Teatertitler D

 

 

A B C D E F G H I J K L M N O PQ R S T U V W XYZÆØÅ

 
       
  1982 Da jazzen kom til byen Betty Nansen Teatret
  2003 Dada - Ud under stjernehimlen Kaleidoskop K1
  1947 Dage paa en sky Det Kongelige Teater
  1997 Dage på toppen Får 302
  1979 Dagen derpå Fiolteatret
  1969 Dagen derpå eller My Fathers Ghost  Studenterforeningen
  1941 Dagmarrevyen Dagmarteatret
  1942 Dagmarrevyen Dagmarteatret
  1943 Dagmarrevyen Dagmarteatret
  1946 Dagmarrevyen Dagmarteatret
  1947 Dagmarrevyen Dagmarteatret
  1948 Dagmarrevyen Dagmarteatret
  1949 Dagmarrevyen Dagmarteatret
  1950 Dagmarrevyen Dagmarteatret
  1953 Dagmarrevyen Dagmarteatret
  1951 Dagmarrevyen  Dagmarteatret
  1932 Damen fra Natcafeen Røde Kro Teater
  1981 Damen fra natcafeen Odense Teater
  1967 Damen fra Natcafeen  Det Ny Scala
  1920 Damen i hermelin Casino
  1944 Damen i hermelin Nørrebros Teater
  1952 Damen vil nødig brændes Frederiksberg Teater
  1992 Damer, piger og madammer Det Danske Teater
  1994 Dameskrædderen Det Kongelige Teater
  1918 Dampen oppe Fønix Teatret
  1972 Danmark dejligst - langt om længe Debatteatret
  1983 Danmark i Farver Glassalen
  1916 Danmarks Æventyr Glassalen
  1993 Danmarksrevyen Betty Nansen Teatret
  1979 Dans Det lille Teater, Lavendelstræde
  1997 Dans en samba med mig Café Teatret
  1950 Dans under stjernerne Folketeatret
  1896 Dansen paa Koldinghus Dagmarteatret
  1901 Dansen paa Koldinghus Dagmarteatret
  1905 Dansen paa Koldinghus Dagmarteatret
  1908 Dansen paa Koldinghus Dagmarteatret
  1921 Danser De ? Odense Teater
  2002 Danser med Ulla Terkelsen Aveny-T
  2003 Danser med Ulla Terkelsen Emmas Dilemma
  1921 Danserinden Det Lille Teater
  1986 Dansetimen Det Kongelige Teater
  1986 Dansetimen Gråbrødrescenen
  1923 Dansk arbejde Scala Teatret
  2010 Dansk design Aalborg Teater
  1939 Dansk-svensk midnatskabaret Dagmarteatret
  1962 Da'r egge nå'd ve' nå'd Aveny Teatret
  1994 Dark Betty Nansen Teatret
  1987 Dark Lady Aalborg Teater
  2008 Darwins Testamente Skuespilhuset
  1980 De andre Strøghusteatret
  1983 De andre Café Teatret
  1921 De arabiske telte Dagmarteatret
  1988 De bedste venner Rialto
  1961 De der sejrede  Det Kongelige Teater
  1998 De efterlevende Får 302
  1998 De efterlevende Kaleidoskop K1
  1920 De evige glæder Dagmarteatret
  1899 De fine og de flotte Nørrebros Teater
  1951 De fire små Reimers Tourneteater
  1990 De forkerte Det Kongelige Teater
  1994 De forkerte Aarhus Teater
  1773 De forliebtes galenskaber Hofteatret
  1971 De fortryllede støvler Ungdommens Teater på Tourne
  1915 De gamle drenge Tivoli Variete
  1930 De gamles oprør Dagmarteatret
  1941 De gratis glæder Dagmarteatret
  1924 De grønlandske drenge  Studenterforeningen
  1909 De gæve riddere Frederiksberg Teater (Betty Nansen)
  1957 De herre dommere Folketeatret
  1970 De hænger ikke på træerne ABC Teatret
  1893 De haandværkssvende Nørrebros Teater
  1978 De hårde drenge Det Kongelige Teater
  2010 De kaldte hende Crazy Daisy  Baggårdteatret
  1980 De kloge og de gale Scala
 
1956
De lykkelige dage Aalborghallen
  1893 De lystige Carlsbergere  Nørrebros Teater
  1830 De lystige koner i Windsor Det Kongelige Teater
  1899 De lystige koner i Windsor Folketeatret
  1901 De lystige koner i Windsor Horsens Teater
  1982 De lystige koner i Windsor Folketeatret
  1995 De lystige koner i Windsor Det Kongelige Teater
  1830 De muntre koner i Windsor Det Kongelige Teater
  1901 De muntre koner i Windsor Horsens Teater
  1964 De olympiske leger eller Come on Marcus  Studenterforeningen
  1909 De røde støvler Nørrebros Teater
  1957 De sejrende Folketeatret
  1942 De smaa landstrygere Røde Kro Teater
  1930 De smaa landstrygere  Nørrebros Teater
  1917 De smaa røvere Tivoli Variete
  1982 De spiller min sang Nørrebros Teater
  2005 De stod op og døde Får 302
  1911 De to døve Frederiksberg Teater (Betty Nansen)
  1749 De tre gratier Comediehuset
  1751 De tre gratier Comediehuset
  1754 De tre gratier Comediehuset
  1756 De tre gratier Comediehuset
  1884 De tre musketerer Dagmarteatret
  1933 De tre musketerer Det Ny Teater
  1970 De tre musketerer Odense Teater
  1748 De tre rivaler Comediehuset
  1930 De tre svigersønner Røde Kro Teater
  1933 De tre svigersønner Røde Kro Teater
  1942 De tre svigersønner Røde Kro Teater
  1921 De tre ønsker Apolloteatret, Tivoli
  1963 De uadskillige Aalborg Teater
  2004 De ubekendte Kaleidoskop K1
  1929 De ulykkelige Sønderbros Teater
  1907 De umyndiges røst Dagmarteatret
  1997 De underjordiske Riddersalen
  1896 De unge mennesker Dagmarteatret
  1957 De unges forbund Det Kongelige Teater
  1955 De usynlige Fælledparken
  1955 De usynlige Fælledparken, København
  1978 De usynlige Det Kongelige Teater
  1972 De økonomiske lege Debatteatret
  1964 De'batter Svalegangen
  1920 Dejlige Danmark Fønix Teatret
  1935 Dejlige Danmark Landsbyen, Fredericia
  2004 Demokrati Betty Nansen Teatret
  1995 Den 6. Sans Café Teatret
  1996 Den 25. Time Baron Boltens Gård
  1996 Den 25. Time Det Kongelige Teater
  1998 Den adelsglade borger Grønnegårds Teatret
  1771 Den alt for lønlige beiler Comediehuset
  1756 Den alt for nysgjerrige beiler Comediehuset
  1767 Den alt for nysgjerrige bejler Comediehuset
  1965 Den amerikanske drøm Comediehuset (Ny Østergade)
  1955 Den bedragne skrædder Pantomimeteatret
  1956 Den bedragne skrædder Pantomimeteatret
  1968 Den besvimede hest Det Kongelige Teater
  2000 Den bindegale by Odense Teater
  1883 Den blaa bog Dagmarteatret
  1979 Den blå fugl Det lille Teater, Lavendelstræde
  1982 Den blå Pekingeser Folketeatret
  1954 Den blaa pekingeser Det Kongelige Teater
  1778 Den butte elsker Hofteatret
  1975 Den dag paven blev kidnappet Scala
  1971 Den der ingen bukser har Stakladen, Aarhus Universitet
  1980 Den der slår sidst  Folketeatret
  1993 Den dobbelte kærlighed Betty Nansen Teatret
  1983 Den dobbelte troløshed Det Kongelige Teater
  1983 Den dobbelte troløshed Gråbrødrescenen
  1908 Den dummeste Det Ny Teater
  1995 Den døde abe Får 302
  1958 Den døde dronning Det Kongelige Teater
  1750 Den ellevte Juni Comediehuset
  1988 Den enestående Dorothy Parker Det Kongelige Teater
  1988 Den enestående Dorothy Parker Rialto Teatret
  1956 Den er der igen Skovkroen, Aalborg
  1949 Den er helgarderet ABC Teatret
  1920 Den er oppe over byen Korups Have
  1895 Den evige kamp Dagmarteatret
  1911 Den farlige alder Sommerlyst, Frederiksberg Alle
  1936 Den farlige leg Dagmarteatret
  1961 Den farlige leg Aarhus Teater
  1884 Den forbudne frugt Dagmarteatret
  1938 Den forelskedes luner Det Kongelige Teater
  1767 Den forkeerte verden Comediehuset
  1912 Den forkerte vej Trægårdens Sommerteater, Roskilde
  1770 Den forlorne søn Comediehuset
  1896 Den forlorne søn Dagmarteatret
  1900 Den forlorne søn Dagmarteatret
  1957 Den forstenede have Arte
  1956 Den forstenede skov Alléscenen
  1971 Den forsvundne cigar Det Kongelige Teater
  1890 Den forunderlige lymfe Scala Teatret
  1924 Den frelsende engel Apollo Teatret, Tivoli
  1899 Den fremmede Dagmarteatret
  1997 Den fremmede Café Teatret
  1950 Den fuldkomne kvinde Arne Weel Tourneen
  1909 Den første nat Marienlyst Teater
