Terms & Conditions

We have Recently updated our Terms and Conditions. Please read and accept the terms and conditions in order to access the site

Current Version: 1

Privacy Policy

We have Recently updated our Privacy Policy. Please read and accept the Privacy Policy in order to access the site

Current Version: 1

Rasmus Christiansen

skuespiller og instruktør


Født 23. Maj 1885
Død 25. September 1964

FILMROLLER:

1914 Endelig alene
1914 Millionærdrengen Hr. Snollert, afdelingschef
1914 Ægteskab og pigesjov Mr. King, modehandler
1915 Den ædle skrædder
1915 En opstandelse Leopold Schenk, spillelærer
1915 En søvnig brudgom Tage West, Ottos ven
1915 Hans kusine Sigurd, Bergs søn
1915 Hovmod staar for fald Otto Prunch, Peters bror
1915 Lykkeligt indbrud Dick, indbrudstyv
1915 Mandelist er vel behænde
1915 Millionæren i røverhænder Pierpont Pickles, millionær
1916 Danserindens kærlighedsdrøm Cannis, Williams' sekretær
1916 Den flyvende kuffert
1916 Det Bertillonske system Billy Bruun, journalist
1916 Det firbenede plejebarn
1916 Don Juans overmand Peter Pille
1916 En munter klinik
1916 En nydelig onkel
1916 Katastrofen i Kattegat
1916 Rovedderkoppen Detektivens hjælper
1916 Syndig kærlighed Baron von Cherkow
1917 Amors hjælpetropper Baron Preben Sølverskjold
1917 De tossede kvindfolk Hans Storch
1917 Den forfulgte brudgom Max Williams
1917 Den megen kærlighed
1917 Diskenspringeren
1917 En uheldig debut
1917 Et livligt pensionat Søren Frisk, student
1917 Hendes moders løfte
1917 Jeg sku' tale me' Jør'nsen Nokke, skinnesliber
1917 Professorens dyrebare krukke Poul Winge, Potmanns elev
1918 Da tøffelhelten generalstrejkede
1918 Den firbenede Sherlock Holmes Privatdetektiv
1918 Dydsdragonen Klin
1918 En uheldig tyveknægt
1918 For sit lands ære
1918 Hatten med skatten
1918 Krondiamanten Privatdetektiv
1918 Manden med arret Jack, Jacobs søn
1918 Mekanikpigen
1918 Når ungdommen raser Peter, Trampes nevø¸
1919 De er splittergale
1919 Han skal duellere Professor Tycko Gummesen
1919 Klavervirtuosen Fabrikant Burkes
1919 Kærlighedsdigteren
1919 Livets omskiftelser Jim Parsson
1919 Livsforsikringsagenten Grosserer Pip
1919 Lotterisedlen
1919 Mesterdetektiverne Nokke, privatdetektiv
1919 Skandalemageren Douglas Morland
1919 Skørtejægeren
1919 Studentmagersvenden
1920 Den forvandlede Don Juan Garibaldi
1920 En fiasko Forgældet frier
1920 Frøken Larsens karriere
1920 Jeg elsker Dem Tusnelda Nokke
1920 Kærlighed og overtro
1921 Hans ungdomsbrud
1921 Kæledæggen
1921 Kærlighed og fuglekvidder
1921 Metode i galskaben
1921 Vor fælles ven
1922 David Copperfield Uriah Heep
1922 Han er mormon
1922 Jafet, der søger sig en fader Tim, Jafets ven
1923 Byens Don Juan
1923 Vore venners vinter Hr. Ludvigsen
1925 Hendes naade Dragonen
1925 Stamherren Kaptajn Rust
1927 Dydsdragonen Jonas Lenner, forfatter
1933 Kobberbryllup Kresten Thorsen
1933 Nyhavn 17 Kopernikus, tjener
1934 Flugten fra millionerne Onkel
1934 Nøddebo Præstegaard Lars, kusk
1935 Fange nr. 1 Politiinspektør Petræus
1935 Min kone er husar Ritmester Brummer
1937 Den kloge mand Niels, karl hos Haller
1937 Plat eller krone "Knast", berider
1938 Kongen bød Christoffer, fæstebonde
1939 Den gamle præst Sognefoged Andersen
1939 Elverhøj Olufsson, hushovmester
1940 Sommerglæder Brasen, krovært
1941 Niels Pind og hans dreng Mikkelsen, købmand
1942 Alle mand på dæk Rasmussen, matros
1942 Søren Søndervold Lundstrup, købmand
1942 Tordenskjold går i land Thøgersen, parykmager
1943 En pige uden lige Nikolaj Østermann
1943 Moster fra Mols Fabrikant
1944 Besættelse Røgter
1944 Lev livet let Direktør Nielsen
1944 Spurve under taget Blomsterhandler
1947 Når katten er ude Rasmussen, revisor
1947 Røverne fra Rold Klavs Hvass
1948 I de lyse nætter Direktør Strang
1949 For frihed og ret Kammertjener
1950 Susanne Bagermester Drewes
1951 Fra den gamle købmandsgaard Mads. karl
1952 Rekrut 67 Petersen Vicevært
1953 Den gamle mølle på Mols Landbetjent Madsen
1954 Karen, Maren og Mette Mikkel Stjert
1955 Bruden fra Dragstrup Gartner

Udenlandske Film:

1929 Laila  

TEATERROLLER:

Alexandra Teatret:

1915 Eventyret Valentin de Barroyer
1915 Lyset skinner i mørket Bonde / Jacob Nicanorovitsch
1915 Lægen paa skillevejen Dr. Leo Schutzmacher
1916 Forretning er forretning Gruggh, ingeniør
1917 Hundjævlen Manden

