Teatertitler G

   

A B C D E F G H I J K L M N O PQ R S T U V W XYZÆØÅ

 
       
  1895 Gabrielle de Belle-Isle Dagmarteatret
  1948 Gadeprinsessen Nørrebros Teater
  1888 Gadesangerne Dagmarteatret
  1887 Gadeskriveren Dagmarteatret
  1888 Gadeskriveren Dagmarteatret
  2002 Gagarin Way Café Teatret
  2004 Gak i Ganløse Ganløse Kro
  2004 Gak i Olsker Middelhavet Rundt
  2008 Gak i Olsker Middelhavet Rundt
  1893 Gale Thea  Nørrebros Teater
  1929 Galgemanden Det Kongelige Teater
  1945 Galgemanden Det Kongelige Teater
  1905 Gamle Dagmarteatret
  1972 Gamle dage Det Kongelige Teater
  1922 Gamle melodier Dagmarteatret
  1928 Gamle melodier Det Ny Teater
  1928 Gamle Melodier  Dansk Skolescene på Det Ny Teater
  1882 Gamle minder Frederiksberg Morskabsteater
  1982 Gamle tøser Bristol Teatret
  1907 Gamle ungkarle  Folketeatret
  1948 Gammel kærlighed ruster ikke Røde Kro Teater
  2008 Ganløse Revyen Ganløse Kro
  2011 Ganløse Revyen Ganløse Kro
  1933 Gastein Dagmarteatret
  1922 Genboerne Carl Alstrup Tourneen
  1927 Genboerne Det Kongelige Teater
  1944 Genboerne Odense Teater
  1947 Genboerne Det Kongelige Teater
  1957 Genboerne Det Kongelige Teater
  1968 Genboerne Det Kongelige Teater
  1976 Genboerne Aalborg Teater
  1979 Genboerne Bellahøj Friluftsteater
  1979 Genboerne Københavns Kommunes Sommerteater
  1962 Generalen Det Kongelige Teater
  1981 Generalinden Amagerscenen
  1987 Generalprøven Bådteatret
  2000 Genfærd Det Kongelige Teater
  2000 Genfærd Turbinehallerne
  1891 Gengangere Dagmarteatret
  1898 Gengangere Dagmarteatret
  1905 Gengangere Det Kongelige Teater
  1942 Gengangere Det Kongelige Teater
  1964 Gengangere Det Danske Teater
  1969 Gengangere Det Kongelige Teater
  1974 Gengangere Bristol Teatret
  1978 Gengangere Det Danske Teater
  1978 Gengangere Det Kongelige Teater
  1984 Gengangere Odense Teater
  1988 Gengangere Husets Teater
  1993 Gengangere Folketeatret
  1999 Gengangere Det Kongelige Teater
  1979 Genlyd Riddersalen
  1987 Gennembruddet Det Kongelige Teater
  1920 Geografi og kærlighed Det Lille Teater
  1956 Gert Westphaler Den gamle by i Aarhus
  1896 Gertrud Dagmarteatret
  1981 Gertrude Stein Betty Nansen Teatret
  1934 Gevinst hver gang Kasino Teatret, Aarhus
  1971 Gi' Jensen en omgang til  Studenterforeningen
  1995 Gidslernes nat Folketeatret
  1972 Gidslet Det Danske Teater
  1978 Gidslet Scala
  1987 Gidslet Odense Teater
  1916 Gift dig aldrig ! Casino
  1898 Gift og modgift Dagmarteatret
  1977 Gigi Scala
  1886 Gildet paa Solhaug Erik fra Hægge, Knuts ven
  1969 Gille Legehuset Hotel Strand
  1977 Gillelejerevyen Hotel Strand
  1983 Gillelejerevyen Hotel Strand
  2011 Gillelejerevyen Restaurant Fyrkroen
  1886 Gjennem København Dagmarteatret
  1977 Glade dage Bristol Teatret
  1981 Glade dage Det Kongelige Teater
  1995 Glade dage Folketeatret (Hippodromen)
  2001 Glade dage Betty Nansen Teatret
  1948 Glasmenageriet Riddersalen
  1957 Glasmenageriet Mercur Teatret
  1966 Glasmenageriet Det Kongelige Teater
  1977 Glasmenageriet Hvidovre Teater
  1983 Glasmenageriet Folketeatret
  2001 Glasmenageriet Det Kongelige Teater
  2001 Glasmenageriet Turbinehallerne
  1957 Glasmenageriet  Dansk Skolescene på Mercur Teatret
  2012 Glasur Aalborg Teater
  1896 Glemt Dagmarteatret
  1890 Glutter ombord National
  1882 Glædelig fastelavn Thalia Teatret (Østergade)
  1929 Go' aften Aarhus Kasino Teatret, Aarhus
  1971 God bedring Ungdommens Teater
  1980 Go'dag go'dag Brøndsalen, Haveselskabets have
  1935 Godaw igen Svendborg Sommerteater
  1961 Godaw igen Tivoli Frihedens Sommerteater
  1988 Gode råd er dyre Jørgen Blaksted Tourneen
  1996 Godmorgen Hr. Magritte Kaleidoskop K1
  1988 Godnat mor Privatteatret
  1979 Godspell Mercur Teatret
  1985 Go'e nødder i Præstegaarden Lorry
  1967 Go-go i fælden Svendborg Sommerteater
  1992 Goldberg-Variationer Det Kongelige Teater
  2000 Goodbye Ruth Får 302
  1965 Good-bye to all that ABC Teatret
  2002 Gray Café Teatret
  1994 Grease Nørrebros Teater
  1921 Grev Peddersen White Star
  1920 Greven af Bruunsbro Kasino Teatret, Aarhus
  1943 Greven af Luxembourg Nørrebros Teater
  1920 Greven af Ravnsborg Nørrebros Teater
  1921 Grevens børn Dagmarteatret
  1933 Grevinde Danner Nørrebros Teater
  1968 Grevinde Maritza Kay Abrahamsens Tourne
  1958 Grevinde Mariza Odense Teater
  1940 Grevinde Mariza Nørrebros Teater
  1947 Grevinde Mariza Odense Teater
  1943 Grevinden af Nørrebro Nørrebros Teater
  1889 Grevinden og hendes søskendebarn Dagmarteatret
  1998 Grin på gaflen Røde Kro Ny Teater
  1888 Gringoire Dagmarteatret
  1897 Gringoire Dagmarteatret
  1967 Gris på gaflen ABC Teatret
  1962 Gris på gaflen  Studenterforeningen
  1994 Grisch Café Teatret
  2010 Gruppe 5 Teater Grob
  1998 Grækerne Betty Nansen Teatret (Edison)
  1897 Grænsefolk Dagmarteatret
  2002 Græsted Revyen Græsted Kro
  2006 Græsted Revyen Græsted Kro
  2008 Græsted Revyen Græsted Kro
  2012 Græsted Revyen Græsted Kro
  2013 Græsted Revyen Græsted Kro
  1934 Grønd klæjer Minerva - bæst  Studenterforeningen
  1890 Grøns fødselsdag Dagmarteatret
  1892 Grøns fødselsdag Dagmarteatret
  1893 Grøns fødselsdag Dagmarteatret
  1896 Grøns fødselsdag Dagmarteatret
  1897 Grøns fødselsdag Dagmarteatret
  1898 Grøns fødselsdag Dagmarteatret
  1964 Gud bevare Danmark Fiolteatret
  1964 Gud bevare Danmark Slottet, Dronningmølle
  1999 Gud bevare Danmark Østre Gasværk
  2000 Gud er en DJ Café Teatret
  2014 Gud taler ud Baggårdteatret
  2014 Gud taler ud Husets Teater
  1997 Gud, hvor de løber Privatteatret
  1999 Guder Får 302
  1942 Guderne ler  Folketeatret
  1983 Gudernes aften Det Kongelige Teater
  1932 Guld Betty Nansen Teatret
  1959 Gulddåsen Dansk Skolescene på Det Ny Teater
  1959 Gulddåsen Det Ny Teater
  1920 Gulddaasen Det Kongelige Teater
  1957 Gulddaasen Odense teaters Friluftsteater
  1918 Guldfisken Thalia Teatret (Allégade)
  1936 Guldfisken Det Ny Teater
  1955 Guldnøglen eller Trylleriets magt Pantomimeteatret
  1916 Guldregn Scala Teatret
  1916 Gullasch Røde Kro Teater
  1898 Gurli Dagmarteatret
  1899 Gurli Dagmarteatret
  1963 Gustav III Det Kongelige Teater
  1931 Gustav Vasa Dagmarteatret
  1903 Gutter ombord Sønderbros Teater
  1909 Gutter ombord Sønderbros Teater
  1939 Gutter ombord Røde Kro Teater
  1984 Guys and dolls Det Kongelige Teater
  2010 Guys and Dolls Aalborg Teater
  2000 Gys i blomsterbutikken Odense Teater
 
1962
Det Kongelige Teater
 
1946
Frederiksberg Teater
  1993 Gøgereden Nørrebros Teater
  2002 Gøgereden Jomfru Ane Teatret
  2002 Gøgereden Svalegangen
  1953 Gøngehøvdingen Nørrebros Teater
  1923 Gøngehøvdingen Casino
  1893 Götz von Berlichingen med jærnhaanden Dagmarteatret
  1959 Gå i fælden Svendborg Sommerteater
  1933 Gå med i Lunden Svendborg Sommerteater
  1976 Gå stille - tal sagte Fiolteatret