1936 BarselstuenEngelche Hattemagers / Gamle Gunhild
1937 Det gamle spil om Enhver Gode Gerninger
1938 Aprilsnarrene Frk. Trumfmeier, lærerinde
1939 Anne Sophie Hedvig Anne Sophie Hedvig
1939 Maria Stuart Maria Stuart, dronning af Skotland
1940 Den kære blæksprutte Belle Schlessinger
1941 Don Ranudo de Calibrados Donna Olympia
1941 Maria Magdalene  
1941 Grandezza Fru Bianci, værtinde
1941 Knock Dame i violet
1941 Sommerferie i Hirschholm Fru Gyllembourg
1942 Ullabella Johanne Kirchhof, skoleinspektør
1943 Baaden Gamle Sunneva
1943 En kvinde er overflødig Enkefru Tang
1944 Bunbury Lady Bracknell
1944 Det er saa yndigt Mrs. Rockett
1944 Knock Dame i violet
1944 Peer Gynt Aase
1944 Veninder Mildred Watson Drake
1945 Den lange julemiddag Ermengarde
1945 Knock Dame i violet
1946 Bunbury Lady Bracknell
1946 Indenfor murene Sara Levin
1947 Barselstuen Engelche Hattemagers
1947 Bernadas hus Poncia
1947 Dage på en sky Kokyta, gammel tjenestepige
1947 Tyveballet Lady Hurf
1948 Ejendommen Mtr. nr. 267 ... Trofast
1949 Biskop Jon Arason Helga, biskoppens følgekvinde
1950 Faderen Amme
1950 Ardéle eller Margueriten Amelie
1950 En sælgers død Linda
1950 Indenfor murene Sara Levin
1951 Richard III Hertuginden af York
1954 Den blå pekingeser Isabella de Creuith
1955 Andersen eller Hans livs eventyr Jomfruen i den gule atlaskes pels
1956 Blodbryllup Nabokone
1956 Indenfor murene Sara Levin
1956 Luthens sang Fru Tsai
1957 Anne Sophie Hedvig Anne Sophie Hedvig
1958 Drømmen om Orfeus Eva Temple
1959 Aladdin Morgiane
1959 Barselstuen Engelche Hattemagers / Gedske Klokkers
1960 Den korte dag er lang nok Fru Ivarsson
1961 Skriget Tuwit
1963 Indenfor murene Sara Levin
1966 Hekseri Gamle Gunhild
1967 Et drømmespil Portnerkone
1971 Skærmydsler Hertha
1971 Ægteskab  
     
Det Ny Teater:
   
1909 Tordenvejr Anna Svendsen
     

Friluftsteatret i Dyrehaven:

1910 En skærsommernatsdrøm Puk
1911 En skærsommernatsdrøm Puk
Nygade Teater:
   
1944 Tre finder en kro Mildred Watson Drake
     
Odense Teater:
   
1921 En skærsommernatsdrøm Puk
     
________________________________________________