Terms & Conditions

We have Recently updated our Terms and Conditions. Please read and accept the terms and conditions in order to access the site

Current Version: 1

Privacy Policy

We have Recently updated our Privacy Policy. Please read and accept the Privacy Policy in order to access the site

Current Version: 1

Frits Helmuth

skuespiller

Født 3. Juli 1931
Død 12. December 2004

Søn af Osvald Helmuth
Søn af Sylvira Helmuth

Gift 1957-1960 med Agneta Segerskog
Gift 1961-1964 med Jeanne Darville

Far til Mikael Helmuth
Far til Luise Charlotte Helmuth
Far til Katrine Helmuth

FILMROLLER:

1938 Blaavand melder storm Jens Olesen som barn
1943 Ebberød Bank
1944 Frihed, lighed og Louise Peter, Kildals søn
1944 Mit liv er musik Elev
1946 Hans store aften Egon
1952 Ta' Pelle med Arbejder på mejeriet
1953 Min søn Peter Peter, Michael og Lydias søn
1953 Sønnen Simon
1954 Kongeligt besøg Hønse-Erik
1954 Det er så yndigt at følges ad Lasse
1956 Den kloge mand Ulf Thomsen
1956 Ung leg Benny
1957 Jeg elsker dig David
1958 Styrmand Karlsen Knud Karlsen, styrman
1959 De sjove år Jens Birk
1960 Eventyrrejsen Gustav Hollstrøm
1960 Skibet er ladet med Max Ibsen, forretningsmand
1962 Duellen Mikael
1962 Prinsesse for en dag Jan Forsing, teaterdirektør
1964 Tine Appel, løjtnant
1965 Halløj i himmelsengen Pierre de Sauternes stemme
1965 Landmandsliv Grev Frantz
1968 Stormvarsel Kurt Vinderup
1970 Løgneren Johannes Vig
1975 Kun sandheden Kriminalassistent Mørch
1975 Per Helge Lorentzen, direktør
1978 Lille spejl Bent
1978 Hvem myrder hvem ? Christian Thylander
1979 Johnny Larsen Johnnys far
1979 Skal vi danse først ? Susannes far
1981 Ulvetid Tom
1983 Forræderne Doktor Bachmann
1984 Midt om natten J.O. Kurtzen, politiassistent
1985 Elise Henriettes mand
1989 Dansen med Regitze Karl Aage
1991 Høfeber Hans Erling Herzberg, dommer
1993 Det forsømte forår Lektor Blomme
1994 Min fynske barndom Outzen, komponist
2000 Her i nærheden Jespersen
2000 Blinkende lygter Carl
2004 Villa Paranoia Walentin
2005 Oskar og Josefine Doktor Dinesen

Animationer:

2002 Skatteplaneten Fortæller

Novelle- og kortfilm:

1995 Debut  
1995 Looping Nielsen
1997 Wolfgang Gert, tubaist
1999 En sjælden fugl Doktor Flage
2000 2. juledag Alfred

Teaterroller:

Allé-scenen:

1952 Forhekset Nicky
1953 Ikke som de andre Finch
1960 En duft af honning Geoffrey
1961 Næsehornet Berenger
1962 Jeg har myrdet Raskolnikoff

Aveny Teatret:

1986 Bygmester Sollnes Halvard Solness

Bristol Teatret:

1979 Tartuffe Tartuffe

Dansk Skolescene:

1955 Aladdin Aladdin
1966 Nej Hammer
1966 Kivfuglen Haldor

Det Danske Teater:

1974 Rosmersholm Johannes Rosmer

Det Kongelige Teater:

1951 Der var engang Kavaler / Junker
1951 Richard III Bud
1951 Som man behager Page
1952 Cæsar og Cleopatra Lastdrager
1953 Den gerrige Brindavoine
1953 Helligtrekongers aften Sebastian
1953 Mutter Courage og hendes børn Schweitzerost
1953 Pygmalion Freddy Eynsford Hill
1954 Den blå Pekingeser Esmond
1954 Den lykkelige rejse Arthur
1954 Du skønne ungdom Richard Miller
1954 Jean de France Arv
1954 Sankt Hansaftenspil Ung mand
1955 Atalja Jesaja, profet
1955 Det korte møde Soldat
1955 Det lille Hotel Jacques, Madelaines søn
1955 Lærken Broderen
1955 Maria Stuart O'Kelly
1956 Eventyr paa fodrejsen Eibæk
1956 Ornifle Fabrice, Ornifles uægte søn
1957 Anne Sophie Hedvig En ung mand
1957 Genboerne Basalt, konturbernal
1957 Julestuen Arv
1957 Lang dags rejse mod nat Edmund, Tyrons søn
1957 Luthens sang Tsai-Yong
1958 Den skønne Helene Orestes, Agamemmons søn
1958 En idealist Aristobul, Alexandras bror
1958 Seks personer søger en forfatter Sønnen
1959 Aladdin Saladin
1962 Nej Hammer
1963 Helligtrekongersaften Andreas Blegnæb
1963 Kivfuglen Haldor
1963 Sparekassen Nicolai Reiersen
1963 Stor ståhej for ingenting Balthasar, sanger
1964 Dona Rosita eller blomsternes sprog Fætteren
1964 Erasmus Montanus Jacob, Erasmus' bror
1964 Helligtrekongersaften Andreas Blegnæb
1964 Julius Cæsar Borger
1964 Sparekassen August, Skaarups nevø
1965 Episode i Vichy Bayard
1965 Erasmus Montanus (Tourne) Jacob, Erasmus' bror
1965 Forfølgelsen af og mordet på ... Duperret
1966 Glasmenageriet Jim O'Connor
1966 Hjemkomsten Joey
1966 Meteor Nyffenschwander, kunstmaler
1967 Hvide løgne Frank
1967 I krig og kærlighed Worthy
1967 Meteor Nyffenschwander, kunstmaler
1968 Genboerne Madsen, smedesvend
1968 Svejk i anden verdenskrig Unge Prochazka
1968 Troilus og Cressida Troilus
1969 Kong Johan Philip, bastard
1969 Lærken Kong Karl
1970 Svejk i anden verdenskrig Unge Prochazka
1971 Svaret blæser i vinden Anders
1972 Erasmus Montanus Jacob
1983 Hvem er bange for Virginia Woolf ? George
1986 Mesterklasse Stalin
1989 Hvem er bange for Virginia Wolff ? George

Det Ny Teater:

1943 Sommer i Tyrol Piccolo
1979 Cyrano de Bergerac Cyrano de Bergerac
1996 Skyldig - ikke skyldig Clarence Darrow
1999 Kunst Marc
1999 Vinden fortæller Fortæller

Dyrehavens Friluftsteater:

2000 Aladdin Noureddin

Folketeatret:

1960 Whisky, Vodka og kærlighed Igor Romanoff

Gladsaxe Teater:

1973 Niels Klim Niels Klim
1975 Hva' er et køkken uden et hjem ? Ronald
1978 Faust - En fantasi Faust
1980 Alle gode børn skal få Alexander
1985 Macbeth Macbeth
1988 Onkel Vanja Onkel Vanja
1998 Jeanne D'Arc Pierre Cauchon
2000 Aladdin Nuredin

Mercur Teatret:

1987 Tribadernes nat August Strindberg

Nørrebros Teater:

1985 Vildanden Hjalmar Ekdal

Privatteatret:

1987 Tribadernes nat August Strindberg
1989 Hvem er bange for Virginia Woolf ? George
1990 En anden verden Jack Lewis
1990 Skyldig - ikke skyldig Clarence Darrow
1991 Dødsdansen Edgar
1993 Harvey Elwood P. Dowd
1994 Magisk cirkel Aksel Larsen
1996 Disharmoni Major Arnold
1999 Kunst Marc
2000 Kunst Marc
2002 Osvald og søn

Scala:

1971 Nøglen under måtten Chuck Baxter
1972 My Fair Lady Professor Henry Higgins
1973 Jomfruburet Franz Schubert

Tivolis Koncertsal:

1962 To roser og et hvidkålshoved Harlekin

Aalborg Teater:

Aarhus Teater:

1996 Magisk Cirkel Aksel Larsen

Teaterinstruktioner:

Aveny Teatret:

1979 Familiemøde