Terms & Conditions

We have Recently updated our Terms and Conditions. Please read and accept the terms and conditions in order to access the site

Current Version: 1

Privacy Policy

We have Recently updated our Privacy Policy. Please read and accept the Privacy Policy in order to access the site

Current Version: 1

Henrik Koefoed

skuespiller


(Foto: Mike Reuter)

Født 25. November 1955

Uddannet på Statens Teaterskole 1980


 

FILMROLLER:

1979 Rend mig i traditionerne David Dechel
1983 De uanstændige Thomas' stemme
1985 Når engle elsker Engel
1988 Rødtotterne og Tyrannos Lærer
1988 Ved vejen Bentsen
1992 Krummerne - Stakkels Krumme Betjent
1992 Snøvsen Rotten
1994 Krummerne - Fars gode ide Betjent
1994 Riget I Læge
1994 Snøvsen ta'r springet Kaninen Kurt
1998 Olsenbandens sidste stik Holm-Hansen
2004 Brødre Bartender
2006 Far til fire i stor stil Landpostbud

Animationer:

1970 Aristocat Roquefort / Guiseppi
1985 Asterix sejren over Cæsar
1986 Asterix og briterne Majestix
1986 Rejsen til Amerika Ciffert
1989 Asterix operation Bautasten Majestix
1989 Den lille havfrue Søhest
1990 Bernhard & Bianca - Sos fra Australien Fister
1994 Løvernes konge Timon
1994 Løvernes Konge II - Simba's stolthed Timon
1995 Fedtmule og søn Fortælleren
1995 Pingvinen & strandstenen Hubert
1997 Flubber Professor Phillip Brainard
1997 Svaneprinsessen og slottets hemmelighed Jeanbob
1998 Lady og vagabonden II - Vaks på eventyr Per, fængselshund
1998 Pocahontas II - Rejsen til England
2000 Den lille havfrue II - Havets hemmelighed Skralde
2001 Atlantis - det forsvundne rige
2003 Find Nemo Anker
2004 De frygtløse - The Muuhvie En af Willie Brødrene
2006 Biler Mario Andretti
2006 Skyllet væk Sid
2007 Shrek den tredje Blind mus / Lille gris
2007 Surf's Up Mikey
2007 The Simpsons Movie
2010 Olsen-banden på de bonede gulve Folketingsformanden / Prinsgemalen
2010 Shrek den lykkelige Blind mus / Lille gris
2013 Otto er et næsehorn Folmer
2017 Coco Kontorist
2017 Den utrolige historie om den kæmpestore pære Borgmester
2019 Playmobil filmen

Novelle- og kortfilm:

2006 Emmalou Personalechef
2000 Gråvejr Jørgen
2000 Halleluja Jens

Teaterroller:

ABC Teatret:

1991 I kunst og kærlighed Oscar, student / Advokat

Baron Bolten:

1996 Den 25. time Arthur Prince

Bellevue Teatret:

Betty Nansen Teatret:

1983 Lang dags rejse mod nat Edmund Tyrone
1992 Hamlet Horatio, Hamlets ven
1993 Øgledage

Det Danske Teater:

1981 Don Perlimplins kærlighed til Belisa
1982 Som man behager Silvius, ung hyrde
1985 Jean de France Jean de France
2003 Fra regnormenes liv H.C. Andersen
2005 Akvariefuglen Patient
2005 Fra regnormenes liv H.C. Andersen

Det Kongelige Teater:

