________________________________________________
Bendt Rothe
Skuespiller og instruktør
Født 9. Maj 1921
Død 31. December 1989
Gift 1947-1958 med Asta Riis Poulsen
Gift 1969-1972 med Vigga Bro
________________________________________________

Filmroller:

1944 De tre skolekammerater Advokat
1944 Det bødes der for Eigil Asgaard
1946 Diskret ophold Thorsten Olesen
1951 Fra den gamle Købmandsgaard Erling, godsejer Bjerres søn
1952 Avismanden Psykiater
1952 Vi arme synder Jens Astrup, kunstmaler
1953 Adam og Eva Advokat
1953 Hejrenæs Helge Knudsen, fabrikant
1954 Karen, Maren og Mette
1955 Min datter Nelly Bent Holm, tandlæge, Kittys ven
1957 Bundfald Kriminalassistent
1959 Pigen i søgelyset Chefredaktør
1960 Gymnasiepigen Engskjold, rektor
1961 Eventyr på Mallorca Anders, rejseleder
1961 Komtessen Skotterup, højesteretssagfører
1961 Ullabella Larsen, viceskoledirektør
1962 Rikki og mændene Knud
1964 Don Olsen kommer til byen Jacobsen, bankdirektør
1964 Fem mand og Rosa Philip André
1964 Gertrud Kanning
1964 Premiere i helvede Gregersen, Læge
1966 Nu stiger den Greve Rosen
1966 Søskende Arthur
1967 Historien om Barbara Auditorielæge
1967 Jeg er sgu min egen Dommer
1967 Smukke Arne og Rosa Schäfer, bankdirektør
1968 De røde heste Dommer
1968 Doktor Glas Birck
1970 Oktoberdage Sanders
1974 Nitten røde roser Janus Bech
1976 Kassen stemmer Bankdirektør
1976 Strømer Politimester
1977 Hærværk H.C. Stefani
1978 Slægten Herredsfoged
1981 Olsenbanden over alle bjerge Fransk overtjener
1987 Babettes gæstebud Gamle Nielsen

Teaterroller:

 

ABC Teatret:

1984 Lokomotivet Kostja
1985 Bare tæer i parken Victor Velasco

Bellahøj Friluftsteater:

1944 Nitouche Champlatreux, løjtnant

Allescenen:

1954 Mellem venner Edward Churt
1955 Figenbladet Abel Leroy
1955 Vildfuglen Florent
1956 Den forstenede skov Bedstefar Mable

Bristol Teatret:

1979 Tartuffe Cleante, Orgons svoger

Det Kongelige Teater:

1966 Meteor Professor Schlatter, kirurg
1967 Et drømmespil Advokat
1968 Dødsdansen Edgar, kaptajn
1969 Kong Johan Johan Plantagenet, konge af England
1971 Den herskende klasse Den 13. Jarl af Gurney
1971 Ægteskab
1972 Filantropen Braham
1978 Bagtalelsens skole Sir Peter

Dansk Skolescene:

1949 Axel og Valborg Knut, sortebroder
     

Det Ny Teater:

1943 Blindebuk Karl Ludwig, Eugenies forlovede
1965 Automobilkirkegården Milos, tjener
1965 Stolene Gammel mand på 95 år
1978 Bagtalelsens skole Sir Peter

Folketeatret:

1944 Den gyldne time David Linden
1944 30 aars henstand John
1945 Bagtalelsens skole Careless
1945 Der gaar en konvoj
1977 Onkel Vanja Raoul Rossler
1979 Den pukkelryggede
1986 Snobben Grev Aloysius Palen

Frederiksberg Teater / Aveny Teatret:

1948 Helte Sergius Saranoff, major
1959 Den grønne elevator Philip Evans

Friluftsteatret i Dyrehaven:

1944 En skærsommernatsdrøm Lysander
1946 Et folkesagn Junker Ove
1947 Som man behager Jaques

Gladsaxe Teater:

1972 Månebørn Willis

Jydsk Skolescene:

1948 En skærsommernatsdrøm Demetrius

Nykøbing F. Sommerteater:

1982 Nykøbing F. Revyen

Privatteatret:

1988 Riv stikket ud

Rialto Teatret:

1988 De bedste venner George

Aarhus Teater:

1948 En skærsommernatsdrøm Demetrius

Teaterinstruktioner:

 

Nørrebros Teater:

1946 Zorina  
________________________________________________
.