Teatertitler A

 

 

A B C D E F G H I J K L M N O PQ R S T U V W XYZÆØÅ

 
       
  1890 3 par sko National
  2001 4:48 Psykose Betty Nansen Teatret
  1978 50er-Cabaret Husets Teater
  1985 A Chorus Line Aarhus Teater
  1993 A clockwork Orange Betty Nansen Teatret
  1953 A Dolls House Nørrebros Teater
  1967 A Town called Copenhagen  Studenterforeningen
  1933 A/S Magasin Nørrebro Nørrebros Teater
  1888 Abbed Constantin Dagmarteatret
  1956 ABC for viderekomne ABC Teatret
  1949 ABC Revyen ABC Teatret
  1955 ABC Revyen ABC Teatret
  1957 ABC Revyen ABC Teatret
  1963 ABC Revyen ABC Teatret
  1979 ABC Revyen ABC Teatret, Horsens
  1980 ABC Revyen ABC Teatret, Horsens
  1981 ABC Revyen ABC Teatret, Horsens
  1983 ABC Revyen ABC Teatret, Horsens
  1952 ABCDecameron ABC Teatret
  1988 ABC's Jubilæumsrevy ABC Teatret
  1908 Abehaanden Frederiksberg Teater
  1849 Abekatten Det Kongelige Teater
  1883 Abekatten Det Kongelige Teater
  1962 Abekatten Dansk Folkescene
  1979 Abigails Party Strøghusteatret
  1752 Abracadabra Comediehuset
  1817 Abracadabra Det Kongelige Teater
  1821 Abracadabra Det Kongelige Teater
  1847 Abracadabra Det Kongelige Teater
  1882 Abracadabra Det Kongelige Teater
  1961 Abracadabra Den Gamle By i Aarhus
  1916 Abraham, Isak og Jakob Folketeatret
  1975 Abraham og Samuel Odense Teater
  1985 Abraham og Samuel Bådteatret
  2000 Absolut Holberg Grønnegårds Teatret
  2000 Absolut Revy Græsted Kro
  1955 Ad Herlev til Herlev Sommerteater
  1946 Adam og Venus Glassalen
  1951 Adeles dyder Alléscenen
  1926 Adieu Mimi Scala Teatret
  1986 Adm. dir. Husets Teater
  1778 Adriadne paa Naxos Hofteatret
  1865 Advokaten og hans myndling Det Kongelige Teater
  1894 Advokaten og hans myndling Dagmarteatret
  1796 Advokaterne Det Kongelige Teater
  1800 Advokaterne Det Kongelige Teater
  1801 Advokaterne Det Kongelige Teater
  1809 Advokaterne Det Kongelige Teater
  1813 Advokaterne Det Kongelige Teater
  1885 Af asken og i ilden Dagmarteatret
  1960 Af Guds nåde Det Kongelige Teater
  1949 Af kærlighed eller for penge Folketeatret
  1984 Af måneskin gror der ingenting Café Teatret
  1957 Afdøde Jonsen Alléscenen
  1961 Afdøde Jonsen Aalborg Teater
  1974 Afdøde Jonsen Aveny Teatret
  1987 Afdøde Jonsen Tribunen
  1979 Afdødes skål Jørgen Blaksted Tourneen
  1987 Affaldet, byen og døden Husets Teater
  1987 Affaldet, byen og døden  Mammutteatret
  1997 Affaldet, byen og døden Kaleidoskop K1
  1951 Affæren i Mølleby Det Ny Teater, Odense
  1923 Affæren Jensen Nørrebros Teater
  1907 Afkom Dagmarteatret
  1908 Aflad Casino
  2010 Afsked Odense Teater
  1899 Afsked med regimentet Dagmarteatret
  1943 Afskeds-souper Frederiksberg Teater
  1932 Afsporet Det Kongelige Teater
  1795 Aftenen Det Kongelige Teater
  1925 Aftenpassiar Teater Bonbonniere
  1922 Aftenskole for viderekomne Teater Bonbonniere
  1774 Aglae Hofteatret
  1777 Aglae Det Kongelige Teater
  1781 Aglae Det Kongelige Teater
  1782 Aglae Hofteatret
  1973 Agnes Folketeatret
  1973 Agnes Odense Teater
  1900 Agnes Jordan Dagmarteatret
  1893 Agnete Dagmarteatret
  1910 Agnete Dagmarteatret
  1918 Agnete Betty Nansen Teatret
  1983 Agnete Aveny Teatret
  1984 Agnete Odense Teater
  1985 Agnete Jørgen Blaksted Tourneen
