Teatertitler F

   

A B C D E F G H I J K L M N O PQ R S T U V W XYZÆØÅ

 
       
  1888 Fabrikanten Dagmarteatret
  1898 Fader og søn Nørrebros Teater
  2006 Fader Vor Husets teater
  1950 Faderen Det Kongelige Teater
  1972 Faderen Det Danske Teater
  1972 Faderen Det Kongelige Teater
  1975 Faderen Bristol Teatret
  1983 Faderen Det Kongelige Teater
  1954 Faderskolen Det Kongelige Teater
  2001 Fagre nye wwwerden  Studenterforeningen
2009 Fakiren fra Bilbao Aalborg Teater
  2012 Fakiren fra Bilbao Folketeatret
  1949 Faldne engle Riddersalen
  1974 Faldne engle Jørgen Blaksted Tourneen
  1989 Faldne engle Mercur Teatret
  1989 Faldne engle Windsor Teater
  2001 Faldne engle Privatteatret
  1884 Falkenström & Søn Dagmarteatret
  1884 Falske signaler Dagmarteatret
  1878 Falstaff'ske scener Casino
  2000 Fame - The Musical Aalborg Teater
  1954 Familiealbum Det Kongelige Teater
  2000 Familiehistorier.beograd Det Kongelige Teater
  2000 Familiehistorier.beograd Turbinehallerne
  1993 Familien god Får 302
  1934 Familien Hallam Dagmarteatret
  1883 Familien Hummer Dagmarteatret
  1897 Familien Jensen Dagmarteatret
  1898 Familien Jensen Dagmarteatret
  1909 Familien Jensen Dagmarteatret
  1896 Familien Riquebourg Dagmarteatret
  1925 Familien Smæk Nørrebros Teater
  1977 Familien Swedenhielm Scala
  1992 Familien Swedenhielms ABC Teatret
  1954 Familiens hvide får Alléscenen
  1909 Familietvist Frederiksberg Teater (Betty Nansen)
  1897 Familjen Christensen Pantomimeteatret
  1976 Fanden hytter sine Folketeatret
  1977 Fanden hytter sine Jørgen Blaksted Tourneen
  1889 Fandens overmand Dagmarteatret
  1976 Fando og Lis Café Teatret
  2012 Fang julemanden Aalborg Teater
  1979 Fangen Det Kongelige Teater
  1979 Fangen Comediehuset (Ny Østergade)
  1973 Fangen på 14. Sal Bristol Teatret
  1984 Fangen på 14. Sal Jørgen Blaksted Tourneen
  2001 Fanget i nettet Privatteatret
  1970 Fantasticks Det Danske Teater
  1980 Fantasticks Amagerscenen
  1997 Fantomsmerter Kaleidoskop K1
  1977 Fanø Revyen Brøndsalen, Haveselskabets have
  1979 Far Det Ny Teater
  1951 Far - mor - børn Andelsteatret
  2011 Far skal dø Husets Teater
  1956 Far skal giftes Røde Kro Teater
  1960 Far skal giftes Røde Kro Teater
  1995 Far, mor & børn Jørgen Blaksted Tourneen
  2005 Faradays bur Får 302
  1942 Farinelli Det Ny Teater
  1980 Farinelli Scala
  1986 Farlige forbindelser Det Ny Teater
  1993 Farmor og os Privatteatret
  1944 Farmor og Vorherre Odense Teater
  1944 Farmor og Vorherre  Folketeatret
  1908 Fars penge Det Ny Teater
  1919 Fars pige Nørrebros Teater
  1926 Fars pige Nørrebros Teater
  1946 Fars pige Røde Kro Teater
  2002 Farvel Thomas Det Kongelige Teater
  2002 Farvel Thomas Turbinehallerne
  1931 Fastelavsrevyen Riddersalen
  1899 Fatinitza Nørrebros Teater
  1909 Fatinitza Nørrebros Teater
  1917 Faust Dagmarteatret
  1968 Faust Folketeatret
  1985 Faust I Det Kongelige Teater
  2006 Faust Det Kongelige Teater
  1994 Faust Betty Nansen Teatret
  1997 Faust er død Mungo Park
  2001 Faust er død Kaleidoskop K1
  1919 Faustianrevyen Studenterforeningen
  1899 Fejltagelserne Dagmarteatret
  1933 Fejltagelserne  Det Ny Teater
  1933 Fejltagelserne  Dansk Skolescene på Det Ny Teater
  1955 Fem fra en ærtebælg Svendborg Sommerteater
  1921 Femina Dagmarteatret
  1927 Feriegæsterne  Folketeatret
  1980 Fernisering Folketeatret
  1889 Ferreol Dagmarteatret
  1979 Festen Rimfaxe Teater
  2002 Festen Mammutteatret
  1946 Festforestilling Det Kongelige Teater
  1949 Festfyrværkeri Glassalen
  1958 Festfyrværkeri Glassalen
  1950 Festfyrværkeri med Hornbækteatret Glassalen
  1952 Festivalhal eller Godt ord igen  Studenterforeningen
  1999 Fiaskospiralen Doktor Dantes Aveny
  1893 Fiesco Dagmarteatret
  1953 Fiffer-Cabaret Transportable Kystens Perle
  1946 Fifferrevyen Nygade Teater
  1947 Fifferrevyen Nygade Teater
  1948 Fifferrevyen Nygade Teater
  1949 Fifferrevyen ABC Teatret
  1953 Fifferrevyen Nygade Teater
  1975 Figaros bryllup Det Kongelige Teater
  1955 Figenbladet Alléscenen
  1972 Filantropen Det Kongelige Teater
  2002 Filith Kaleidoskop K1
  1914 Filmskongen Kasino Teatret, Aarhus
  1979 Filumena Det Kongelige Teater
  1949 Finansgeniet Nielsen Povl Vendelboes Teaterselskab
  1892 Fjeldmennesker Dagmarteatret
  1963 Fjernsyn i nærsyn Grønnehavehus, Nykøbing Sj.
  1929 Flagermusen Det Kongelige Teater
  1946 Flagermusen Nørrebros Teater
  1956 Flagermusen Det Ny Scala
  1973 Flagermusen Det Kongelige Teater
  1974 Flagermusen Det Kongelige Teater
  1921 Flamme Det lille Teater
  1922 Flamme Det lille Teater
  1926 Flammedanserinden Apolloteatret
  1933 Flammedanserinden Røde Kro Teater
  1950 Flammedanserinden Røde Kro Teater
  1961 Flammedanserinden Røde Kro Teater
  2008 Flammens muse Husets Teater
  1996 Flammer Det Kongelige Teater
  1931 Flaskeposten Korups Have
  1956 Flitter Pantomimeteatret
  1921 Florian Dagmarteatret
  1915 Flugten til månen Odense Folketheater
  1935 Flytteomnibussen Korups Have
  1976 Flyvende sommer Hvidovre Teater
  1979 Flæsk Kasino Teatret, Aarhus
  1971 Flødeulven Fiolteatret
  2008 Fobiskolen Mammutteatret
  1961 Folk og røvere i Kardemommeby Alléscenen
  1971 Folk og røvere i Kardemommeby Scala
  1982 Folk og røvere i Kardemommeby Bellevue Teatret
  1984 Folk og røvere i Kardemommeby Bellevue Teatret
  2005 Folk og røvere i Kardemommeby Bellevue Teatret
  2006 Folk og røvere i Kardemommeby Bellevue Teatret
  2010 Folk og røvere i Kardemommeby Aalborg Teater
  1936 Folk som vi Dagmarteatret
  1914 Folkets røst Nakskov Sommerteater
  2015 For enden af kærligheden Husets Teater
  1929 For fulde sejl Kasino Teatret, Aarhus
  1943 For åbent tæppe Frederiksberg Teater
  1952 For åbent tæppe Nørrebros Teater
  1953 Foran spejlet Det Kongelige Teater
  1950 Forargelsens nissehus Alléscenen
  1950 Forargelsens sommerhus Alléscenen
  1950 Forargelsens vershus ABC Teatret
  1987 For de rejsende Café Teatret
  1972 Forbi Det Kongelige Teater
  1931 Forbrydere Dagmarteatret
  2009 Forbrændt Skuespilhuset
  1966 Fordi vi elsker dig Ungdommens Teater
  1987 Forestillingen om Gud Fiolteatret
  1965 Forfølgelsen af og mordet på .... Det Kongelige Teater
  1892 Formaaende venner Dagmarteatret
  1893 Formaaende venner Dagmarteatret
  1966 Forny Dem for helvede !! ABC Teatret
  1916 Forretning er forretning Alexandrateatret
  2012 Forsamlingshuset Baggårdteatret
  2013 Forsamlingshuset Baggårdteatret
  1924 Fortid-Nutid-Fremtid Trægårdens Sommerteater, Roskilde
  1888 Fortunio Dagmarteatret
  1988 Forvandlingen Får 302
  1923 Forældre Det Kongelige Teater
  1940 Forår i Heidelberg Nørrebros Teater
  1959 Forår i Heidelberg Kay Abrahamsens Tourne
  1993 Forår i Rom Jørgen Blaksted Tourneen
  2007 Forårets Grinerevy Middelhavet Rundt
  1995 Forårskuller Nørrebros Teater
  1999 Fostbrødrene Det Kongelige Teater
  1999 Fostbrødrene Turbinehallerne
  1888 Fra 48 Dagmarteatret
  1898 Fra 48 Nørrebros Teater
  1902 Fra Absalon til Hamlet Sønderbros Teater
  1930 Fra alle fronter Frederiksberg Morskabsteater (Allegade)
  1957 Fra bord til bord Folketeatret
  1957 Fra by og land Skovkroen, Aalborg
  1985 Fra det fremmede Café Teatret
  1895 Fra Flakhaven til Fruens Bøge Odense Folketheater
  1893 Fra Fredensborg Nørrebros Teater
  1941 Fra Grønnegade til Grønland Røde Kro Teater
  1883 Fra Karl den Tolvtes ungdom Dagmarteatret
  1998 Fra Moskva til Petrusjki Folketeatret
  1912 Fra Odense til Bosperup Odense Folketheater
  1913 Fra Parken til Rundetårn Arena Theatret
  1981 Fra regnormenes liv Det Kongelige Teater
  1982 Fra regnormenes liv Odense Teater
  1982 Fra regnormenes liv Det Kongelige Teater
  1983 Fra regnormenes liv Det Kongelige Teater
  2005 Fra regnormenes liv Det Danske Teater
  1904 Fra Videbæltet til Thurø Svendborg Sommerteater
  1937 Fra Øresund til Stillehavet Røde Kro Teater
  1955 Fra Øresund til Stillehavet Røde Kro Teater
  1897 Fra øverst til nederst Svendborg Sommerteater
  1956 Fragt under havet Det Ny Teater
  1988 Frankie og Johnny i Clair de Lune Betty Nansen Teatret
  1971 Fredag Fiolteatret
  1980 Fredericia Revyen Hotel Kongens Ege
  1981 Fredericia Revyen Hotel Kongens Ege
  1982 Fredericia Revyen Hotel Kongens Ege
  1983 Fredericiarevyen Hotel Hybylund
  1918 Frederiksbergrevyen Fønix Teatret
  1918 Frederiksbergrevyen Sommerlyst, Frederiksberg Alle
  1942 Frederiksbergrevyen Frederiksberg Teater
  1948 Frederiksbergrevyen Frederiksberg Teater
  1888 Fregatten Jylland Dagmarteatret
  1889 Frejas alter Dagmarteatret
  1900 Frelserpigen  Nørrebros Teater
  1923 Frem og tilbage Teater Bonbonniere
  1974 Fremad Folketeatret
  1982 Fremmed Fiolteatret
  1987 Fremmedføreren Odense Teater
  1993 Fremmedførersken Bådteatret
  1977 Fremtiden er ikke, hvad den har været Tisvildeleje Badehotel
  1923 Frie hænder Dagmarteatret
  1886 Frieriet paa Helgoland Dagmarteatret
  1976 Frihed, lighed og beton Svalegangen
  1899 Frimurerne Nørrebros Teater
  1920 Frimurerne Nørrebros Teater
  1956 Frisvømmeren Røde Kro Teater
  1956 Frisøndag Axel Illums Teaterselskab
  1982 Frit fald Bellevue Teatret
  1923 Frivilligt mor'skab Teater Bonbonniere
  1886 Fromont Jun. & Risler Sen. Dagmarteatret
  1903 Fromont Jun. & Risler Sen. Dagmarteatret
  1986 Frokost i det grønne Teatret ved Sorte Hest
  1945 Fronten Frederiksberg Teater
  2001 Frost Café Teatret
  1897 Fru Aubrays ideer Dagmarteatret
  1911 Fru Gaby  Folketeatret
  1942 Fru Gerda-revyen Nykøbing F. Sommerteater
  1944 Fru Gerda-revyen Nykøbing F. Sommerteater
  1946 Fru Gerda-revyen Nykøbing F. Sommerteater
  1895 Fru Inger til Østråt Dagmarteatret
  1897 Fru Leonora Dagmarteatret
  1892 Fru Lucrezia Dagmarteatret
  1941 Fru Luna Kasino Teatret, Aarhus
  1901 Fru Mimi Dagmarteatret
  1958 Fru Mimi  Det Ny Scala
  1915 Fru Warrens forretning Dagmarteatret
  1977 Fruen fra havet Det Kongelige Teater
  1992 Fruen fra havet Det Kongelige Teater
  2002 Fruen fra havet Aalborg Teater
  1891 Fruen paa Trollesholm Dagmarteatret
  1991 Fruen vil flyve Riddersalen
  1884 Fruentimmerhaderen Dagmarteatret
  1751 Fruentimmerskolen Comediehuset
  1929 Fruentimmerskolen Komediehuset
  1947 Fruentimmerskolen Det Kongelige Teater
  1955 Fruentimmerskolen Det Kongelige Teater
  1990 Fruentimmerskolen Jørgen Blaksted Tourneen
  2000 Fruentimmerskolen Det Kongelige Teater
  1870 Fruentimmerskolen Det Kongelige Teater
  1986 Fruer på viften Det Kongelige Teater
  1932 Frøken Dagmarteatret
  1886 Frøken Gavroche Dagmarteatret
  1908 Frøken Hook van Holland Frederiksberg Teater (Betty Nansen)
  1889 Frøken Julie Dagmarteatret
  1941 Frøken Julie Riddersalen
  1957 Frøken Julie Det Kongelige Teater
  1992 Frøken Julie Parkteatret
  1992 Frøken Julie Nyt Skandinavisk Forsøgsteater
  2004 Frøken Julie Kaleidoskop K1
  1884 Frøken Nitouche Dagmarteatret
  1885 Frøken Nitouche Dagmarteatret
  1886 Frøken Nitouche Dagmarteatret
  1887 Frøken Nitouche Dagmarteatret
  1930 Frøken Nitouche Casino
  1948 Frøken Nitouche Nørrebros Teater
  1956 Frøken Nitouche Kay Abrahamsens Tourne
  1958 Frøken Nitouche Det Ny Scala
  1952 Frøken Nitouche  Folketeatret
  1939 Frøken Nitouche   Folketeatret
  1930 Frøkenens mand Det Ny Teater
  1928 Från hinsidan Scala Teatret
  1944 Fuglekræmmeren Nørrebros Teater
  1949 Fuglekræmmeren Bellahøj Friluftsteater
  1955 Fuglekræmmeren Inger Birchs Teaterselskab
  1962 Fuglekræmmeren Kay Abrahamsens Tourne
  1927 Fuglekvidder Nørrebros Teater
  1931 Fuglekvidder  Nørrebros Teater
  1938 Fuglekvidder  Nørrebros Teater
  1967 Fugleskræmslet Aarhus Teater
  1971 Fuldmagten Gladsaxe Teater
  1998 Funny Money Røde Kro Ny Teater
  1957 Fyn Revyen Odense Teater
  1975 Fyren nedenunder ABC Teatret
  1980 Fyrtøjet Jan Zangenbergs Teater
  1980 Fyrtøjet Odense Teater
  1962 Fysikerne Det Kongelige Teater
  1989 Fædre og sønner Det Kongelige Teater
  1916 Fædreland Det Kongelige Teater
  1945 Fælledrevyen (Cirkus Ib) Fælledparken
  1946 Fælledrevyen (Cirkus Ib) Fælledparken
  1889 Fælles sag Dagmarteatret
  1891 Fælles sag Dagmarteatret
  1898 Fælles sag Dagmarteatret
  1894 Fætter Georg Dagmarteatret
  1895 Fætter Georg Dagmarteatret
  1900 Fætter Georg Dagmarteatret
  1901 Fætter Georg Dagmarteatret
  1905 Fætter Georg Dagmarteatret
  1906 Fætter Georg Dagmarteatret
  1988 Fødselsdagsgaven Det Ny Teater
  1993 Fødselsdagsselskabet Baron Boltens Gård
  1993 Fødselsdagsselskabet Det Kongelige Teater
  1957 Født i går Andelsteatret
  1971 Født i går Det Ny Scala
  1998 Fønikerinderne (April) Det Kongelige Teater
  1998 Fønikerinderne (Sept.) Det Kongelige Teater
  1924 Fønix Revyen Fønix Teatret
  1925 Fønix Revyen Fønix Teatret
  1926 Fønix Revyen Fønix Teatret
  1891 Før brylluppet Dagmarteatret
  1957 Før Cannae Folketeatret
  1965 Før Cannae Det Kongelige Teater
  1933 Før solnedgang Dagmarteatret
  1995 Først bli'r man jo født Kaleidoskop K1
  1998 Først bli'r man jo født Doktor Dantes Aveny