Terms & Conditions

We have Recently updated our Terms and Conditions. Please read and accept the terms and conditions in order to access the site

Current Version: 1

Privacy Policy

We have Recently updated our Privacy Policy. Please read and accept the Privacy Policy in order to access the site

Current Version: 1

Holger Gabrielsen

skuespiller og instruktør

Født 27. November 1896
Død 7. Maj 1955

Holger Bjerring Gabriel Gabrielsen blev uddannet på Det Kongelige Teaters Elevskole i 1916 og debuterede på teatret samme år. Han blev lærer ved elevskolen i 1927 og han opnåede at blive Studenternes æreskunstner i 1940. Han var i en årrække formand for skuespillerforeningen af 1879.


 

FILMROLLER:

1939 Genboerne Ahasverus

Novelle- og kortfilm

Filminstruktioner:

1947 Mani

TEATERROLLER:

Dagmarteatret:

Dansk Skolescene:

1932 Jeppe paa Bjerget Sekretær

Det Kongelige Teater:

1914 Hamlet  Skuespiller
1916 Den rige fugl  Kellner
1918 Julius Cæsar  Tømrer
1919 Aladdin eller den forunderlige lampe  Apoteker
1920 Gulddaasen  Lars, tjener
1921 Den kære familie  Grosserer Ludwig
1921 Det lykkelige skibbrud  Gottfred, tjener
1921 Henrik IV  Poins
1921 Jeppe paa Bjerget  Erik, lakaj
1922 Cosmus  Junker
1922 Den gerrige  Harpagon
1922 Det gamle hjem  Petermann
1923 Forældre  Amandus Meyer, bankassistent
1925 Samson og Dalila  Duckert, regissør
1926 En dag på Hirschholm Slot  Kong Chr. VII
1927 Genboerne  Regensianer
1928 Kærlighedens komedie  Styver, kopist
1929 Til Skjaldens ihukommelse  Rahbek, litterat
1929 Aargang  Erik Juhl, Ellens forlovede
1930 Den leende jomfru  Iversen, fhv. stud. Jur.
1930 Den stundesløse  Oldfux, aventurier
1930 Indenfor murene  Gamle Levin
1931 Cant  Hertugen af Northcumberland
1931 De store drenge  Hr. Pelissier
1931 Den nye barselstue  Jespersen, poet
1931 Een tjener og to herrer  Truffaldino
1931 Erasmus Montanus  Erasmus Montanus
1931 Faust  Heksen
1931 Gulddaasen  Æbeltoft, forvalter
1932 Den kære familie Claes, friherre von Lejonstam
1932 Eventyr paa fodrejsen  Skriverhans
1932 Fruentimmerskolen  Chrysalde, Arnolphes ven
1932 Jeppe paa Bjerget  Sekretær
1932 Julestuen  Skolemesteren
1933 Den gerrige  Harpagon
1933 Erasmus Montanus  Erasmus Montanus
1933 Helligtrekongersaften  Malvolio
1933 Henrik og Pernille  Henrik, Leanders tjener
1933 I rosenlænker  Knipschildt, dommer
1933 Kongeligt blod  Trap, kammerlakaj
1934 Der var engang  Kasper Røghat
1934 Det er aldrig nok  Aron Levy, juvelerer
1934 Du skønne ungdom  Nat Miller
1934 Helligtrekongersaften  Malvolio
1934 Indenfor murene  Gamle Levin
1935 Cirkus Juris  Dommer / Hr. Peter Bismer
1935 Den stundesløse  Oldfux, aventurier
1935 Der var engang  Kasper Røghat
1935 En sjæl efter døden  Sjælen
1935 Et vintereventyr  Autolycus
1935 Judas  Synagogeforstander
1935 Kærlighed uden strømper  von Ehrenpreis, skræddersvend
1936 Barselstuen  Troels, Corfitz' tjener
1936 De store drenge  Hr. Pelissier
1936 De store drenge  II Hr. Pelissier
1936 Der var engang  Kasper Røghat
1936 Én tjener og to herrer  Truffaldino
1936 Eva aftjener sin barnepligt  Evas Bedstefar / Maler
1936 Jomfruburet  Christian Tschøll, hofglassliber
1937 Aprilsnarrene  Dansemester
1937 De store drenge  Hr. Pelissier
1937 Det gamle spil om Enhver  Djævelen
1937 Erasmus Montanus  Erasmus Montanus
1937 Hamlet  Polonius
1937 Hvo som forarger  Jacob Goldstein, bankier
1937 Kardinalernes middag  Kardinal de Montmorency, franskmand
1938 Chas  Lusck, chefredaktør
1938 Der var engang  Kasper Røghat
1938 Diktatorinden  Ærkebiskop Trolle af Sverige
1938 En idealist  Zakarja, præst
1938 Jean de France  Pierre, Jeans tjener
1938 Julestuen  Skolemesteren
1938 Kardinalernes middag  Kardinal de Montmorency, franskmand
1939 Den indbildt syge  Argan, indbildt syg
1939 Der var engang  Kasper Røghat
1939 Derfor skilles vi  Baldvin, Thorlacius' søn
1939 Én tjener og to herrer  Truffaldino
1939 Genboerne  Ahasverus
1939 Gustav Vasa  Göran Persson, sekretær
1939 Jean de France  Pierre, Jeans tjener
1940 Aladdin  Soliman, sultan i Persien
1940 De store drenge Hr. Pelissier
1940 Du skønne ungdom  Nat Miller
1940 Egelykke  Lensgreve
1940 En sjæl efter døden  Sjælen
1940 En skærsommernatsdrøm  Rendegarn, væver
1940 Erasmus Montanus Erasmus Montanus
1940 Et drømmespil  Officer
1940 Jean de France  Pierre, Jeans tjener
1940 Julestuen  Skolemesteren
1941 Der var engang  Kasper Røghat
1941 Det er saa yndigt  Henry Gow
1941 Erasmus Montanus  Erasmus Montanus
1941 Julestuen  Skolemesteren
1941 Kardinalernes middag  Kardinal de Montmorency, franskmand
1941 Knock – eller medicinens triumf  Knock
1941 Komplekser  Aksel Proppe, cigarfabrikant
1941 Recensenten og dyret  Ledermann, skribent
1942 Den nye barselstue  Jespersen, poet
1942 Erasmus Montanus  Erasmus Montanus
1942 Henrik og Pernille  Henrik, Leanders tjener
1942 Kardinalernes middag  Kardinal de Montmorency, franskmand
1942 Kivfuglen  Bibliotekaren
1942 Kivfuglen  II Bibliotekaren
1942 Kærlighed uden strømper  Johan von Ehrenpreis, skræddersvend
1943 Den politiske kandestøber  Henrik, kandestøberdreng
1943 Det er saa yndigt  Henry Gow
1943 Erasmus Montanus  Erasmus Montanus
1943 Helligtrekongersaften  Malvolio, hushovmester
1943 Henrik og Pernille  Henrik, Leanders tjener
1943 Knock – eller medicinens triumf  Knock
1944 Den politiske kandestøber  Henrik, kandestøberdreng
1944 Det er saa yndigt  Henry Gow
1944 En fallit  Berendt, advokat
1944 Et spil om en vej som til himlen gaar  Vorherre
1945 Det er saa yndigt  Henry Gow
1945 Før Cannae  Fabius
1945 Knock – eller medicinens triumf  Knock
1946 Festforestilling til fordel for FN-hjælpen  Adolph, fuldmægtig
1946 Fluerne  Zeus
1946 Indenfor murene  Gamle Levin
1947 Kivfuglen  Bibliotekar
1948 Den stundesløse  Oldfux, aventurier
1948 Ejendommen Mtr. nr.  Østre Kvarter  Vicevært
1948 Indenfor murene  Gamle Levin
1948 Kærlighed uden strømper  Johan von Ehrenpreis, skræddersvend
1948 Recensenten og dyret  Ledermann, skribent
1949 Ardele eller Margueriten  Greven, generalens svoger
1949 Eventyr paa fodrejsen  Hans Mortensen
1950 Den gerrige  Harpagon
1950 Den stundesløse  Oldfux, aventurier
1950 Indenfor murene  Gamle Levin
1951 De store drenge  Hr. Pelissier
1951 Den gerrige  Harpagon
1951 En sjæl efter døden  Sjælen
1952 Bureauslaven  Schultze
1952 Den gerrige  Harpagon
1952 En sjæl efter døden  Sjælen
1953 De store drenge  Hr. Pelissier
1953 Jean de France  Jeronimus
1954 En sjæl efter døden  Sjælen
1954 Mascarade  Leonard
1954 Sanct Hansaften-spil  Manden
1955 Andersen eller Hans livs eventyr  Månen

Dyrehavens Friluftsteater:

1931 Der var engang Kasper Røghat
1941 Der var engang Kasper Røghat

Folketeatret:

1938 Han sidder ved smeltediglen Professor Mensch

Kronborg:

1916 Hamlet Osric / Rosenkrantz
1926 Trold kan tæmmes Tranio, Lucentios tjener

Odense Teater:

1943 Det er saa yndigt Henry Gow
1943 Dr. Knock Dr. Knock
1952 Du skønne ungdom Nat Miller, redaktør på Aftenposten

Teaterinstruktioner:

Dyrehavens Friluftsteater

Folketeatret: