Terms & Conditions

We have Recently updated our Terms and Conditions. Please read and accept the terms and conditions in order to access the site

Current Version: 1

Privacy Policy

We have Recently updated our Privacy Policy. Please read and accept the Privacy Policy in order to access the site

Current Version: 1

Palle Huld

skuespiller


Født 2. August 1912
Død 26. November 2010

Bror til Edith Huld

Far til Henrik Huld

FILMROLLER:

1933 Københavnere Student
1933 Saa til søs
1939 Elverhøj Henrik Rud, hofmand
1939 Skilsmissens børn Svend, student fra provinsen
1944 Det bødes der for Stefan Bertelsen
1944 Det store ansvar Sømand
1949 For frihed og ret Keplar
1954 Jan går til filmen Politikommisær Helmer
1955 Ild og jord Steen, fodermester
1956 Ung leg Vagthavende overbetjent
1960 Eventyrrejsen Rejsefører
1961 Cirkus Buster Hugo Molner, forretningsfører
1961 Mine tossede drenge Alman
1961 Poeten og Lillemor i forårshumør Rejsefører
1962 Der brænder en ild Dr. Henningsen
1962 Rikki og mændene Pedersen, Rikkis første kunde
1964 Kampen om Næsbygaard Læge
1964 Premiere i Helvede Skuespiller
1964 Selvmordskolen Faderen
1964 Tine Staub, baron
1967 Mig og min lillebror Direktør Holm
1967 Tre mand frem for en trold Andersen, journalist
1968 Det er så synd for farmand Prokurist
1968 Mig og min lillebror og storsmuglerne Direktør Holm
1968 Min søsters børn vælter byen H.C. Lumbye
1969 Midt i en jazztid Peters far
1972 Manden på Svanegården Chresten Jeppesen
1976 Olsenbanden ser rødt Direktør Hallandsen
1999 Manden som ikke ville dø Friborg

Animationer:

1979 Dumbo Fortæller

Novelle- og kortfilm:

1945 Og en lys og lykkelig fremtid  
1949 Berlingske Tidende  
1949 Thorkild Roose  

Teaterroller:

Bellahøj Friluftsteater:

1939 Helligtrekongersaften Sebastian

Danmarks Friluftsteater:

1945 Elverhøj Poul Flemming
1946 En skærsommernatsdrøm Lysander
1948 Champagnegaloppen Hans Werning, musiker
1949 Elverhøj Albert Ebbesen
1950 Røverne Prinsessens kammerherre

Dansk Skolescene:

1944 Henrik IV Hedspore

Det Kongelige Teater:

1932 Den hvide ring Kurer
1934 Brød Larionoff, assistent i Jernbaneledelsen
1935 Et vintereventyr Florizel
1937 Elverhøj Henrik Rud
1937 Hamlet Fortinbras
1937 Det gamle spil om Enhver Ung mand
1938 Aprilsnarrene Kældersvend
1938 Chas Fuul, skuespiller
1938 Den lille verden Martin, Hallmanns søn
1938 Der var engang Junker
1938 En skærsommernatsdrøm Lysander
1938 Det gamle spil om Enhver Ungersvend
1939 Anne Sophie Hedvig Politiassistent
1939 Helligtrekongersaften Sebastian
1939 Maria Stuart Mortimer
1940 Aladdin Saladin
1940 En skærsommernatsdrøm Lysander
1941 Don Ranudo de Colibrados Tolk
1941 Knock Jean
1941 Sommerferie i Hirschholm Ernst
1943 Baaden Per, fisker
1943 Helligtrekongersaften Sebastian, adelsmand
1944 Elverhøj Henrik Rud, hofmand
1944 Knock Jean
1944 Peer Gynt Fremmed passager
1945 Elverhøj Henrik Rud, hofmand
1945 Før Cannae Adjudant
1945 Knock Jean
1945 Niels Ebbesen Claus
1946 Cæsar og Cleopatra Bell Affris
1946 Eurydike Matthias, skuespiller
1946 St. Markus aften Corporale Tate
1947 Barselstuen Gotthard, cantor
1947 Cæsar og Cleopatra Bell Affris
1947 Tyveballet Finansmand
1948 Barselstuen Gotthard, cantor
1948 Othello Roderigo
1949 Ardéle eller Margueriten Villardieu, grevindens elsker
1949 Barselstuen Gotthard, cantor
1949 Biskop Jon Arason Gudmund, bonde
1949 Swedenhielms Pedersen, journalist
1950 Den gerrige Cleante
1950 En sælgers død Bernard
1951 Cocktailparty Alexander Maccolgie Gibbs
1951 Den gerrige Cleante
1951 Der var engang Prins af Danmark
1951 Richard III Buckingham
1951 Som man behager Oliver
1952 Colombe La Surette, sekretær
1952 Cæsar og Cleopatra Bel Affris
1952 Det lykkelige skibbrud Leander
1953 En måned på landet Ignati Ilitsch, læge
1953 Hamlet Laertes
1953 Mutter Courage og hendes børn Korporal
1954 Familiealbum Richard Featherways
1954 Jeppe på Bjerget Baronen
1954 Maria Stuart Grev Aubespine, fransk gesandt
1955 Jeppe på Bjerget (turne) Baronen
1955 Maria Stuart Grev Aubespine, fransk gesandt
1956 Cyrano de Bergerac Le Bret, Cyranos ven
1956 Eventyr paa fodrejsen Forstkandidat Vermund
1956 Marguerite Ung provinslæge
1957 De unges forbund Erik, Bratbergs søn
1957 En skærsommernatsdrøm Oberon
1957 Genboerne Søren Torp
1957 Luthens sang Teaterdirektør
1957 Petersen i dødsriget Assistent
1958 Den døde dronning Egas Coelho, førsteminister
1958 Elverhøj Poul Flemming
1958 Juno og påfuglen Charlie Bentham, skolelærer
1958 Som man behager Jaques
1958 Stævnemødet i Senlis Robert
1958 Thermopylæ Henry
1959 Aladdin Noureddin, troldmand
1959 Amfitryon 38 Sosias
1959 Den gamle dame besøger byen Claires ægtemand
1960 Af Guds nåde Robespierre
1960 Der var engang Prins af Danmark
1960 En sjæl efter døden Digteren
1960 Tolv vrede mænd Nævning
1961 Hagbarth og Signe Hagbarths staldbroder
1961 J.B. Altmuligmand
1961 Macbeth Ross
1961 Tre søstre Soljonyl Vasilij Vasiljevit
1962 Becket eller Guds ære Baron
1962 Fysikerne Richard Voss
1962 Generalen Custozza, kaptajn
1963 Gustav III De Geer
1963 Helligtrekongersaften Antonio, Sebastians ven
1963 Misantropen Oronte
1963 Sigfried General von Waldorf
1964 Erasmus Montanus Løjtnant
1964 Helligtrekongersaften Antonio, Sebastians ven
1964 Julius Cæsar Lucilius
1964 Sparekassen Adolph, fuldmægtig
1964 Stor staahej for ingenting Borachio
1965 Blomsterduft David
1965 Episode i Vichy Marchand
1966 Elverhøj Erik Walkendorff
1966 Hvad en mand har brug for Richard
1966 Meteor Friedrich Georgen, kritiker
1967 Den stundesløse Leonard, Vielgescreys bror
1967 Et drømmespil Den blinde
1967 Hamlet Polonius
1967 Komedie i mørke Oberst Melkett
1968 Troilus og Cressida Aeneas
1970 Svejk i anden verdenskrig Brettschneider, gestapoagent
1971 Den herskende klasse Den 13. Jarl af Gurney
1971 Ægteskab
1972 Den politiske kandestøber Sanderus
1973 Den stundesløse Leonard, Vielgescreys bror
1975 Figaros bryllup Bartholo
1976 Den poetiske raptus Montaigu
1977 Chez Nous Producent
1977 Fruen fra havet Ballested
1977 Toreadorvalsen Præst
1978 Landliggerliv Bernardino, Leonardos onkel
1978 Elverhøj Erik Walkendorf
1979 Begyndelsen Herremand
1979 Det er vel mit liv Doktor Paul Travers
1979 Den gale fra Chaillot Lægen fra Saint Jardin
1979 Elverhøj Erik Walkendorf
1980 Candida Mr. Burgess
1980 Elverhøj Erik Walkendorff
1984 Guys and Dolls Arvide Abernathy
1986 Fruer på viften Gérôme, tjener

Det Kongelige Teaters Friluftsturne:

1953 Helligtrekongersaften Antonio, Sebastians ven
1962 En søndag på Amager Københavner

Dyrehavens Friluftsteater:

1943 En skærsommernatsdrøm Demetrius
1944 En skærsommernatsdrøm Demetrius

Jørgen Blaksted Turneen:

1983 Komedie i grænselandet Holger Drachmann

Nørrebros Teater:

1983 Othello Brabantio, Desdemonas far

Odense Teater:

1969 Aladdin Nouredin

Scala:

1974 Tre som elsker hinanden Ernest Friedmann

Teaterinstruktioner:

Danmarks Friluftsteater:

1949 Elverhøj  

Herman Gellins Teaterselskab:

1957 Buketten - Døden - Rødt i gråt
1958 Peter den Store
1962 Jeppe på Bjerget
19?? Ordet

Kay Abrahamsen Tourneen:

Nørrebros Teater:

1932 Pebernødder