Terms & Conditions

We have Recently updated our Terms and Conditions. Please read and accept the terms and conditions in order to access the site

Current Version: 1

Privacy Policy

We have Recently updated our Privacy Policy. Please read and accept the Privacy Policy in order to access the site

Current Version: 1

Rasmus Christiansen

skuespiller og instruktør


Født 23. Maj 1885
Død 25. September 1964


 

FILMROLLER:

1914Endelig alene
1914MillionærdrengenHr. Snollert, afdelingschef
1914Ægteskab og pigesjovMr. King, modehandler
1915Den ædle skrædder
1915En opstandelseLeopold Schenk, spillelærer
1915En søvnig brudgomTage West, Ottos ven
1915Hans kusineSigurd, Bergs søn
1915Hovmod staar for faldOtto Prunch, Peters bror
1915Lykkeligt indbrudDick, indbrudstyv
1915Mandelist er vel behænde
1915Millionæren i røverhænderPierpont Pickles, millionær
1916Danserindens kærlighedsdrømCannis, Williams' sekretær
1916Den flyvende kuffert
1916Det Bertillonske systemBilly Bruun, journalist
1916Det firbenede plejebarn
1916Don Juans overmandPeter Pille
1916En munter klinik
1916En nydelig onkel
1916Katastrofen i Kattegat
1916RovedderkoppenDetektivens hjælper
1916Syndig kærlighedBaron von Cherkow
1917Amors hjælpetropperBaron Preben Sølverskjold
1917De tossede kvindfolkHans Storch
1917Den forfulgte brudgomMax Williams
1917Den megen kærlighed
1917Diskenspringeren
1917En uheldig debut
1917Et livligt pensionatSøren Frisk, student
1917Hendes moders løfte
1917Jeg sku' tale me' Jør'nsenNokke, skinnesliber
1917Professorens dyrebare krukkePoul Winge, Potmanns elev
1918Da tøffelhelten generalstrejkede
1918Den firbenede Sherlock HolmesPrivatdetektiv
1918DydsdragonenKlin
1918En uheldig tyveknægt
1918For sit lands ære
1918Hatten med skatten
1918KrondiamantenPrivatdetektiv
1918Manden med arretJack, Jacobs søn
1918Mekanikpigen
1918Når ungdommen raserPeter, Trampes nevø¸
1919De er splittergale
1919Han skal duellereProfessor Tycko Gummesen
1919KlavervirtuosenFabrikant Burkes
1919Kærlighedsdigteren
1919Livets omskiftelserJim Parsson
1919LivsforsikringsagentenGrosserer Pip
1919Lotterisedlen
1919MesterdetektiverneNokke, privatdetektiv
1919SkandalemagerenDouglas Morland
1919Skørtejægeren
1919Studentmagersvenden
1920Den forvandlede Don JuanGaribaldi
1920En fiaskoForgældet frier
1920Frøken Larsens karriere
1920Jeg elsker Dem TusneldaNokke
1920Kærlighed og overtro
1921Hans ungdomsbrud
1921Kæledæggen
1921Kærlighed og fuglekvidder
1921Metode i galskaben
1921Vor fælles ven
1922David CopperfieldUriah Heep
1922Han er mormon
1922Jafet, der søger sig en faderTim, Jafets ven
1923Byens Don Juan
1923Vore venners vinterHr. Ludvigsen
1925Hendes naade Dragonen
1925StamherrenKaptajn Rust
1927DydsdragonenJonas Lenner, forfatter
1933KobberbryllupKresten Thorsen
1933Nyhavn 17Kopernikus, tjener
1934Flugten fra millionerneOnkel
1934Nøddebo PræstegaardLars, kusk
1935Fange nr. 1Politiinspektør Petræus
1935Min kone er husarRitmester Brummer
1937Den kloge mandNiels, karl hos Haller
1937Plat eller krone"Knast", berider
1938Kongen bødChristoffer, fæstebonde
1939Den gamle præstSognefoged Andersen
1939ElverhøjOlufsson, hushovmester
1940SommerglæderBrasen, krovært
1941Niels Pind og hans drengMikkelsen, købmand
1942Alle mand på dækRasmussen, matros
1942Søren SøndervoldLundstrup, købmand
1942Tordenskjold går i landThøgersen, parykmager
1943En pige uden ligeNikolaj Østermann
1943Moster fra MolsFabrikant
1944BesættelseRøgter
1944Lev livet letDirektør Nielsen
1944Spurve under tagetBlomsterhandler
1947Når katten er udeRasmussen, revisor
1947Røverne fra RoldKlavs Hvass
1948I de lyse nætterDirektør Strang
1949For frihed og retKammertjener
1950SusanneBagermester Drewes
1951Fra den gamle købmandsgaardMads. karl
1952Rekrut 67 PetersenVicevært
1953Den gamle mølle på MolsLandbetjent Madsen
1954Karen, Maren og MetteMikkel Stjert
1955Bruden fra DragstrupGartner

