Den Danske Studenterscene var et amatørteater der blev drevet af studerende ved Københavns Universitet. Den blev stiftet i 1936 efter et par tilløb 1926 og 1929-32. Studenterscenen gav udviklingsmuligheder for en række senere betydelige instruktører som Klaus Hoffmeyer, Carlo M. Pedersen, Palle Kjærulff-Schmidt, Palle Skibelund og Ib Thorup. I løbet af 1960'erne overhaledes den af de professionelle avantgardescener, og efter en sidste produktion, Dantons død, 1969, opløstes den.

 

Den Danske Studenterscene

 
    1954 Acharnerne
    1951 Amfitryon
    1952 Andersens nye klæder
    1944 Apollons sommerferie
    1943 Apotekeren
    1937 Atlanterhavet
       
    1955 Balladen om manden med leen
    1942 Bastian og Bastienne
    1949 Blind makker
    1948 Begrav de døde
    1938 Brand
    1937 Brødrene
       
    1941 De forelskedes luner
    1951 De retfærdige (Opført på Riddersalen)
    1959 De syv dødssynder (Gæstespil af Pionjäteatern)
    1942 De ziirlige damer
    1936 Dantons død
    1956 Den flintskalliga Primadonnaen (Gæstespil af Stockholms Studentteater)
    1958 Den fortabte søn / Professor Taranne
    1959 Den gamle med kassen
    1939 Den hellige ånd
    1947 Den svära stunden (Gæstespil af Stockholms Studentteater)
    1942 Den ubudne
    1939 Den usynlige
    1942 Det døve asen
    1949 Det lange farvel
    1937 Det skæbnesvangre spørgsmaal
    1954 Det store bal
    1955 Didrik
    1945 Din vilje ske
       
    1951 En dör skal vara öppen eller stängd (Gæstespil af Uppsala studentteater)
    1957 Enetime / Anatols bryllupsmorgen
    1943 Et frieri
       
    1952 Familiens genforening
    1961 Frihed - det bedste guld
    1939 Fumed Oak
    1958 Første halvleg
       
    1946 Hallo I derude
    1953 Helenas mand
    1940 Historien gentager sig
    1957 Historien om en soldat
    1946 Hr. Sleeman kommer
    1938 Hvis Holberg ....
    1946 Hvornår kommer Lefty ?
       
    1947 I rosenlænker
       
    1960 Jacques - eller underkastelsen
       
    1939 Kain og Abel
    1945 Kapelmesteren
    1947 Kapelmesteren
    1948 Kong Oidipus (Gæstespil af Studentersamfundets Teater, Oslo)
    1950 Kongelige daarskab
    1951 Konungens dag (Gæstespil af Stockholms studentteater)
    1939 Korsikaneren
    1958 Krapps sidste bånd
    1960 Krapps sidste bånd
    1955 Kristiern II
       
    1951 Les Justes
    1947 Livet er drøm
    1939 Løgnens ansigter
       
    1942 Manden der fik lov at leve sit liv om
    1956 Maria fra Nieumeghen
    1952 Mellem skibene
    1937 Modellen
    1944 Musik trods mørket (oplæsningsaften)
    1957 Må jeg lege med ?
    1958 Må jeg lege med ?
       
    1941 Nævningen
    1958 Nøglehullet
       
    1958 Oplysningsbureauet
       
    1958 Pamphilius
    1949 Paria (Gæstespil af Lunds Studentteater)
    1941 Pelikanen (gæstespil fra Stockholms Studentteater)
    1959 Poeten og Kejseren
    1953 Portræt af en madonna
    1942 Pygmalion
       
    1947 Rabies
    1937 Regnemaskinen
    1943 Riget og magten
       
    1942 Scanarells rejse
    1960 Situation for fire
    1942 Skyggedans
    1957 Slutspil
    1959 Snak om en ting
    1957 Spoon River Anthology
    1939 Statistik
    1940 Succes søges
    1946 Saa længe jeg lever
       
    1959 Taskenspil
    1960 Taskenspil
    1946 Tiggerens opera
    1945 Timeglasset
    1950 Tobiæ Komedie
    1961 Tobiæ Komedie
    1951 Tordenluft
    1956 Tornerose
    1941 Tran
    1959 Trämålning
       
    1949 Uden for døren
    1941 Uffe hin Spage
    1957 Utroskab