Terms & Conditions

We have Recently updated our Terms and Conditions. Please read and accept the terms and conditions in order to access the site

Current Version: 1

Privacy Policy

We have Recently updated our Privacy Policy. Please read and accept the Privacy Policy in order to access the site

Current Version: 1

Peter Ludvig Nicolaj Schram

skuespiller

Født 5. September 1819
Død 1. Juli 1895


 

Teaterroller:

Det Kongelige Teater

1836 Den yngre søster Adolph de Villiers / Laguerite, korporal
1837 De fire formyndere John, Prims dreng
1837 Emigrantens rejsevogn Skildvagt
1837 Fejltagelserne Tjener
1837 Suflørens benefice Kontrollør
1838 Hekseri Skriveren
1838 Henrik den fjerdes huslige liv Skildvagt
1838 Vejen til ødelæggelse Markør
1839 Aladdin En karl
1839 Bæbu Tynebut
1839 Den skinsyge kone Sahlgren, tjener
1839 Den stumme i Ingouville Martin, fæstebonde
1839 Deodata Vagt
1839 En forseglingsforretning Kusk
1839 Farinelli En Alguazil
1839 Fra Diavolo Beppo, staldbroder
1839 Instrumentmageren i Wien Hr. von Bilderbrockhausen
1840 Aladdin En karl
1840 Anno: Et tusinde Eloi, livegen
1840 Badet i Dieppe Belleau, opvarter ved badet
1840 Den politiske kandestøber Richard Børstenbinder
1840 Fiskeren og hans børn Frankes sekretær
1840 Godset Sternberg Kilian, skriver
1840 Hofnarren imod sin vilje Diavolini, hofnar
1840 Kilderejsen Arv
1840 Mauerpigen Aurelio
1840 Sheriffen Trim, værtshusholder
1841 Barselstuen Christopher, tjener
1841 Dronning for en dag Sherif
1841 Et ubekendt mesterstykke Opraaber
1841 Farinelli En Alguazil
1841 Ingolf og Valgerd En svend
1841 Interims-politikommisæren Baudruche
1841 Jægerbruden Kilian, ung bonde
1841 Svanehammen Drabant
1842 Aladdin En karl
1842 Badet i Dieppe Belleau, opvarter ved badet
1842 Den usynlige paa Sprogø En herre
1842 Figaros giftermaal Bartholo, doktor fra Sevilla
1842 Preciosa Fabio, vært
1843 Den stundesløse Lars Dintfas, skriver
1843 Den usynlige paa Sprogø En herre
1843 Erik og Abel En blind
1843 Macbeth Borgvægter / Olding
1843 Ørkenens søn Ambivar
1844 Badet i Dieppe Belleau, opvarter ved badet
1844 Kalifen af Bagdad Dommer
1844 Tordenskjold i Dynekilen Løjtnant Lagerhjelm
1845 Den hvide dame Marley, forvalter
1845 Den nye barselstue Sørensen, komponist
1845 Josef og hans brødre i Ægypten Jakob
1845 Røverborgen Camillo, røver
1845 Tordenskjold i Dynekilen Løjtnant Lagerhjelm
1845 Ulla skal paa bal Krovært
1845 Ungdom og galskab Grøndal, gammel maler
1845 Aagerkarl og  sanger Pierrot
1846 Barberen i Sevilla Don Bartholo
1846 Den nye barselstue Sørensen, komponist
1846 Konning Volmer og havfruen Ridder Strange
1847 Badet i Dieppe Belleau, opvarter ved badet
1847 Den nye barselstue Sørensen, komponist
1847 Josef og hans brødre i Ægypten Jakob
1847 Kean En gæst
1847 Murmesteren Baptiste, kleinsmed
1848 Badet i Dieppe Belleau, opvarter ved badet
1848 Czaren og tømmermanden Lord Syndham, gesandt
1848 Den nye barselstue Sørensen, komponist
1848 Dronningens livgarde Kaptajn Roland, gammel kriger
1848 En spurv i tranedans Søren Torp, student
1848 Federico Fra Eusebio, hellig eremit
1848 Genboerne Lars
1848 Josef og hans brødre i Ægypten Jakob
1849 Badet i Dieppe Belleau, opvarter ved badet
1849 Christian IV's dom Jonas, kurvemager
1849 Den nye barselstue Sørensen, komponist
1849 En søndag paa Amager Mikkelsen, lods
1849 Fruentimmerhaderen Marcel, gartner
1849 Genboerne Regensianer
1849 Jægerbruden Kasper, jæger
1849 Knud Svendsøn Bondeanfører
1849 Sovedrikken Hans, Brauses gaardskarl
1849 Stegekælderen Giovanni, korist
1849 Vennernes fest Winther, rig urtekræmmer
1850 Doktoren imod sin vilje Perrin, bondesøn
1850 En søndag paa Amager Mikkelsen, lods
1850 Mariotta Giobbino, dørvogter
1850 Svend Dyhrings hus Ivar
1851 En fødselsdag i Slutteriet Glimmer, kapitalist
1851 Hamlet Præst
1851 Jeppe paa Bjerget Magnus
1851 Kong Lear Tjener
1851 Lodsen Sergent Triller
1851 Mester Gert Westphaler Tobias, prokurator
1851 Nej Justitsraad Gamstrup
1851 Preciosa Ambrosio, gammel bonde
1851 Slottet Montenero Ferrant, kastellan på slottet
1852 Flugt og fare Aage, borgfoged
1852 Jeppe paa Bjerget Magnus
1852 Kong Lear Høvding i hertugens tjeneste
1852 Ludlams hule Peter Robin, landmand
1852 Martha Plumkett, rig forpagter
1853 Jeppe paa Bjerget Magnus
1854 Den forgyldte svane Roland, husejer
1854 Den yngste Cola, gaardskarl
1854 Det hemmelige ægteskab Hieronymus
1854 Gengældelsen Hartwig, krigshøvding
1854 Jeppe paa Bjerget Magnus
1854 Nej Justitsraad Gamstrup
1854 Recensenten og dyret Klatterup
1854 Skatten Geronte, gammel mand
1854 Studenterne fra Salamanca Don Diego, student
1854 Turandot Altoum, kejser i Kina
1855 Den nye barselstue Sørensen, komponist
1855 Landsbysangerinderne Busefalo, kapelmester
1855 Sovedrikken Brause, kirurg
1856 Annunciatas fest Timberio
1856 Apotekeren og doktoren Stødvel, apoteker
1856 Capriciosa Kaninstok
1856 Kean John Cooks, bokser
1856 Recensenten og dyret Klatterup
1856 Stella Filippo, møller
1857 Badet i Dieppe Belleau, opvarter ved badet
1857 Fra Diavolo Beppo, staldbroder
1857 Kongen af Fuurland Aage, sanger
1858 Badet i Dieppe Belleau, opvarter ved badet
1858 Barberen i Sevilla Don Bartholo
1858 Capriciosa Kaninstok
1858 Fidelio Rokko, fangefoged
1858 Murmesteren Baptiste, kleinsmed
1859 Bortførelsen fra Seraillet Osmin, opsynsmand
1859 Den yngste Cola, gaardskarl
1860 Cyprianus Mikkel Sørensen, møller
1860 De to dage Daniel
1860 Den stundesløse Barber
1860 Genboerne Borger
1860 Hjærtet paa prøve Benetto, gæstgiver
1860 Martha Plumkett, rig forpagter
1861 Barselstuen Officer
1861 Hagbarth og Signe Halloge, skjald
1862 Den nye barselstue Sørensen, komponist
1862 Elverhøj Bjørn Olufsen, hushovmester
1862 Genboerne Borger
1863 Den politiske kandestøber Gert Bundtmager
1863 En nat mellem fjældene Gudbrand, bonde
1864 Den politiske kandestøber Richard Børstenbinder
1864 Elverhøj Bjørn Olufsen, hushovmester
1865 Den lille hyrdedreng Augustin, præst
1865 Elverhøj Bjørn Olufsen, hushovmester
1865 Genboerne Borger
1865 Jeppe paa Bjerget Jacob Skomager
1865 Væringerne i Miklagaard Tiodolf, væring
1866 En nat mellem fjældene Gudbrand, bonde
1866 Jeppe paa Bjerget Jacob Skomager
1867 De lystige koner i Windsor John Falstaff
1867 Den yngste Cola, gaardskarl
1867 Fra Diavolo Beppo, staldbroder
1867 Maria Stuart i Skotland Lord Ruthwen
1867 Palnatoke Sigvald Jarl
1868 Det lykkelige skibbrud Skærsliber
1868 Et vintereventyr Præst
1868 Josef og hans brødre i Ægypten Jakob
1868 Kronjuvelerne Rebolledo, falskmøntner
1868 Købmanden i Venedig Prinsen af Arragonien
1868 Maria Stuart i Skotland Lord Ruthwen
1869 Den politiske kandestøber Gert Bundtmager
1869 En søndag paa Amager Jepsen, Amagerbonde
1869 Jeppe paa Bjerget Magnus / Doktor
1869 Nej Justitsraad Gamstrup
1869 Paschaens datter Mahmud Alkeslan
1869 Pottemager Walter Lothario, adelsmand / Harlekin
1869 Rabbien og ridderen Abraham, skytsjøde i Andernach
1870 De unges forbund Aslaksen, bogtrykker
1870 Grøns fødselsdag Brenner
1870 Scapins skalkestykker Silvestro, Octavios tjener
1871 Axel og Valborg Bjørn Gamle
1871 Cymbeline Lucius, feltherre
1871 Elverhøj Mogens, jæger
1871 Fejltagelserne Jack Slang, hestedoktor
1871 Hugenotterne Bois-Rose, soldat
1871 Kongsemnerne Baard Bratte, høvding
1871 Paschaens datter Mahmud Alkeslan
1871 Søstrene på Kinnakullen John, gammel bonde
1872 Cymbeline Lucius, feltherre
1872 Elverhøj Mogens, jæger
1872 Jeppe paa Bjerget Magnus
1873 Brylluppet på Ulfsbjerg Algotson, ridder
1873 Cymbeline Lucius, feltherre
1873 Genboerne Borger
1873 Jeppe paa Bjerget Jacob Skomager
1873 Postillonen i Lonjumeau Bijou, Grovsmed
1873 Sandt og usandt Svendsen
1874 Badet i Dieppe Belleau, opvarter ved badet
1874 Den dybe sorg Le Blanc
1874 Den politiske kandestøber Gert Buntmager / Richard Børstenbinder
1874 Det lykkelige skibbrud Niels Vognmand
1874 Pernilles korte frøkenstand Radelzier
1874 Søstrene på Kinnakullen John, gammel bonde
1875 Advokat Pathelin Josseaume, klædefabrikant
1875 Badet i Dieppe Belleau, opvarter ved badet
1875 Cymbeline Lucius, feltherre
1875 Debatten i politivennen Grosserer Tommerup
1875 Den politiske kandestøber Richard Børstenbinder
1875 En fallit Jacobsen, bryggermester
1875 Kejserfesten paa Kreml Dmitri, adelsmand
1875 Lygtemænd Toporius, karetmager
1875 Pernilles korte frøkenstand Brenneisen
1875 Sandt og usandt Svendsen
1876 De unges forbund Aslaksen, bogtrykker
1876 Doktoren imod sin vilje Geronte
1876 Erasmus Montanus Per Degn
1876 Grøns fødselsdag Brenner
1876 Hakon Jarl Thorer Klake, købmand
1876 i overgangstiden Kammerherre Stolpe
1876 Jægerbruden Kasper, jæger
1876 Regimentets datter Sulpice, sergent
1877 Advokat Pathelin Josseaume, klædefabrikant
1877 De forliebte haandværksfolk Bendt, gammel skomager
1877 En fallit Sognepræsten
1877 Henrik IV Jarlen af Northumberland
1877 Jægerbruden Kasper, jæger
1877 Kong Salomon og Jørgen Hattemager Goldkalb, fattig jøde
1877 Kongen har sagt det Markien af Montcontour
1877 Skikkelige folk Vertillac, tidl. Notar
1878 Ambrosius Niels Bruus, ridefoged
1878 Erik den fjortende, konge af Sverige Per Viljamsson, kongelig drabant
1878 Kong Liuvigild og hans sønner Fridibald, adelsmand
1878 Kongen har sagt det Markien af Montcontour
1878 Martha Lord Tristan Mikleford
1879 Ambrosius Niels Bruus, ridefoged
1879 En skærsommernatsdrøm Snap, snedkermester
1879 Erasmus Montanus Per Degn
1879 Røverborgen Malcolm, røver
1880 Den pantsatte bondedreng Vært
1880 I mester Sebalds have Sebald Hirshfogel, rig borger
1880 Henrik IV Jarlen af Northumberland
1880 Kongen har sagt det Markien af Montcontour
1880 Mercadet Pierquin, kreditor
1880 Paa krigsfod Peer Brask, smedemester
1881 Fulvia Lucas
1881 Genboerne Borger
1881 Jean fra Neville Baron de Beautreilles
1881 Nej Justitsraad Gamstrup
1881 Opad! Samuel Brown, skuespiller
1881 Skildvagten Walther, dommer
1881 Syvsoverdag Max, grosserer
1881 Umyndige i kærlighed Etatsraad
1882 Abracadabra Jesper, foged
1882 En skærsommernatsdrøm Snap, snedkermester
1882 Fulvia Lucas
1882 Gyngende grund Sternersen, konferensraad
1882 Josef og hans brødre i Ægypten Jakob
1882 Soldaterløjer Barding, prokurator
1883 Bagtalelsens skole Crabtree
1883 Elverhøj Mogens, jæger
1883 En folkefjende Aslaksen, bogtrykker
1883 Fulvia Lucas
1883 Ruy Blas Don Guritan
1883 Strandby Folk Blinde-Kristian, gammel fisker
1883 Yrsa Folkvar, fisker
1884 Ambrosius Niels Bruus, ridefoged
1884 En spurv i tranedans Baron Ebersdorf
1884 Hamlet Graver
1884 Maskeraden Jeronimus
1884 Strandby Folk Blinde-Kristian, gammel fisker
1884 Ulysses von Ithacia Ulysses
1884 Yrsa Folkvar, fisker
1885 En skærsommernatsdrøm Snap, snedkermester
1885 Fabrikanten Gobert, arbejder
1885 Genboerne Skomager
1885 Køge Huskors Krigsraad Perlekær
1886 Den sorte Domino Gil Perez
1886 Karens garde Branddirektør Donse
1886 Oberon Sadak, hushovmester
1886 Sparekassen Skaarup, købmand
1886 Valgkandidater Rangel, prokurator
1887 Bettys formynder Toldkasserer Isachsen
1887 Cymbeline Lucius, feltherre
1887 Den politiske kandestøber Herman von Bremen
1887 Der var engang Kongen
1887 Hamlet Graver
1887 Hannibals ungdomsbedrifter Departementchef
1887 Jægerbruden Kasper, jæger
1887 Kærlighed Pedersen
1888 Dante Kardinal-legaten
1888 De uadskillelige Buurmann, materialhandler
1888 Den yngste Cola, gaardskarl
1888 Der var engang Kongen
1888 Det hemmelige selskab Pantalone
1888 Elverhøj Mogens, jæger
1888 En spurv i tranedans Baron Ebersdorf
1888 Festspil i anledning af stavnsbåndets løsning Ole Peersen, gammel bonde
1888 Hamlet Graver
1888 Karens garde Branddirektør Donse
1888 Under Snefog Søren Skjoldborg, proprietær
1889 Abracadabra Jesper
1889 Aprilsnarrene Simon
1889 Broder Rus Munk
1889 De forelskede Brighella, gammel tjener
1889 Den pantsatte bondedreng Vært
1889 Den politiske kandestøber Herman von Bremen
1889 Der var engang Kongen
1889 Elverhøj Mogens, jæger
1889 Fra Diavolo Beppo
1889 Fulvia Rocchus
1889 Mantillen Don Torribio, øverste alkade
1889 Pottemager Walter Dr. Pancreas
1889 Regimentets datter Sulpice
1889 Soldaterløjer Barding
1889 Søstrene på Kinnekullen John
1889 Under snefog Skjoldborg, proprietær
1890 Abracadabra Jesper
1890 Aladdin Soliman, sultan i Persien
1890 Der var engang Kongen
1890 De fattiges Dyrehave Conradsen
1890 Elverhøj Mogens, jæger
1890 Fra Diavolo Beppo
1890 Fulvia Rocchus
1890 I provinsen Justitsraad Busse
1890 Jean de France Jeronimus
1890 Soldaterløjer Barding
1890 Søstrene på Kinnekulla John
1891 Abracadabra Jesper
1891 Barselstuen Corfitz
1891 Den hvide dame Marley
1891 Der var engang Kongen
1891 Elverhøj Mogens, jægre
1891 Genboerne Schmidt
1891 Gregers Didrik Skinder
1891 Gulddaasen Rasmus Skytte
1891 I ravnekrogen Peter Friis, grosserer
1891 Jacob von Tyboe Jacob von Tyboe
1891 Kinafarerne Merian
1891 Kongen har sagt det Markisen af Montcontour
1891 Pernilles korte frøkenstand Radelzier
1891 Recensenten og dyret Trop
1891 Scapins skalkestykker Geronte
1892 Aladdin Soliman, sultan i Persien
1892 Ambrosius Niels Bruus
1892 Den stundesløse Vielgeschrei
1892 Erik og Abel En blind
1892 Faust Siebel
1892 Genboerne Schmidt
1892 Helligtrekongersaften Malvolio
1892 Maria Stuart Shrewsbury
1892 Nej Justitsraad Gamstrup
1892 Ulysses von Ithacia Ulysses
1893 Den politiske kandestøber Herman von Bremen
1893 Den sorte Domino Gil Perez
1893 Der var engang Kongen
1893 Elverhøj Mogens, jæger
1893 Et vintereventyr Titynis, gammel hyrde
1893 Genboerne Smidt
1893 Gulddaasen Rasmus Skytte
1893 Helligtrekongersaften Malvolio
1893 Maria Stuart Schrewsbury
1893 Nej Justitsraad Gamstrup
1893 Pernilles korte frøkenstand Radelzier
1893 Postillonen i Lonjumeau Biju
1894 Don Ranudo de Colibrados Don Ranudo
1894 Macbeth Portner
1894 Recensenten og dyret Trop
1894 Soldaterløjer Barding