  1956 Den gale fra Chaillot Odense Teater
  1957 Den gale fra Chaillot Folketeatret
  1973 Den gale og nonnen Bristol Teatret
  1958 Den gamle dame besoger byen Odense Teater
  1959 Den gamle dage besøger byen Det Kongelige Teater
  1929 Den gamle Præstegaard Dagmarteatret
  1749 Den gerrige Comediehuset
  1974 Den gerrige Folketeatret
  1929 Den glade enke Peter Kjærs Tourne
  1944 Den glade enke Det Ny Teater
  1944 Den glade enke Gerda Christophersens Tourne
  1948 Den glade enke Odense Teater
  1954 Den glade enke Frederiksberg Teater
  1956 Den glade enke Kay Abrahamsens Tourne
  1956 Den glade enke Aalborg Teater
  1969 Den glade enke Det Ny Scala
  1921 Den glade eskadron Apolloteatret
  1936 Den glade eskadron Røde Kro Teater
  1903 Den glade Varieté Sønderbros Teater
  1906 Den gladeste enke Nørrebros Teater
  1976 Den gode doktor Folketeatret
  1955 Den gode fregat Pinafore Det Kongelige Teater
  1957 Den gode fregat Pinafore Det Kongelige Teater
  1959 Den gode fregat Pinafore Det Kongelige Teater
  1980 Den gode gamle (2-mands-revy) Allegade 10
  1959 Den gode soldat Svejks eventyr Alléscenen
  1892 Den godmodige mand Dagmarteatret
  1956 Den grønne djævel Pantomimeteatret
  1932 Den grønne elevator Dagmarteatret
  1940 Den grønne elevator Sankt Thomas, Frederiksberg
  1945 Den grønne elevator Arne Weel Tourneen
  1945 Den grønne elevator Nygade Teater
  1953 Den grønne elevator Nørrebros Teater
  1957 Den grønne elevator ABC Teatret
  1959 Den grønne elevator Aveny Teatret
  1968 Den grønne elevator ABC Teatret
  1973 Den grønne elevator Klaus Pagh Tourneen
  1979 Den grønne elevator Hostrup Tourneen
  1994 Den grønne elevator Privatteatret
  2000 Den grønne elevator Privatteatret
  2014 Den grønne elevator Odense Teater
  1928 Den grønne vogn Scala Teatret
  1898 Den graa Paletot Nørrebros Teater
  1973 Den gyldne by Aarhus Teater
  2011 Den gyldne drage Husets Teater
  1975 Den gyldne nøgles hemmelighed Ungdommens Teater
  1980 Den gyldne tid Scala
  1944 Den gyldne time  Folketeatret
  1930 Den hellige flamme Dagmarteatret
  1951 Den hellige flamme Andelsteatret
  1971 Den herskende klasse Det Kongelige Teater
  1749 Den honette ambition Comediehuset
  1769 Den honette ambition Comediehuset
  17083 Den honette ambition Det Kongelige Teater
  1889 Den honette ambition Dagmarteatret
  1938 Den hvide slavehandel Røde Kro Teater
  1749 Den indbildt syge Comediehuset
  1759 Den indbildt syge Comediehuset
  1765 Den indbildt syge Comediehuset
  1892 Den indbildt syge Dagmarteatret
  1893 Den indbildt syge Dagmarteatret
  1894 Den indbildt syge Dagmarteatret
  1895 Den indbildt syge Dagmarteatret
  1897 Den indbildt syge Dagmarteatret
  1898 Den indbildt syge Dagmarteatret
  1902 Den indbildt syge Dagmarteatret
  1911 Den indbildt syge Dagmarteatret
  1922 Den indbildt syge Dagmarteatret
  1930 Den indbildt syge Dagmarteatret
  1953 Den indbildt syge Arte
  1957 Den indbildt syge (Marts) Det Ny Teater
  1957 Den indbildt syge (August) Det Ny Teater
  1992 Den indbildt syge Det Kongelige Teater
  1751 Den indbildte hanrei Comediehuset
  1971 Den ituslåede vase Friluftsteatret
  1921 Den javanesiske dukke Det Lille Teater
  1963 Den kaukasiske kridtcirkel Aalborg Teater
  1967 Den kaukasiske kridtcirkel Det Ny Scala
  1962 Den kinesiske mur Alléscenen
  1955 Den kinesiske æske Nygade Teater
  1956 Den kinesiske æske Arte
  1945 Den kloge mand Harald Stabehls Tourne
  1955 Den kloge mand Andelsteatret
  1769 Den knurvorne doctor Comediehuset
  2002 Den komiske tragedie Kaleidoskop K1
  1960 Den korte dag er lang nok Det Kongelige Teater
  1933 Den kyske levemand Røde Kro Teater
  1941 Den kyske levemand Røde Kro Teater
  1949 Den kyske levemand Røde Kro Teater
  1951 Den kyske levemand Det Ny Teater, Odense
  1957 Den kyske Max Røde Kro Teater
  1935 Den kække svømmer Røde Kro Teater
  1939 Den kære blæksprutte Det Kongelige Teater
  1896 Den kære Célimare Dagmarteatret
  1906 Den kære Célimare Dagmarteatret
  1953 Den kære familie Folketeatret
  1890 Den kærlighed! Den kærlighed! Dagmarteatret
  1892 Den kærlighed! Den kærlighed! Dagmarteatret
  1894 Den kærlighed! Den kærlighed! Dagmarteatret
  1897 Den kærlighed! Den kærlighed! Dagmarteatret
  1898 Den kærlighed! Den kærlighed! Dagmarteatret
  1905 Den kærlighed! Den kærlighed! Dagmarteatret
  1958 Den kåde Donna Arte
  1945 Den lange julemiddag Det Kongelige Teater
  1956 Den lange julemiddag Odense Teater
  1899 Den lille hertug Nørrebros Teater
  1949 Den lille hytte Alléscenen
  1924 Den lille Jamboree Teater Bonbonniere
  1921 Den lille revy Teater Bonbonniere
  1930 Den lille revy Riddersalen
  1889 Den lille Sommerrevy Lille Ravnsborg
  2009 Den luft andre indånder Teatret ved Sorte Hest
  1944 Den lykkelige fiasko Alléscenen
  1954 Den lykkelige rejse Det Kongelige Teater
  1968 Den lykkelige rejse Det Danske Teater
  1919 Den lyserøde Apolloteatret
  1884 Den lystige krig Dagmarteatret
  1983 Den løsslupne Wotan Fiolteatret
  1937 Den mandlige husassistent  Det Ny Teater
  1917 Den maximale White Star
  1914 Den muntre høne Tivolis Sommerteater
  2014 Den mystiske sag om hunden i natten Betty Nansen Teatret
  1941 Den ny husassistent Røde Kro Teater
  1953 Den ny husassistent Røde Kro Teater
  1959 Den ny husassistent Røde Kro Teater
  1923 Den ny revy Tivolis Sommerteater
  1930 Den nye barselstue Det Kongelige Teater
  1930 Den nye fruentimmerskole  Studenterforeningen
  1915 Den nyeste Arena Theatret
  1904 Den onde samvittighed Nørrebros Teater
  1917 Den onde samvittighed Nørrebros Teater
  1751 Den pantsatte bondedreng Comediehuset
  1772 Den pantsatte bondedreng Comediehuset
  1774 Den pantsatte bondedreng Comediehuset
  1939 Den pantsatte bondedreng  Studenterforeningen
  1980 Den pantsatte bondedreng  Aarhus Teater
  1976 Den poetiske raptus Det Kongelige Teater
  1750 Den politiske kandestøber Comediehuset
  1751 Den politiske kandestøber Comediehuset
  1767 Den politiske kandestøber Comediehuset
  1769 Den politiske kandestøber Comediehuset
  1907 Den politiske kandestøber Det Kongelige Teater
  1943 Den politiske kandestøber Det Kongelige Teater
  1957 Den politiske kandestøber Folketeatret
  1984 Den politiske kandestøber Jørgen Blaksted Tourneen
  1987 Den politiske kandestøber Folketeatret
  1991 Den politiske kandestøber Det Kongelige Teater
  1888 Den pukkelryggede Dagmarteatret
  1979 Den pukkelryggede Folketeatret
  1948 Den rejsende uden bagage Alléscenen
  1963 Den rejsende uden bagage Det Danske Teater
  1915 Den rigtige Vinterpaladset
  1931 Den rigtige Kasino Teatret, Aarhus
  1937 Den rigtige Nykøbing F. Sommerteater
  1915 Den røde bande Folketeatret
  1963 Den røde gondol Odense Teater
  1932 Den røde revy Folkets Hus
  1972 Den rødglødende elsker Scala
  1951 Den sidste rejse Andelsteatret
  1883 Den sidste rose Dagmarteatret
  1913 Den skal min kone se Arena Theatret
  1915 Den skal min kone se Sommerlyst, Kolding
  1929 Den skal vi se Korups Have
  1938 Den skønne Galathea Bellevue Teatret
  1934 Den skønne Helene Nørrebros Teater
  1946 Den skønne Helene Nørrebros Teater
  1948 Den skønne Helene Gerda Christophersens Tourne
  1958 Den skønne Helene Det Kongelige Teater
  1908 Den skønne Marseillianerinde Det Ny Teater
  1908 Den sorte fare Nørrebros Teater
  1787 Den sorte mand Det Kongelige Teater
  1789 Den sorte mand Det Kongelige Teater
  1792 Den sorte mand Det Kongelige Teater
  1793 Den sorte mand Det Kongelige Teater
  1795 Den sorte mand Det Kongelige Teater
  1796 Den sorte mand Det Kongelige Teater
  1799 Den sorte mand Det Kongelige Teater
  1809 Den sorte Mand Det Kongelige Teater
  1816 Den sorte Mand Det Kongelige Teater
  1817 Den sorte Mand Det Kongelige Teater
  1833 Den sorte Mand Det Kongelige Teater
  2000 Den sorte svane Odense Teater
  1957 Den sovende prins Odense Teater
  1959 Den sovende prins Herman Gellins Teaterselskab
  1929 Den spanske flue Apolloteatret, Tivoli
  1948 Den spanske flue Røde Kro Teater
  1955 Den spanske flue Røde Kro Teater
  1960 Den spanske flue Røde Kro Teater
  1971 Den spanske flue Odense Teater
  1929 Den store A.B.C. Dagmarteatret
  2005 Den store Houdini Merediano Teatret
  1895 Den store maskerade Dagmarteatret
  1902 Den store noble  Studenterforeningen
  1921 Den store Bastian Apolloteatret, Tivoli
  1980 Den store komet Café Teatret
  1886 Den store tromme Dagmarteatret
  1765 Den stundesløse Comediehuset
  1767 Den stundesløse Comediehuset
  1769 Den stundesløse Comediehuset
  1946 Den stundesløse Det Kongelige Teater
  1948 Den stundesløse Det Kongelige Teater
  1967 Den stundesløse Det Kongelige Teater
  1973 Den stundesløse Det Kongelige Teater
  1983 Den stundesløse Folketeatret
  1990 Den stundesløse Det Kongelige Teater
  1995 Den stundesløse Jørgen Blaksted Tourneen
  1889 Den stærkeste Dagmarteatret
  1978 Den stærkeste Café Teatret
  1884 Den svage side Dagmarteatret
  1934 Den svævende jomfru Røde Kro Teater
  1913 Den syvende himmel Sønderbros Teater
  1924 Den sørgmuntre barber  Nørrebros Teater
  1944 Den søvnløse brudgom Røde Kro Teater
  1954 Den søvnløse brudgom Røde Kro Teater
  1915 Den tapre skrædder Casino
  1923 Den tapre skrædder Vinterpaladset
  1952 Den tatoverede rose Frederiksberg Teater
  1984 Den trettende dag bliver landet smukt Café Teatret
  1958 Den trojanske krig finder ikke sted Det Ny Teater
  1924 Den trætte Theodor Nørrebros Teater
  1912 Den trådløse Scala Teatret
  1906 Den uartige dreng Odense Teater
  1905 Den uartige dreng  Nørrebros Teater
  1928 Den uberørte Dagmarteatret
  1944 Den ubudne gæst Folketeatret
  1748 Den uformodentlige forhindring Comediehuset
  1749 Den uformodentlige hjemkomst Comediehuset
  1771 Den uformodentlige hjemkomst Comediehuset
  1772 Den uformodentlige hjemkomst Comediehuset
  1771 Den ugudelige Comediehuset
  1955 Den uheldig frier Pantomimeteatret
  2002 Den uheldige Får 302
  1956 Den uheldige frier Pantomimeteatret
  1908 Den uovervindelige Dagmarteatret
  1988 Den usynlige by Folketeatret
  1750 Den vankelmodige Comediehuset
  1894 Den vantro Thomas Dagmarteatret
  1959 Den varme enke ABC Teatret
  1971 Den vægelsindede Det Kongelige Teater
  1984 Den vægelsindede Det Kongelige Teater
  1997 Den vægelsindede Folketeatret
  2000 Den vægelsindede Det Kongelige Teater
  2000 Den vægelsindede Det Kongelige Teater
  1962 Den vægelsindede  Det Kongelige Teater
  1992 Den ømme mor Det Kongelige Teater
  1940 Dengang - nu Den glade enke
  1915 Der er noget på færde White Star
  1978 Der er noget råddent Fiolteatret
  1976 Der er piger i luften Amagerscenen
  1926 Der er serveret  Hotel Bondegården, Hornbæk
  1945 Der gaar en konvoj Folketeatret
  1916 Der har vi den igen Røde Kro Teater
  1966 Der kommer aldrig nogen bro  Studenterforeningen