Udenlandske Film:

1929Laila 

TEATERROLLER:

Alexandra Teatret:

1915EventyretValentin de Barroyer
1915Lyset skinner i mørketBonde / Jacob Nicanorovitsch
1915Lægen paa skillevejenDr. Leo Schutzmacher
1916Forretning er forretningGruggh, ingeniør
1917HundjævlenManden

Dagmarteatret:

1911Den indbildt sygeThomas, Angeliques tilbeder
1913Henrik IVBardolph
1913Som man behagerSylvius
1913ZazaAdolphe Cascart
1914AmbrosiusJørgen, kammertjener
1923Cesar Girodots TestamenteIsidore
1924KobberbryllupKresten Thorsen

Dansk Skolescene:

1932Jeppe paa BjergetRidefoged

Det Kongelige Teater:

1926En skærsommernatsdrømFløjte
1926StormenBådsmand
1926KongsemnerneBård Bratte
1927GenboerneMadsen, svend
1928Som man behagerCorin, hyrde
1929Til skjaldens ihukommelseKnub, bødkermester
1930FlagermusenFrosch, fængselsbetjent
1930HelligtrekongersaftenAndreas Blegnæb
1930Som man behagerCorin, hyrde
1930Trold kan tæmmesChristopher Snu
1930Aargang 1929Theodor Juhl
1931Den gamle præstAndersen, sognefoged
1931Een tjener og to herrerBrighella, gæstgiver
1931Erasmus MontanusJeppe Berg
1931FaustBrander
1931FlagermusenFrosch, fængselsbetjent
1932En skærsommernatsdrømFløjte
1932Flagermusen Frosch, fængselsbetjent
1932Jeppe paa BjergetRidefoged
1933En, to, tre !Direktør Felix
1933Erasmus MontanusJeppe Berg
1933FannyPanisse, sejlfabrikant
1933HelligtrekongersaftenAndreas Blegnæb
1934BrødGrunjkin, fattig mand
1934Du skønne ungdom
1935Cirkus JurisOrkestermanden
1935Et vintereventyrGammel hyrde
1936BarselstuenJens Olsen
1936Det er da morsomt at leveKolbein Halsetmoen, Thuris' søn
1936Eva aftjener sin barnepligtOpsynsmand
1937Det gamle spil om EnhverMager fætter
1937ElverhøjBjørn Olufsen
1937Erasmus MontanusJeppe Berg
1938ChasÆrling, reklamechef
1938Det gamle spil om EnhverEnhvers magre fætter
1938ElverhøjBjørn Olufsen
1938En skærsommernatsdrømFløjte
1939Anna Sophie HedvigRasmussen, skolebetjent
1939Der var engangKonge
1939Erasmus MontanusJeppe Bjerg
1939FlagermusenFrosch, fængselsbetjent
1939HelligtrekongersaftenAndreas Blegnæb
1940AladdinMustapha, skrædder
1940Du skønne ungdomSid Davis, Essies bror
1940ElverhøjBjørn Olufsen, hushovmester
1940En skærsommernatsdrømFløjte
1940SparekassenJacob Baadsmand
1941Der var engangKonge
1941Det er da morsomt at leveKolbein Halsetmoen
1941Don Ranudo de ColibradosGusmann, page
1941Erasmus MontanusJeppe Berg
1941KnockTrommeslager
1942Den nye barselstueRebslager
1942Erasmus MontanusJeppe Berg
1943BaadenOrdsprogs-Bjarni paa Stove
1943Den politiske kandestøberSivert Posekiger
1943Dronning gaar igenSøndergaard, vært i Sandskov Kro
1943Erasmus MontanusJeppe Berg
1944ElverhøjBjørn Olufson, hushovmester