1982 Som man behager Silvius, ung hyrde
1986 Fruer på viften Victor, piccolo
1986 Natten er dagens mor David
1987 An der schønen blauen Donau Erich
1987 Djævlerier
1988 Havets alfabet Louis
1988 Kameliadamen Grev Duftheim
1989 Broadway kalder Eugene Morris Gerome
1989 Esther Meyer, kontorist hos Benjamin
1989 Fædre og sønner Akadij Kirsanov
1990 Den stundesløse Oldfux
1995 Colombe Frisør
1995 De lystige koner fra Windsor Doktor Cascade, fransk læge
1995 Engle i Amerika Prior Walter
1996 Billimil Alf
1996 Den 25. time Arthur Prince
1996 Tjener for to herrer Truffaldino
1997 Don Ranudo Bonde
1997 På Herrens mark
1998 Der var engang Ceremonimester
1998 Nero Johny
1998 Uden hoved og hale
1999 Jeg er grim april
1999 Jeg er grim August
1999 Kærlighedens kværulanter Biron
2000 Ci-vi-li-sa-tion Cheferen
2000 Den vægelsindede Frands Sparenborg, Abelones bror
2001 Onkel Vanja Ilja Iljitj Telegin, fattig godsejer
2002 Farvel Thomas Thomas
2002 Onkel Vanja Ilja Iljitj Telegin, fattig godsejer
2003 Antigone Fortælleren
2003 Casanova Casanova
2003 Ivanhoe Fitzurse, prins Johns rådgiver
2005 Akvariefuglen Patient
2005 Fra regnormenes liv H.C. Andersen
2005 Thor Heimdal
2006 Fyrværkerimesterens datter Rambashi
2006 Kat på et varmt bliktag Gooper
2009 Insomnia
2009 Revy 09
2010 De tre musketerer
2010 Ulysses von Itachia
2011 Misantropen Basque
2018 Røde Orm Broder Wiilibald
2019 Amadeus Orsini-Rosenberg
2023 Amadeus Salieri

Dyrehavens Friluftsteater:

1998 Der var engang Ceremonimester
2003 Ivanhoe Fitzurse, prins Johns rådgiver
2005 Thor Heimdal
2018 Røde Orm Broder Wiilibald

Falkonerscenen:

1993 Hello Dolly Barnaby Tucker

Folketeatret:

1982 Eventyr på fodrejsen Ejbæk
1982 Nøddebo Præstegaard Frederik Kastrup
1982 Roserne bryder ud Leonce
1983 Den stundesløse Peder Erichsen, bogholder / Barber
1983 Orkidémordet Jan, Maries ven
1984 Nøddebo Præstegaard Nicolai Kastrup
1984 Tiggeroperaen Filch / Robin fra Backshot
1985 Ka' vi så få fred Politikeren m.m.
1986 Gysser i kisten Hal
2008 Boeing Boeing Robert
2014 Den stundesløse Vielgeschrei
2017 Den politiske kandestøber

Gladsaxe Teater:

1980 Vildanden

Glassalen:

2016 Tam Tam

Grønnegård Teatret:

2012 Tartuffe Orgon, velhavende borger

Gråbrødrescenen:

1988 Havets alfabet Louis
1988 Kameliadamen Grev Duftheim

Københavns Musical Teater A/S

1993 Hello Dolly Barnaby Tucker

Mogenstrup Kro

1985 Herluf vender tilbage
1987 Tillykke Herluf

Nykøbing F. Sommerteater:

2013 Nykøbing F. Revyen
2019 Nykøbing F. Revyen

Nørrebros Teater:

1991 Gøgereden Billy Bibbit
1993 Gøgereden Billy Bibbit

One and Only Musical Teater:

2016 Tam Tam

Rønne Theater

Skuespilhuset:

2008 Lidt sjov mens sneen smelter
2009 Så længe kronen holder
2012 Fanny og Alexander Oscar Ekdahl
2013 Fanny og Alexander Oscar Ekdahl
2014 Erasmus Montanus Jeronimus, Lisbeds far

Teltet på Dyrehavsbakken:

1992 Cirkusrevyen
2018 Cirkusrevyen
2019 En Fez i en hornlygte

Tivoli Friheden:

1980 Lagkagerevyen
2023 Aarhus Revyen

Turbinehallerne:

1996 Billimil Alf
1999 Kærlighedens kværulanter Biron
2000 Ci-vi-li-sa-tion Cheferen
2002 Farvel Thomas Thomas
2003 Casanova Casanova

Vendsyssel Teater:

2009 Souvenir

Aalborg Teater: