_______________________________________________
Jørgen Reenberg
Skuespiller
Født 8. November 1927
 
Søn af Holger Reenberg
 
Halvbror til Palle Reenberg
 
Halvbror til Elga Olga Svendsen
 
Halvbror til Annelise Reenberg
 
Gift 1954 med Marianne Zobel
 
Gift 1970-1978 med Ghita Nørby
 
Danner par med Marianne Høgsbro
   
________________________________________________

Filmroller:

1948
Tre aar efter Henrik Visted
1949
Vi vil ha' et barn Elses mand
1950
I gabestokken Teddy, patient
1951
Fodboldpræsten Søren Holm, præst
1953
Far til fire Jørgen Stæhr, lærer
1955
Ild og jord Jan Eriksen, lærervikar
1957
Ingen tid til kærtegn Harting, lærer
1958
Krudt og klunker Hans, sømand
1958
Seksdagesløbet Otto Berthelsen, cykelrytter
1960
Skibet er ladet med Peter Bangel, musikforlægger
1960
Flemming og Kvik Anton Winther
1961
Løgn og løvebrøl
Tom Thomsen, avismedarbejder
1964
Tine
Berg, skovrider
1965
Jeg - en kvinde
Doktor Dam
1975
Det gode og det onde  
1977
Pas på ryggen Professor
Taxachauffør
1977
Hærværk Vuldum
1986
Oviri Edvard Brandes
1991
Europa Max Hartmann
2002
Jeg er Dina
Købmand
   

Teaterroller:

Betty Nansen Teatret:
1980
Et liv i teatret Robert, en ældre skuespiller
     
Café Teatret:
1981
Kollektionen Harry Kane
     
Det Kongelige Teater:
1946 Den stundesløse Jens Sandbüchs, skriverkarl
1947 Genboerne Søren Torp, theolog
1948 Apollon fra Bellac Hr. Rasemutte
1948 Den stundesløse Skriverkarl
1948 Ejendommen matr. nr. 267  
1949 Biskop Jon Arason Præst
1949 Eventyr på fodrejsen Herløv, student
1951 Richard III Catesby
1951 Som man behager Sylvius
1952 Colombe Julien, Madame Alexanders søn
1953 Hamlet Hamlet
1953 Mutter Courage og hendes børn Eilif, mutter Courages søn
1954 Familiealbum Jasper Featherways
1954 Maria Stuart Mortimer, Amias Paulets nevø
1955 Den gode fregat Pinafore Sir Joseph Porter, overadmiral
1955 Fruentimmerskolen Horace, Agnes' tilbeder
1955 Maria Stuart Mortimer, Amias Paulets nevø
1956 Blodbryllup Brudgommen
1956 Cyrano de Bergerac Greven af Guiche
1956 Indenfor murene Meyer, prokurist hos Levin
1956 Topaze Roger de Berville
1957 De unges forbund Doktor Fjeldboe
1957 Den gode fregat Pinafore Sir Joseph Porter, overadmiral
1957 Drømmen om Orfeus Val
1957 En skærsommernatsdrøm Lysander
1957 Petersen i Dødsriget Digter
1957 Stævnemødet i Senlis Georges
1958 En idealist Octavian
1958 Som man behager Orlando
1958 Thermopylæ Kai
1959 Aladdin Aladdin
1959 Amfitryon 38 Jupiter-Amfitryon
1960 Af guds naade Fouche
1960 Swedenhielms Rolf Swedenhielm jun.
1961 Hagbart og Signe Hagbarth, søkonge af Tronheim
1961 Macbeth Macduff
1962 Elverhøj Albert Ebbesen
1962 Generalen Bruno Marletti, major
1962 Gæsten Aston
1962 Mirandolina Baronen af Ripafratta
1963 Gustav III Papillon, kammertjener
1963 Siegfried Siegfried
1963 Sparekassen Adolph, fuldmægtig i admiralitet
1964 Julius Cæsar Marcus Brutus
1964 Medea Jason, kongen i Jolkos
1964 Sparekassen Adolph, fuldmægtig
1965 Diktatorinden Christiern
1965 Forfølgelsen af og mordet på .. Udråber
1966 Elverhøj Albert Ebbesen
1966 Hekseri Leander
1966 Lille Alice Kardinal
1966 Tag dig lidt af Amelie Prinsen
1967 Den stundesløse Veilgescrey, den stundesløse
1967 Et drømmespil Officer
1968 Biografi Kürmann
1969 Det skøre hus Hecotr Hushabye
1969 Kong Johan Philip, konge af Frankrig
1971 Den forsvundne cigar Dr. Prentice
1971 Den vægelsindede Eraste, Helenes bror
1972 Gamle dage Deedley
1973 Den stundesløse Veilgescrey, den stundesløse
1973 Flagermusen Prins Orlofsky
1973 Stormen Prospero
1974 Det lykkelige skibbrud Rosiflengius
1974 Flagermusen Prins Orlofsky
1974 Henrik IV Henrik IV
1975 Figaros bryllup Grev Almavivi
1976 Nedtælling Ben
1977 Lørdag, søndag, mandag Peppino, faderen
1977 Toreadorvalsen Generalen
1978 Purpurstøv  
1979 Det er vel mit liv Ken Harrison
1979 Lørdag, søndag, mandag Peppino, faderen
1980 Helligtrekongersaften Malvolio, Olivias hushovmester
1981 Amadeus Antonio Salieri
1981 Fra regnormenes liv H.C. Andersen
1981 Helligtrekongersaften Malvolio, Olivias hushovmester
1982 Fra regnormenes liv H.C. Andersen
1983 Fra regnormenes liv H.C. Andersen
1983 Faderen Ritmester
1985 Faust I Mefistofeles
1986 Kong Lear Lear
1987 Lykken om halsen Dafydd Ap Llevellyn
1988 Ingenmandsland Spooner
1989 Broadway kalder Jack Jerome
1990 Besøgende Karl Joseph
1990 Ødipus Teiresias, spåmand
1991 En slyngels dagbog Krutitskij
1992 Den indbildt syge Argan
1992 Købmanden i Venedig Shylock
1993 Fødseldagsselskabet  
1994 Et vintereventyr  
1995 De lystige koner i Windsor John Falstaff
1996 Scener fra en henrettelse Doge i Venedig
1997 Don Ranudo Don Ranudo
1997 Rædsel for natten Dancer, huslærer
1999 Don Carlos Filip den Anden
1999 Gengangere Pastor Manders
2000 Fruentimmerskolen Arnolphe
2001 Anna Sophie Hedvig Direktør Hoff
2001 Onkel Vanja Alesandr Vladimirovitj Serebrjakov
2002 Onkel Vanja Alesandr Vladimirovitj Serebrjakov
2002 Vores sensommer Normann Thayer
2003 Antigone Kreon
2003 Vores sensommer Normann Thayer
     
Det Kongelige Teater / Comediehuset:
1971 Leonardos sidste nadver Angelo Lasca
     
Gladsaxe Teater:
2000
Aladdin Lampens ånd
     
Ulvedalenes Teater:
2000
Aladdin Lampens ånd
     

Teaterinstruktioner:

Café Teatret:
1984
Hjemkomsten  
     

Viser og sange:

Admiralens vise
________________________________________________