  1958 Agnete og frømanden  Studenterforeningen
  1992 Ain't misbehavin' Odense Teater
  1993 Ain't misbehavin' Odense Teater
  1999 Akt uden nåde Kaleidoskop K1
  1788 Aktierne Det Kongelige Teater
 
2005
Akvariefuglen Det Kongelige Teater
  1907 Aladdin Casino
  1919 Aladdin Det Kongelige Teater
  1925 Aladdin I. og II. Del Folkescenen
  1956 Aladdin Aarhus Teater
  1959 Aladdin Det Kongelige Teater
  1995 Aladdin Gladsaxe Teater
  2000 Aladdin Dyrehavens Friluftsteater
  1982 Alarmsignaler Teatret ved Sorte Hest
  1983 Alaun wid mjusik Bellevue Teatret
  1982 Albert Familieteatret
  1979 Albert Nobbs enestående liv Odense Teater
  1890 Aldrig i livet Dagmarteatret
  1895 Aldrig i livet Dagmarteatret
  1980 Alfa og Omega Aarhus Teater
  1835 Alferne Det Kongelige Teater
  1860 Alferne Det Kongelige Teater
  1966 Alfie Ungdommens Teater
  1982 Alice Teatret ved Sorte Hest
  2014 Alice i Eventyrland Aalborg Teater
  1972 Alice i underverdenen Fiolteatret
  1998 Alice i underverdenen Betty Nansen Teatret (Edison)
  1752 Alidor Comediehuset
  2013 All my dreams come true Aarhus Teater
  2002 Alle dage, alle nætter Det Kongelige Teater
  1976 Alle elsker Millie Amagerscenen
  1980 Alle gode børn skal få Gladsaxe Teater
  1945 Alle go'e gange ti Rialto Teatret
  1990 Alle gør det ABC Teatret
  2003 Alle hans gerninger Husets Teater
  1955 Alle har ret Aalborg Teater
  1915 Alle mand i trøjen Tivolis Teatersal
  1934 Alle mand paa dæk Casino
  1949 Alle mand paa dæk Røde Kro Teater
  1958 Alle mand paa dæk Røde Kro Teater
  1970 Alle mine mennesker Ungdommens Teater
  1948 Alle mine sønner Alléscenen
  1959 Alle mine sønner Andelsteatret
  2003 Alle mine sønner Det Danske Teater
  2003 Alle mine sønner Det Kongelige Teater / Turbinehallerne
  1886 Alle mulige roller Dagmarteatret
  1926 Alle ni Alléteatret
  1926 Alle ni Riddersalen
  1922 Alle veje fører til - Scala Teatret
  1932 Alle veje fører til kærlighed Betty Nansens Teater
  1975 Alm. Dansk Anti Pati ..... Studenterforeningen
  1994 Alpeglød Husets Teater
  1973 Alpha Beta Det Kongelige Teater
  2009 Alt om min mor Folketeatret på turne
  2014 Altid for Aab Aalborg Teater
  1970 Alting og et posthus Aveny Teatret
  1979 Altså mellem os sagt !! Gladsaxe Teater
  1887 Alverden Dagmarteatret
  1973 Alverdens rigdomme Odense Teater
  1982 Amadeus Det Kongelige Teater
  1991 Amadeus Jørgen Blaksted Tourneen
  2001 Amadeus Østre Gasværk Teater
  1922 Ama'ermor Sønderbros Teater
  1928 Amager og Jorden rundt Sønderbros Teater
  1945 Amager Show Merry Teatret
  1926 Amagerkaneren - Marts Sønderbros Teater
  1926 Amagerkaneren - August Sønderbros Teater
  1974 Amagerrevyen Kastrupfortet
  1975 Amagerrevyen Kastrupfortet
  1983 Ambassadøren Hvidovre Teater
  1900 Ambrosius Dagmarteatret
  1905 Ambrosius Dagmarteatret
  1906 Ambrosius Dagmarteatret
  1909 Ambrosius Dagmarteatret
  1911 Ambrosius Dagmarteatret
  1914 Ambrosius Dagmarteatret
  1941 Ambrosius Betty Nansen Teatret
  1953 Ambrosius Folketeatret
  1956 Ambrosius Odense Teaters Friluftsteater
  1956 Ambrosius Aalborg Friluftsteater
  1961 Amédée Folketeatret
  1977 American Buffalo Bristol Teatret
  1994 American Psycho Doktor Dante
  1983 Amerigo Aarhus Teater
  1979 Amleth Aarhus Teater
  1959 Amfitryon 38 Det Kongelige Teater
  1891 Amor og Psyke Dagmarteatret
  1896 Amor og Psyke Dagmarteatret
  1891 Amoriner Dagmarteatret
  1892 Amoriner Dagmarteatret
  1895 Amoriner Dagmarteatret
  1816 Amphitryon Det Kongelige Teater
  1885 Amphitryon Det Kongelige Teater
  1943 Amphitryon 38 Folketeatret
  1980 An der schønen blauen Donau Aarhus Teater
  1987 An der schønen blauen Donau Det Kongelige Teater
  1885 Andrea Dagmarteatret
  1921 Anatol Det lille Teater
  1999 Anatols Kabinet Får 302
  1961 Anden skylle ABC Teatret
  1915 Anders Tikjøb Casino
  1932 Andersen Dagmarteatret
  1955 Andersen eller Hans livs eventyr Det Kongelige Teater
  1963 Anderssonville-processen Odense Teater
  1962 Andorra Aalborg Teater
  1967 Andorra Dansk Skolescene
  1976 Andromake Café Teatret
  1995 Andy Warhol, the 20th. Centery Ghost Kaleidoskop K1
  1998 Andy Warhol Kaleidoskop K1
  1897 Angelo, tyran af Padua Dagmarteatret
  2004 Angst æder sjæle op Aarhus Teater
  2013 Ankomst Johnny Får 302
  1907 Anna Bryde Dagmarteatret
  2011 Anna Karenina Betty Nansen Teatret
  1939 Anna Sophie Hedvig Det Kongelige Teater
  1957 Anna Sophie Hedvig Det Kongelige Teater
  1961 Anna Sophie Hedvig Aalborg Teater
  1986 Anna Sophie Hedvig Betty Nansen Teatret
  2001 Anna Sophie Hedvig Det Kongelige Teater
  2001 Anna Sophie Hedvig Turbinehallerne
  2010 Anna Sophie Hedvig Aalborg Teater
  1956 Anne Franks dagbog Alléscenen
  1957 Anne Franks dagbog Axel Illums Teaterselskab
  1957 Anne Franks dagbog Landsskolescenen
  1957 Anne Franks dagbog Odense Teater
  1957 Anne Franks dagbog Aarhus Teater
  1958 Anne Franks dagbog Dansk Skolescene
  1958 Anne Franks dagbog Det Ny Teater
  1962 Anne Franks dagbog Dansk skolescene
  1963 Anne Franks dagbog Dansk Skolescene
  1963 Anne Franks dagbog Axel Illums Teaterselskab
  1982 Anne Franks dagbog Amagerscenen
  1944 Anne Pedersdotter Alléscenen
  1919 Annemaries giftermaal Sønderbros Teater
  1987 Annie Nørrebros Teater
  1996 Annie Amagerscenen
  2011 Annie Det Ny teater
  1950 Annie get your gun Nørrebros Teater
  1950 Annie get your gun Aarhus Teater
  1951 Annie get your gun Axel Illums Teaterselskab
  1951 Annie get your gun Odense Teater
  1958 Annie get your gun Kay Abrahamsen Turneen
  1968 Annie get your gun Falkonerscenen
  1981 Annie get your gun Aarhus Teater
  1984 Annie get your gun Bellahøj Friluftsteater
  1993 Annie get your gun Nørrebros Teater
  1930 Ansgar Komediehuset
  1971 Ansigt til ansigt Det Danske Teater
  1979 Ansigterne Folketeatret
  1998 Anslag mod hendes liv Husets Teater
  1946 Antigone Alléscenen
  1983 Antigone Gladsaxe Teater
  2003 Antigone Det Kongelige Teater
  1896 Antoinette Dagmarteatret
  2001 Antonius og Cleopatra Det Kongelige Teater / Turbinehallerne
  1948 Apollon fra Bellac Det Kongelige Teater
  1959 Apollon fra Bellac Aalborg Teater
  1921 Apollorevyen Apolloteatret
  1925 Apollorevyen Apolloteatret
  1926 Apollorevyen Apolloteatret
  1927 Apollorevyen Apolloteatret
  1928 Apollorevyen Kasino Teatret, Aarhus
  1928 Apollorevyen Apolloteatret
  1929 Apollorevyen Apolloteatret
  1930 Apollorevyen Apolloteatret
  1931 Apollorevyen Apolloteatret
  1932 Apollorevyen Apolloteatret
  1933 Apollorevyen Apolloteatret
  1934 Apollorevyen Apolloteatret
  1935 Apollorevyen Apolloteatret
  1936 Apollorevyen Apolloteatret
  1937 Apollorevyen Apolloteatret
  1938 Apollorevyen Apolloteatret
  1939 Apollorevyen Apolloteatret
  1940 Apollorevyen Apolloteatret
  1942 Apollorevyen Apolloteatret
  1943 Apollorevyen Apolloteatret
  1944 Apollorevyen Apolloteatret
  1944 Apollorevyen - Den fornyede Apolloteatret
  1951 Apollorevyen Apolloteatret
  1923 Aprilsnarrene  Det Kongelige Teater
  1938 Aprilsnarrene Det Kongelige Teater
  1948 Aprilsnarrene Folketeatret
  1949 Aprilsnarrene Folketeatret
  1966 Aprilsnarrene Odense Teater
  1991 Arabesker Café Teatret
  1971 Arbejdsgiverens begravelse Fiolteatret
  1778 Ariadne paa Naxos Hofteatret
  1950 Ardéle eller Margueriten Det Kongelige Teater
  1995 Arkadien Det Kongelige Teater
  1976 Arkitekten og kejseren af Assyrien Odense Teater
  1972 Arm i arm Det Ny Scala
  1796 Armod og Høimodighed Det Kongelige Teater
  1996 Arne And Odense Teater
  1946 Arsenik og gamle kniplinger Det Ny Teater
  1946 Arsenik og gamle kniplinger  Folketeatret
  1946 Arsenik og gamle kniplinger Odense Teater
  1956 Arsenik og gamle kniplinger Apolloteatret
  1957 Arsenik og gamle kniplinger Axel Illums Teaterselskab
  1957 Arsenik og gamle kniplinger Aalborg Teater
  1957 Arsenik og gamle kniplinger Aarhus Teater
  1968 Arsenik og gamle kniplinger Rydbergs Kælder
  1984 Arsenik og gamle kniplinger Nørrebros Teater
  2001 Arsenik og gamle kniplinger Det Kongelige Teater
  1980 Artaud en gal poet Bristol Teatret
  1964 Arturo Ui Det Ny Teater
  1950 Arvingen I Folketeatret
  1950 Arvingen II Folketeatret
  1910 A/S Amor og Co. Sønderbros Teater
  1940 Asfalten synger Folketeatret
  1978 Aske Bristol Teatret
  1998 Aske til aske - Støv til støv Odense Teater
  1986 Asken, urnen og hvilestolen Teatret ved Sorte Hest
  1923 Askepot Det Ny Teater
  1939 Askepot - og dog Apolloteatret
  1990 Askepot og hendes meget grimme søstre Windsor Teater
  1936 Assistent Winzig Apolloteatret
  1998 Asta Die Asta Kaleidoskop K1
  1998 Asta Die Asta Theater 2
  1995 Astma 5 Odense Teater
  1999 Astma 5 Det Kongelige Teater
  1901 Atalanta Dagmarteatret
  1994 Atlantis Østre Gasværk Teater
  1790 Athalia Det Kongelige Teater
  1971 Atom og Morgenfrue Det Danske Teater
  1971 Atom og Morgenfrue Aveny Teatret
  2007 Attentatet Café Teatret
  1956 Atterdag Folketeatret
  1993 Atterdag Grønnegårds Teatret
  1980 Audiens Folketeatret
  1924 Audiensen  Folketeatret
  2006 August Kaleidoskop K1
  2006 August Svalegangen
  1971 August din klovn, hent lige løven Gladsaxe Teater
  1996 Augustine, big Hysteria Kaleidoskop K1
  1996 Augustine, big Hysteria Teater Under Zenith
  1964 Automobilkirkegården Aalborg Teater
  1965 Automobilkirkegården Det Ny Teater
  1989 Autumn and Winther Café Teatret
    Av for katten Dansk Skolescene
  1976 Av, hvor er vi på'en Industripalæet, Odense
  1949 Avis Kabaret Ungarnsk Vinhus
  1981 Avishunden Det Ny Teater
  1940 Axel i den syvende himmel Det Ny Teater
  1904 Axel og Valborg Aarhus Teater
  1906 Axel og Valborg Dagmarteatret
  1924 Axel og Valborg Dansk Skolescene
  1929 Axel og Valborg Komediehuset
  1949 Axel og Valborg Dansk Skolescene