Dagmarteatret:

1911 Den indbildt syge Thomas, Angeliques tilbeder
1913 Henrik IV Bardolph
1913 Som man behager Sylvius
1913 Zaza Adolphe Cascart
1914 Ambrosius Jørgen, kammertjener
1923 Cesar Girodots Testamente Isidore
1924 Kobberbryllup Kresten Thorsen

Dansk Skolescene:

1932 Jeppe paa Bjerget Ridefoged

Det Kongelige TEater:

1926 En skærsommernatsdrøm Fløjte
1926 Stormen Bådsmand
1926 Kongsemnerne Bård Bratte
1927 Genboerne Madsen, svend
1928 Som man behager Corin, hyrde
1929 Til skjaldens ihukommelse Knub, bødkermester
1930 Flagermusen Frosch, fængselsbetjent
1930 Helligtrekongersaften Andreas Blegnæb
1930 Som man behager Corin, hyrde
1930 Trold kan tæmmes Christopher Snu
1930 Aargang 1929 Theodor Juhl
1932 En skærsommernatsdrøm Fløjte
1932 Jeppe paa Bjerget Ridefoged
1933 Helligtrekongersaften Andreas Blegnæb
1934 Brød Grunjkin, fattig mand
1934 Du skønne ungdom
1935 Cirkus Juris Orkestermanden
1935 Et vintereventyr Gammel hyrde
1936 Barselstuen Jens Olsen
1937 Det gamle spil om Enhver Mager fætter
1937 Elverhøj Bjørn Olufsen
1937 Erasmus Montanus Jeppe Berg
1938 Chas Ærling, reklamechef
1938 Det gamle spil om Enhver Enhvers magre fætter
1938 Elverhøj Bjørn Olufsen
1938 En skærsommernatsdrøm Fløjte
1939 Anna Sophie Hedvig Rasmussen, skolebetjent
1939 Helligtrekongersaften Andreas Blegnæb
1940 Aladdin Mustapha, skrædder
1940 En skærsommernatsdrøm Fløjte
1940 Sparekassen Jacob Baadsmand
1941 Don Ranudo de Colibrados Gusmann, page
1941 Knock Trommeslager
1943 Baaden Ordsprogs-Bjarni paa Stove
1943 Den politiske kandestøber Sivert Posekiger
1943 Erasmus Montanus Jeppe Berg
1944 Elverhøj Bjørn Olufson, hushovmester
1944 Knock Trommeslager
1944 Macbeth Portner
1944 Peer Gynt Trumpeterstraale
1945 Elverhøj Bjørn Olufson, hushovmester
1945 Henrik og Pernille Arv, gaardskarl
1945 Knock Trommeslager
1946 Midsommerdrøm i Fattighuset Enok
1947 Barselstuen Jens Olsen
1947 Genboerne Madsen, svend
1948 Apollon fra Bellac Dørvogter
1948 Barselstuen Jens Olsen
1948 Den stundesløse Vielgeschrey, den stundesløse
1949 Barselstuen Jens Olsen
1949 Eventyr paa fodrejsen Kammerraad Krans
1949 Trold kan tæmmes Grumio, Petruchios tjener
1951 Der var engang Kongen
1951 Som man behager Corin
1952 Det lykkelige skibbrud Niels Vognmand
1952 Elverhøj Bjørn Olufsen, hushovmester
1953 Hamlet Graver
1956 Eventyr paa fodrejsen Birkedommer Krans
1957 Anne Sofie Hedvig Rasmussen, skolebetjent
1957 Genboerne Smidt, kobbersmed
1957 Julestuen Jeronimus
1957 Petersen i dødsriget Portner
1958 Elverhøj Bjørn Olufsen, hushovmester
1958 Som man behager Corin, hyrde
1959 Aladdin Mustapha, skrædder
1959 Som man behager Corin, hyrde
1959 Barselstuen Jens Olsen
1960 Barselstuen Jens Olsen
1960 Der var engang Konge
1961 Macbeth Portner
1962 Elverhøj Bjørn Olufsen, hushovmester

Det Kongelige Teaters Friluftsturne:

1953 Helligtrekongersaften Andreas Blegnæb

Det Ny Teater:

1908 Den dummeste Kjær, fuldmægtig
1908 Den skønne Marseillianerinde Leonidas, opvarter
1908 Inez fra Coibra José Borges, skomager
1909 Dollarprinsessen Dick, Couders nevø
1909 Tordenvejr Anders Fesser
1918 Bartonmysteriet Beverley

Dyrehavens Friluftsteater:

1910 En skærsommernatsdrøm Fløjte
1923 Helligtrekongersaften Andreas Blegnæb
1926 En skærsommernatsdrøm Fløjte
1943 En skærsommernatsdrøm Fløjte
1944 En skærsommernatsdrøm Fløjte
1946 Et folkeeventyr Viderik
1947 Som man behager Corin

Frederiksberg Teater:

1907 Baskervilles hund Bench, godsejer
1907 Cirkusduft
1907 Nitouche Korporal Lorriot
1907 Dr. Gourdrons system Robert

Kronborg:

1926 Trold kan tæmmes Christopher Snu, kedelflikker

Odense Teater:

1906 Den uartige dreng  

Scala teater:

1914 Bobby Lavendelgøg, generaldirektør

Tivolis Teatersal:

1907 Sommerrejsen  

Teaterinstruktioner:

Arne Weel Tourneen:

1945 Den grønne elevator  

Nygade teatret:

1945 Den grønne elevator