  1957 Der ligger et hus Andelsteatret
  1953 Der må være en prik Svendborg Sommerteater
  1955 Der må være grænser Arte
  1981 Der røg bruden ABC Teatret
  1904 Der var engang Odense Teater
  1923 Der var engang Det Kongelige Teater
  1931 Der var engang Dyrehavens Friluftsteater
  1938 Der var engang Det Kongelige Teater
  1951 Der var engang Det Kongelige Teater
  1956 Der var engang Odense Teater
  1960 Der var engang Det Kongelige Teater
  1999 Der var engang Det Kongelige Teater
  1999 Der var engang Dyrehavens Friluftsteater
  1986 Der var engang  Det Kongelige Teater
  1887 Der var engang en landsoldat Nørrebros Teater
  1922 Der var engang en student Studenterforeningen
  1974 Det 3. riges frygt og elendighed Folketeatret
  1749 Det aftvungne samtykke Comediehuset
  1754 Det aftvungne samtykke Comediehuset
  1771 Det aftvungne samtykke Comediehuset
  2005 Det' bare mænd Aalborg Teater
  1943 Det bedste af det bedste Apolloteatret, Tivoli
  2002 Det bliver sagt Café Teatret
  1910 Det borgerlige - Det kongelige Tivolis Sommerteater
  1998 Det' en skam hun er en mær Det Kongelige Teater
  1998 Det' en skam hun er en mær Turbinehallerne
  2004 Det epileptiske brændpunkt Får 302
  1971 Det er beat, det er dejligt Teatergruppen Banden
  1979 Det er da godt, at far har sit go'e arbejde Teatergruppen Banden
  1914 Det er dejligt at være lidt skør Kasino Teatret, Aarhus
  1914 Det er dejligt at være lidt skør Odense Folketheater
  1914 Det er dejligt at være lidt skør Odense Teater
  1975 Det er ganske vist Industripalæet, Odense
  1982 Det er helt hen i vejret Tivoli Frihedens Sommerteater
  1916 Det er her det foregår Kasino Teatret, Aarhus
  1924 Det er her det foregår Korups Have
  1937 Det er her det foregår Svendborg Sommerteater
  1956 Det er her det sker  Aarhus Teater
  1978 Det er her, det er nu Bristol Teatret
  1910 Det er løgn altsammen Frederiksberg Teater (Betty Nansen)
  1911 Det er løgn altsammen Svendborg Sommerteater
  1914 Det er på Frederiksberg Sommerlyst, Frederiksberg Alle
  1949 Det er/var på Frederiksberg ABC Teatret
  1917 Det er synd for menneskene  Studenterforeningen
  1979 Det er vel mit liv Det Kongelige Teater
  1998 Det er vel mit liv Nørrebros Teater
  1985 Det frygtelige brag Baggårdteatret
  1949 Det gamle spil om Enhver Odense Teater
  1953 Det gamle spil om Enhver Andelsteatret
  1937 Det gamle spil om enhver student  Studenterforeningen
  1773 Det gavmilde testament Comediehuset
  1961 Det gode menneske fra Sezuan Det Kongelige Teater
  1979 Det gode menneske fra Sezuan Fiolteatret
  1980 Det gode menneske fra Sezuan Odense Teater
  1877 Det gode sindelag Th. Cortes Teaterselskab
  1911 Det Grønne Håb Frederiksberg Teater (Betty Nansen)
  1920 Det Grønne haab Scala Teatret
  1911 Det gyldne horn Sønderbros Teater
  1883 Det gør ikke noget Dagmarteatret
  1959 Det gælder et liv Odense Teater
  2009 Det går ufatteligt godt Bellevue Teatret
  1994 Det hurtigste ur i verden Café Teatret
  1975 Det hvide ægteskab Det Kongelige Teater
  1980 Det hænder Bådteatret
  1884 Det Kjøbenhavn der kommer Revuetheatret, Tivoli
  1901 Det kolde bens hemmelighed Syvens Koncerthave
  2002 Det kolde hjerte Det Kongelige Teater
  1752 Det kortfattede landsbyindfald Comediehuset
  1997 Det kvindelige selskab Det Kongelige Teater
  1955 Det lille ABC Teatret-hus ABC Teatret
  1919 Det lille fyrtøj Apolloteatret, Tivoli
  1955 Det lille hotel Det Kongelige Teater
  1955 Det lille tehus Axel Illums Teaterselskab
  1955 Det lille tehus Det Ny Teater
  1955 Det lille tehus Odense Teater
  1956 Det lille tehus Aalborg Teater
  1955 Det lille tehus  Aarhus Teater
  1888 Det lykkelige Skibbrud Det Kongelige Teater
  1974 Det lykkelige skibbrud Det Kongelige Teater
  1869 Det moderne Babylon Vesterbros Teater
  1890 Det nye Kongens Kjøbenhavn National
  1928 Det offentlige mod Mary Dugan Casino
  1918 Det skal der kort til Slagelse Sommerteater
  1971 Det skal kapitale sig Stakladen, Aarhus Universitet
  1969 Det skøre hus Det Kongelige Teater
  2003 Det store scoop  Folketeatret
  1948 Det store smil Frederiksberg Teater
  1919 Det store Vi Dagmarteatret
  2012 Det store ædegilde Aalborg Teater
  1968 Det suser i sassafrasem Nørrebros Teater
  1968 Det suser i Sassafrasen Det Ny Scala
  1900 Det svage køn Nørrebros Teater
  1933 Det svage køn Dagmarteatret
  1962 Det søe liv Svendborg Sommerteater
  1900 Det tabte Paradis Nørrebros Teater
  1749 Det tredobbelte giftermaal Comediehuset
  1759 Det tredobbelte giftermaal Comediehuset
  1765 Det tredobbelte giftermaal Comediehuset
  1769 Det tredobbelte giftermaal Comediehuset
  1894 Det tvungne giftermaal Dagmarteatret
  1969 Det utroligste Odense Kongreshus
  1920 Det var den gang Thalia Teatret (Allégade)
  1964 Det var kattens Tivoli Frihedens Sommerteater
  1918 Det ved hele Køge Køge Sommerteater
  1996 Det virkelige liv Kaleidoskop K1
  1993 Det åbne land Det Kongelige Teater
  1975 Det år vi vandt Bristol Teatret
  1770 Diderich Menschenskræk Comediehuset
  1884 Diderich Menschenskræk Dagmarteatret
  1996 Dig og mig i Paris Jørgen Blaksted Tourneen
  1931 Diktator Pedersen Sønderbros Teater
  1965 Diktatorinden Det Kongelige Teater
  1979 Dina Det Kongelige Teater
  1984 Diner i dobbeltsengen Amagerscenen
  1983 Disc-Jockey Café Teatret
  1999 Disco Pigs Café Teatret
  1996 Disharmoni Privatteatret
  1964 Diskret ophold Fiolteatret
  1966 Diskret ophold Comediehuset
  1917 Ditlev Hansens eventyr Nørrebros Teater
  1984 Ditte Menneskebarn Folketeatret
  2008 Djævlene Betty Nansen Teatret
  1916 Djævlens Discipel Dagmarteatret
  1987 Djævlerier Det Kongelige Teater
  1987 Djævlerier Gråbrødrescenen / Café Teatret
  1914 Dobbeltmennesket Nørrebros Teater
  1994 Dobbeltspil Privatteatret
  1748 Dobleren Comediehuset
  1981 Docter Hjertesvimmel Café Teatret
  1889 Doktor Jojo Dagmarteatret
  1903 Doktor Jojo Dagmarteatret
  1909 Dollarprinsessen Det Ny Teater
  1909 Dollarprinsessen II Det Ny Teater
  1941 Dollarprinsessen Nørrebros Teater
  1957 Dollarprinsessen Kay Abrahamsens Tourne
  1975 Dollarprinsessen Scala
  1932 Dolly Sisters Røde Kro Teater
  1951 Domino Andelsteatret
  1892 Dommeren i Zalamea Dagmarteatret
  1999 Don Carlos Det Kongelige Teater
  1896 Don Juan Dagmarteatret
  1971 Don Juan Det Danske Teater
  1978 Don Juan Café Teatret
  1967 Don Juan eller kærlighed til geometrien Det Kongelige Teater
  1980 Don Juan vender hjem fra krigen Folketeatret
  1981 Don Perlimlins kærlighed til Belisa Det Danske Teater
  2013 Don Quixote Aalborg Teater
  1982 Don Ranudo Det Kongelige Teater
  1997 Don Ranudo Det Kongelige Teater
  2011 Don Ranudo Aalborg Teater
  1752 Don Ranudo de Colibrados Comediehuset
  1941 Don Ranudo de Colibrados Det Kongelige Teater
  1765 Don Ranudo de Colibradosa Comediehuset
  1964 Dona Rosita Det Kongelige Teater
  1979 Dona Rosita eller blomsternes sprog Alléscenen
  1971 Donna Johanna Det Kongelige Teater
  1987 Doubler Betty Nansen Teatret
  1993 Dr. Dantes elektroniske komedie Doktor Dantes Aveny
  1907 Dr. Goudrons System Frederiksberg Teater
  1915 Dr. Wahl Det Kongelige Teater
  1984 Dragen Fiolteatret
  1883 Dragonette Dagmarteatret
  2008 Dragsholm Revyen Dragsholm Slot
  2011 Dragsholm Revyen Dragsholm Slot
  1936 Dragørrevyen Dragør Strandhotel
  1970 Dragørrevyen Dragør Strandhotel
  1971 Dragørrevyen Dragør Strandhotel
  1972 Dragørrevyen Dragør Strandhotel
  1973 Dragørrevyen Dragør Strandhotel
  1974 Dragørrevyen Dragør Strandhotel
  1975 Dragørrevyen Dragør Strandhotel
  1972 Dragørrevyen på ABC Teatret ABC Teatret
  1946 Drengen Fritz Alléscenen
  1998 Drengen i hækken Kaleidoskop K1
  2006 Drengene efter pigerne Får 302
  2007 Drengene efter pigerne Får 302
  1930 Drengene fra Vesterhavet Røde Kro Teater
  2000 Drengene i skyggen Betty Nansen Teatret
  1959 Drilledjævelen Det Kongelige Teater
  1891 Driverliv Dagmarteatret
  1941 Dronning Margareta Betty Nansen Teatret
  1882 Dronning Pomade Thalia Teatret (Østergade)
  1991 Drømme og stål Det Kongelige Teater
  1977 Drømmeland  Folketeatret
  2000 Drømmen Kaleidoskop K1
  1891 Drømmen, et liv Karkham
  2005 Drømmen om det gode liv Får 302
  2006 Drømmen om det gode liv Får 302
  1965 Drømmen om friheden Tivoli Frihedens Sommerteater
  1956 Drømmen om kærlighed Aalborg Teater
  1958 Drømmen om Orfeus Odense Teater
  1958 Drømmen om Orpheus Det Kongelige Teater
  1955 Drømmepigen Apolloteatret, Axeltorv
  1982 Drømmespinderen Rialto Teatret
  1999 Drømmespor i natten Kaleidoskop K1
  1987 Dråber på hede sten Café Teatret
  1979 DSB-en musical om et land i bevægelse Natholdet
  1979 Du bli'r osse gammel Comedievognen
  1915 Du glade by Sommerlyst, Frederiksberg Alle
  1980 Du ka' ikke ta' det med dig  Aarhus Teater
  1950 Du kan ikke ta' det med dig Odense Teater
  1954 Du kan ikke ta' det med dig ABC Teatret
  1956 Du kan ikke ta' det med dig Det Ny Teater
  1956 Du kan ikke ta' det med dig Aalborg Teater
  1958 Du kan ikke ta' det med dig Det Ny Teater
  1970 Du kan ikke ta' det med dig Det Ny Scala
  1988 Du kan ikke ta' det med dig Amagerscenen
  1956 Du kan ikke ta' det med dig  Dansk Skolescene på Det Ny Teater
  1958 Du kan ikke ta' det med dig  Dansk Skolescene på Det Ny Teater
  1934 Du skønne ungdom Det Kongelige Teater
  1976 Du skønne ungdom Det Danske Teater
  1958 Duens kurren Folketeatret
  2006 Dueslag Får 302
  2008 Dueslag Får 302
  1927 Dueslaget Nørrebros Teater
  1990 Dukkemanden Får 302 / Café Teatret
  1905 Dukken Casino
  1900 Dukkerne Svendborg Sommerteater
  1979 Dumme og stædige Svalegangen
  1944 Dummepeter Nørrebros Teater
  1979 Dummepeters jul Jan Zangenbergs Teater
  1915 Dunungen  Det Ny Teater
  1925 Dunungen Det Ny Teater
  1982 Dus med Randers Hotel Kongens Ege
  2010 Dværgen Får 302
  1922 Dydens apostle Apolloteatret, Tivoli
  1936 Dydens apostle Røde Kro Teater
  1953 Dydens apostle Røde Kro Teater
  1900 Dydens belønning Dagmarteatret
  1966 Dyrene i Hakkebakkeskoven Det Ny Scala
  1967 Dyrene i Hakkebakkeskoven Det Ny Scala
  1940 Dyveke Det Ny Teater
  1940 Dyveke Riddersalen
  1986 Dyveke Hvidovre Teater
  2001 Dæmoner Kaleidoskop K1
  1994 Dødbringende Jul Amager Ny Scene
  1957 Døden Herman Gellins Teaterselskab
  1987 Dødens Teater Ridehuset, Christiansborg
  1968 Dødsdansen Det Kongelige Teater
  1972 Dødsdansen Bristol Teatret
  1991 Dødsdansen Privatteatret
  2003 Dødsdansen Betty Nansen Teatret
  1990 Døgnvæsener Det Kongelige Teater
  1990 Døgnvæsener Gråbrødrescenen
  1983 Døm ham Fiolteatret
  1986 Døm selv  Studenterforeningen
  1956 Dømmer ikke Axel Illums Teaterselskab
  1899 Dønvig Præstegaard Dagmarteatret
  1903 Dønvig Præstegaard Dagmarteatret
  1906 Dønvig Præstegaard Dagmarteatret
  1890 Daarlig race Dagmarteatret
  1954 Dårskabens time Folketeatret