1944En fallitPram, overtoldbetjent
1944Et spil om en vej .....Jonas
1944FiskerneClaus, bonde
1944KnockTrommeslager
1944MacbethPortner
1944Peer GyntTrumpeterstraale
1945ElverhøjBjørn Olufson, hushovmester
1945Henrik og PernilleArv, gaardskarl
1945KnockTrommeslager
1946Midsommerdrøm i FattighusetEnok
1947BarselstuenJens Olsen
1947De smaa ræveCal
1947GenboerneMadsen, svend
1948Apollon fra BellacDørvogter
1948BarselstuenJens Olsen
1948Den stundesløseVielgeschrey, den stundesløse
1948FiskerneClaus, bonde
1949BarselstuenJens Olsen
1949Eventyr paa fodrejsenKammerraad Krans
1949SelskabsrejsenPortneren
1949Trold kan tæmmesGrumio, Petruchios tjener
1950Det lykkelige skibbrudNiels Vognmand
1951Den gale fra ChaillotKloakarbejderen
1951Der var engangKongen
1951Som man behagerCorin
1952Det lykkelige skibbrudNiels Vognmand
1952ElverhøjBjørn Olufsen, hushovmester
1953HamletGraver
1954Sanct Hansaften-spilFuld mand
1956Eventyr paa fodrejsenBirkedommer Krans
1957Anne Sofie HedvigRasmussen, skolebetjent
1957Eventyr paa fodrejsenBirkedommer Krans
1957GenboerneSmidt, kobbersmed
1957JulestuenJeronimus
1957Petersen i dødsrigetPortner
1958ElverhøjBjørn Olufsen, hushovmester
1958Eventyr paa fodrejsenBirkedommer Krans
1958Som man behagerCorin, hyrde
1959AladdinMustapha, skrædder
1959Som man behagerCorin, hyrde
1959BarselstuenJens Olsen
1960BarselstuenJens Olsen
1960Der var engangKonge
1960ElverhøjBjørn Olufsen, hushovmester
1960Eventyr paa fodrejsenBirkedommer Krans
1961ElverhøjBjørn Olufsen, hushovmester
1961MacbethPortner
1962ElverhøjBjørn Olufsen, hushovmester

Det Kongelige Teaters Friluftsturne:

1953HelligtrekongersaftenAndreas Blegnæb

Det Ny Teater:

1908Den dummesteKjær, fuldmægtig
1908Den skønne MarseillianerindeLeonidas, opvarter
1908Inez fra CoibraJosé Borges, skomager
1909DollarprinsessenDick, Couders nevø
1909TordenvejrAnders Fesser
1917Det sorte faarRobert Green
1918BartonmysterietBeverley
1922Den stundesløseVielgeschrey, den stundesløse

Dyrehavens Friluftsteater:

1910En skærsommernatsdrømFløjte
1923HelligtrekongersaftenAndreas Blegnæb
1926En skærsommernatsdrømFløjte
1942ElverhøjBjørn Olufsen, hushovmester
1943En skærsommernatsdrømFløjte
1944En skærsommernatsdrømFløjte
1946Et folkeeventyrViderik
1947Som man behagerCorin

Frederiksberg Teater:

1907Baskervilles hundBench, godsejer
1907Cirkusduft
1908NitoucheKorporal Lorriot
1907Dr. Gourdrons systemRobert

Kronborg:

1926Trold kan tæmmesChristopher Snu, kedelflikker

Odense Teater:

1906Den uartige dreng 

Scala teater:

1914BobbyLavendelgøg, generaldirektør

Tivolis Teatersal:

1907Sommerrejsen 

Teaterinstruktioner:

Arne Weel Tourneen:

Nygade teatret:

Rialto Teatret: