Terms & Conditions

We have Recently updated our Terms and Conditions. Please read and accept the terms and conditions in order to access the site

Current Version: 1

Privacy Policy

We have Recently updated our Privacy Policy. Please read and accept the Privacy Policy in order to access the site

Current Version: 1

Elith Foss

skuespiller

Født 8. August 1911
Død 19. April 1972

Søn af Aage Foss

FILMROLLER:

1932 Kirke og orgel
1933 De blå drenge Adjunkt Møller
1933 Så til søs
1934 København - Kalundborg og ? Lytter
1935 Provinsen kalder Student
1935 Min kone er husar Fætter Anton
1937 Flaadens blaa matroser Aage
1938 Blåvand melder storm Kokkedreng på Frida
1940 Sommerglæder Jens, bydreng
1940 I de gode gamle dage Frederik, Mikkels søn
1941 Niels Pind og hans dreng Gal mand med trillebør
1942 Alle mand på dæk Sivert, skibedreng
1949 Kampen mod uretten Kleinsmed, drukkammerat
1957 Der var engang en gade Dittes far
1960 Skibet er ladet med Krigsminister
1961 Flemming på kostskole Lektor Rung
1961 Gøngehøvdingen Smeden i Bårse
1961 Løgn og løvebrøl Lucillas far
1963 Støv for alle pengene Gårdejer
1964 Sommer i Tyrol Borgmester
1966 Min søsters børn Sofus, spritter i detention
1966 Soyas Tagsten Brolægger

Animationer:

1946 Fyrtøjet Stjernetyder
1951 Alice i eventyrland Peter Kanin
1953 Peter Pan Smisk
1955 Lady og Vagabonden Skot
1961 101 Dalmatinere Harry

Novelle- og kortfilm:

1943 Ungdommens rus
1949 Berlingske Tidende

TEATERROLLER:

Arte:

1957 Kærlighed uden strømper Mads, Grethes ulykkelige elsker

Danmarks Friluftsteater:

1945 Elverhøj Bjørn Olufsen, hushovmester
1946 En skærsommernatsdrøm Fløjte
1948 Champagnegaloppen Lindemann, musiker
1949 Elverhøj Bjørn Olufsen, hushovmester
1950 Røverne Pietro, røver

Dansk Skolescene:

1959 Gulddåsen Faldsmål, lommeprokurator

Det Kongelige Teater:

1930 Den nye barselstue Sekretær
1930 Trold kan tæmmes Jæger
1931 Den gamle præst Christian, røgterdreng
1931 Den nye barselstue Sekretær
1932 Den hvide ring Kuli
1934 Brød Gromoff, økonom
1935 Cirkus Juris Gendarm
1935 Et vintereventyr Tjenestekarl
1936 Barselstuen Claus, Jeronimus' karl
1937 Erasmus Montanus Jacob
1937 Hamlet Osric
1938 Der var engang Byvagt
1938 Aprilsnarrene Hans Mortensen, skoledreng
1938 Chas Fot-Hansen
1938 En skærsommernatsdrøm Snip, tømmermand
1939 Den indbildt syge Fleurat, apotheker
1939 Én tjener og to herrer Opvarter
1940 Aladdin Apoteker
1940 En skærsommernatsdrøm Skrinkelben, skrædder
1941 Don Ranudo de Colibrados Hofnar
1941 Recensenten og dyret Herre
1941 Knock Karl
1942 Den nye barselstue Sekretær
1942 Ullabella Valdemar, Jensens søn
1943 Baaden Thorkel, fisker
1943 Den politiske kandestøber Richard Børstenbinder
1942 Erasmus Montanus Jacob
1943 Erasmus Montanus Jacob
1944 Knock Karl
1944 Peer Gynt Mads Moen, Ingrids brudgom
1945 Knock Karl
1946 Den stundesløse Bonde
1946 Der var engang Kasper Røghat
1946 Eurydike Regissør
1946 St. Markus aften Cy
1947 Barselstuen Troels, Corfitz' tjener
1947 Fruentimmerskolen Alain, bondeknøs
1947 Genboerne Lars, svend
1948 Den stundesløse Bonde
1948 Barselstuen Troels, Corfitz' tjener
1949 Barselstuen Troels, Corfitz' tjener
1949 Eventyr paa fodrejsen Bonde
1950 Dagen i morgen Doktoren
1950 Den gerrige Mester Jacques, kok og kusk
1951 Den gale fra Chaillot Sangeren
1951 Den gerrige Mester Jacques, kok og kusk
1951 Der var engang Kasper Røghat
1951 Som man behager Touchstone
1952 Cæsar og Cleopatra Centurionen
1952 De usynlige Harlekin
1952 Den gerrige Mester Jacques, kok og kusk
1952 Det lykkelige skibbrud Dommer
1953 Kong Midas datter Hjælper
1953 Mutter Courage og hendes børn Kok
1954 Den blå pekingeser Cafegæst
1954 Jeanne d'Arc på bålet Møllefatter
1955 Jeanne d'Arc på bålet Møllefatter
1955 Fruentimmerskolen Alain, bondedreng
1956 Cyrano de Bergerac Besværlig mand
1956 Eventyr paa fodrejsen Per, en bonde
1956 Jeanne d'Arc på bålet Møllefatter
1956 Maskerade Arv
1956 Topaze Muche, skolebestyrer
1957 De unges forbund Bastian Monsen
1957 En skærsommernatsdrøm Bælgetræder
1957 Henrik og Pernille Arv, gaardskarl
1957 Julestuen Skolemester
1958 Den skønne Helene Menelaos, konge af Sparta
1958 Drømmen om Orfeus Dog
1959 Aladdin Apoteker
1959 Barselstuen Troels, Corfitz' tjener
1959 Den gamle dame besøger byen Koby
1959 Som man behager Prøvesten, nar
1960 Barselstuen Troels, Corfitzs tjener
1960 Tolv vrede mand Nævning
1960 En sjæl efter døden Sjælen
1961 Maskerade Arv
1961 J.B. Zophar
1962 Becket eller Guds ære Biskoppen af York
1963 Gustav III Holmberg, boghandler
1963 Henrik og Pernille Arv, gaardskarl
1963 Siegfried Pietri
1963 Stor ståhej for ingenting Stikkelsbær, vagtmester
1964 Erasmus Montanus Jeppe Berg
1964 Dona Rosita Professor
1964 Kongen skal dø Vagt
1965 Erasmus Montanus Jeppe Berg
1966 Elverhøj Bjørn Olufson
1966 Hekseri Leonard
1966 Hvad en mand har brug for Tjener
1966 Tag dig lidt af Amélie Kommissær
1968 Svejk i anden verdenskrig Vojta
1969 Det skøre hus Indbrudstyv
1970 Svejk i anden verdenskrig Vojta

Det Ny Teater:

1959 Gulddåsen Faldsmål, lommeprokurator

Dyrehavens Friluftsteater:

1944 En skærsommernatsdrøm Snap, snedkermester

Fælledparken:

1955 De usynlige Harlekin

Helsingør Sommerteater:

Vigen Hotel, Ebeltoft:

1969 Molborevyen

Teaterinstruktioner:

Andelsteatret:

Fælledparken: